Liepājas bērnunams kļūs par veco ļaužu pansionātu

Liepājas bērnunams kļuvis par lielu tajā palikušajiem audzēkņiem. Viņiem paredzēts pārcelties uz ģimenes videi pietuvinātu māju un uz jauniešu dzīvokli. Savukārt bērnunama ēkai jākļūst par pansionātu senioriem – tāds Liepājai jau sen un ļoti ir vajadzīgs, vēsta Rus.lsm.lv.

Liepājas bērnunams Labraga ielā 11 šķiet tukšs, bet tas tā nav. Lūk, pa parādes durvīm iznāk divi puikas un sieviete – iet, pļāpā, smejas. Netālu sētnieks cītīgi ravē nezāles. Līdzās – labi iekārtots sporta laukums, te ir gan basketbola grozi, gan ielas trenažieri, gan tenisa galds. Tuvumā ierīkota vieta, kur mazākie var šļūkt no kalniņiem un kāpelēt. No logiem tālajā ēkas spārnā dzirdamas balsis – pieaugušo un bērnu. Uz lodžijas žūst veļa. Bet tukšs šeit šķiet tāpēc, ka ēka celta vairāk nekā pirms trīsdesmit gadiem un domāta 120 dažāda vecuma bērnu dzīvošanai. Taču laiki mainās, un kopš 2008. gada, palielinoties audžuģimeņu skaitam, šajā mājā dzīvojošo skaits strauji samazinās. Tagad te ir tikai 24 bērni. Un tik liela māja viņiem vienkārši vairs nav vajadzīga.

Tāpēc Liepājas domes sēdē pirms Jāņiem tika apstiprināti noteikumi, kas paredz turpmāko rīcību attiecībā uz pašvaldības nekustamo īpašumu Labraga ielā 11. Nolūks ir pakāpeniski pārvērst ēku par “ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju senioriem”. Vienkāršāk sakot – par veco ļaužu pansionātu, kāds Liepājā ir ļoti vajadzīgs. 

Pašvaldība līdzfinansēs ilgstošu sociālo aprūpi un rehabilitāciju gados vecajiem ļaudīm un cilvēkiem ar invaliditāti, Rus.lsm.lv pastāstīja Liepājas Sociālā dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone. Šo palīdzību var saņemt tie, kuriem nepieciešama pastāvīga aprūpe, taču nav tuvinieku, kas varētu šādu aprūpi nodrošināt. Sākumā tādiem cilvēkiem tiek piedāvāti Sociālā dienesta biroja “Aprūpe mājās” pakalpojumi, taču, kad ar šādu palīdzības apmēru nepietiek, jāmeklē pansionāts.

Pašlaik Liepājas Sociālais dienests līdzfinansē uzturēšanos Latvijas pansionātos 27 cilvēkiem. Rindā gaida vēl 30 vientuļu senioru.

Turklāt Sociālajā dienestā pastāvīgi vēršas pilsētas iedzīvotāji, kas ir gatavi segt izdevumus par savu gados veco tuvinieku uzturēšanos pansionātā. Tomēr Liepājā šādas iespējas pašlaik nav.

Paredzēts rīkot bērnunama ēkas telpu nomas izsoli. Sākumā tiks iznomātas jau brīvās telpas, vēlāk – pilnībā visa ēka. Nomniekam (hipotētiskajam privātajam investoram) jāuzņemas saistības šajā ēkā atvērt pansionātu gados vecajiem liepājniekiem, un neko citu. Izsoles noteikumi paredz, ka pansionātā jābūt vismaz 50 vietām un vecie ļaudis tajā varēs saņemt sociālās rehabilitācijas un ārstēšanas pakalpojumu pilnu spektru.

Liepājas Sociālā dienesta direktore Linda Krasovska pastāstīja, ka ēku Labraga ielā 11 tagad, kad bērnu tajā palicis tik maz, ir ekonomiski neizdevīgi uzturēt. Bet pansionāta problēma pilsētā ir sasāpējusi. “Mēs gadiem ilgi nevaram nodrošināt vajadzīgo vietu skaitu. Pieprasījums ir milzīgs! Un tam ir tendence palielināties. Tāpēc pašvaldība arī nolēma bērnunama ēku nevis pārdot, bet gan rīkot nomas tiesību izsoli tiem privātajiem investoriem, kuri būs gatavi šajā ēkā ierīkot ilgstošas sociālās aprūpes iestādi senioriem. Ēka ir laba, renovēta, ap to ir liela apzaļumota teritorija, cilvēki tur varēs pastaigāties un atpūsties.

Vēl viens pluss – šāda pansionāta esamība pilsētā ir laba tādēļ, ka tuviniekiem būs daudz ērtāk tā iemītniekus apmeklēt, nebūs jābraukā pa reģionu.”

Bērnunama audzēkņi pārcelsies citur. Pašvaldība deinstitucionalizācijas procesa gaitā sagatavojusi būvniecības un remonta darbu projektu. “Astoņiem bērniem vecumā līdz 15 gadiem uzcelsim māju, bet 15 līdz 18 gadus vecajiem jauniešiem tiks izremontēts un iekārtots dzīvoklis. Notiks bērnunama darbinieku pārkvalifikācija, lai viņi varētu piemēroties darbam šajos jaunajos apstākļos.

Galvenais uzdevums – maksimāli tuvināt dzīvi šajā mājā un dzīvoklī ģimenes videi.

Personāls dzīvos kopā ar bērniem un pusaudžiem, nodrošinot parastus dzīves apstākļus,” pastāstīja Linda Krasovska.

Mājas bērniem līdz 15 gadu vecumam būvdarbiem iepirkumu process jau pabeigts, piebilda Krasovska. Ja viss notiks pēc plāna, tad augustā tiks noslēgts līgums par jaunas vienstāva ēkas ar 200 kvadrātmetru platību būvniecību Salmu ielā 63. Tas ir privātās apbūves rajons netālu no Liepājas ezera. Mājā cita starpā paredzētas četras bērnu guļamistabas un kabinets darbiniekiem, bet pagalmā – spēļu laukums. Ēkai jābūt gatavai nākamā gada rudenī. Jauniešu dzīvoklis Reiņa meža ielā pašlaik tiek projektēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti