Liepājas bērnudārzā «Dzintariņš» audzina videi draudzīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 1 mēneša.

Liepājas bērnudārzs „Dzintariņš” ir viena no pirmsskolas iestādēm Latvijā, kura savā darbībā īsteno eko principus. Lai arī nevienam vien vecākam rodas pretestība, ka tagad bērni mudina mājās šķirot atkritumus un pievērst uzmanību citām lietām, bērnudārza ikdienā arvien vairāk tiek domāts par videi draudzīgu dzīvošanu un veselīgu uzturu.

„Kā jūs domājat, ar kādām krāsām labāk krāsot - dabīgām vai ķīmiskām?'' jautā audzinātāja, un bērni atbild: „Ar dabīgām!”

Pirmsskolas iestādē „Dzintariņš” bērni paši savā rokām gatavo dabīgo plastilīnu un nodarbībā izmanto arī dabiskās krāsvielas - biešu un burkānu sulu. Katram uz galda nolikta kļavas lapa, kuras formu tad arī izveido no plastilīna un tad ar krāsām nokrāso un sakaltē. Tāds, lūk, viens no piemēriem, kā var ar bērniem strādāt videi draudzīgā veidā.

Izglītības iestāde iesaistījusies arī projektos „Ēdam atbildīgi” un „Augiem pa pēdām”. „Dzintariņš” ekoskolu programmā darbojas jau no 2015./2016. mācību gada, stāsta pirmsskolas iestādes „Dzintariņš” vadītājas vietniece izglītības jomā Guntra Lazdupe:

„Gandrīz katrā izglītības iestādē mācās par dabas pārvērtībām un procesiem, bet mēs to darām vairāk padziļināti. „Ēdam atbildīgi” ir otro gadu kā projekts – Latvijas projekts ekoskolām. Vēlāk jau tas būs ikdienas process, ko ikdienā izmantos jebkura ekoskola.”

Vecākiem dažbrīd rodoties neizpratne par bērnudārzā notiekošo, un par apzīmējumu ''eko'' izraisījušās pat diskusijas Liepājas ziņu portālā.

„Tas jau nenozīmē (kā bija rakstīts), ka staigāsim pastalās, nelietosim elektrību un mums būs apģērbs tikai no lina. Tas ietver cilvēku attieksmi pret vidi, kurā mēs dzīvojam. Jāsāk ar bērniem - bērni ir tie, kuri audzina vecākus, nevis otrādi.

Tagad vecākiem ir jāieklausās, tur rodas šī pretestība no vecāku puses,” skaidro pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Maija Korņējeva.

Šo faktu apstiprina arī Miķeļa un Elzas mamma Ivita Aigare. Mamma stāsta, ka ne vienmēr ģimenēs domā zaļi, tāpēc tagad sanāk, ka domāšana jāmaina, augot kopā ar bērniem:

„Šķirojam un nesam uz bērnudārzu kartonu, jo jāglābj taču koki! Ir pat tā, ka bērni pievērš uzmanību, ja kāds kaut ko nomet uz ielas, tad izskan skaļš nosodījums, tā ka apkārtējiem paliek neērti. Viņi mums ir skolotāji. Mūsu paaudzi ir grūti izmācīt - nav jau tālu jāmeklē, arī mums tētis sākumā teica, kam tas vajadzīgs un vai no tā kas mainīsies?! Ja neviens neko nedarīs, tad jau arī globāli nekas nemainīsies. Jāsāk ar pašu mazumiņu.”

Tikmēr bērnudārza „Dzintariņš” vadītāja stāsta arī par eko idejas īstenošanas reāliem sasniegumiem:

''„Dzintariņš” ekoskolu programmā darbojas jau no 2015./2016. mācību gada un iesākto turpinās arī nākotnē. Ja redzat, ka mazi bērni Liepājā kaut ko mēra un pēta dabā, iespējams viņi ir no ekobērnudārza.''

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti