Projektu par māju fasāžu attīrīšanu no ķēpājumiem Liepājas domes izpilddirektora vietnieks nekustamo īpašumu jautājumos Mārtiņš Tīdens raksturoja kā eksperimentu un nebijušu aktivitāti Liepājā. Nauda projektam atvēlēta, un tagad jāķeras pie reāliem darbiem, uzsvēra pašvaldības pārstāvis.
„Mājas ir dažādas – daudzdzīvokļu un viendzīvokļa. Termiņš ir beidzies, kad varēja aizpildīt pieteikuma anketu, fotofiksāciju. Pirmajā reizē ir saņemti 150 projektu pieteikumi, kas pašlaik tiek izskatīti. Ir jāsaprot, cik ir pārkrāsojamo laukumu, kādi ir krāsu kodi, ar to pašlaik nodarbojas būvvalde,” paskaidroja Tīdens.
Visvairāk pieteikumu konkursam ir saņemti no SIA „Liepājas namu apsaimniekotājs” daudzdzīvokļu mājām. Uzņēmuma apsaimniekošanas speciālists Mārtiņš Pastors pastāstīja, ka ieinteresētas bija visas puses. "Māju kontaktpersonas zināja par šo pašvaldības līdzfinansējumu, par iespēju notīrīt ķēpājumus ar smilšu strūklu, aizkrāsot vai ķīmiski notīrīt. Atsaucība bija liela gan no iedzīvotāju, gan no apsaimniekotāja puses. Domē esam iesnieguši 118 pieteikumus,” viņš teica.
Pagājušā gadā Liepājas pašvaldības policijas darbiniekiem izdevies notver 18 personas, kas nodarbojas ar ķēpāšanu. Šogad pieķerti deviņi cilvēki, atklāja Liepājas pašvaldības policijas pārstāvis Kaspars Vārpiņš. Cilvēkiem pašiem par šādiem gadījumiem ir jāziņo un jābūt modriem, tas palīdz vandāļus pieķert. Vārpiņš pastāstīja par vienu no pēdējiem gadījumiem, kad ķēpātāju izdevās pieķert. "Tas bija pa nakti. Pieķertais teicās, ka krāsojot ciet savu ķēpājumu, bet vai tad to dara nakts laikā? Lielākoties pārkāpumi tiek atklāti, pateicoties iedzīvotāju atsaucībai. Iedzīvotāji palikuši aktīvāki un ziņo, paldies viņiem par to,” pauda Vārpiņš.
Liepājas pilsēta sadarbībā ar Pašvaldības policiju Liepājas skolās ir uzsākusi informatīvu kampaņu „Mežoņi dzīvo mežā. Te ir Liepāja!”.
Informatīvās kampaņas ietvaros 4. jūnijā Ģimenes svētku laikā būs oficiāla siena, kur varēs jaunieši izpausties un zīmēt. Būs arī balvas. Daļai zīmētāju jau negribas zīmēt tur, kur viņiem ļauj. Viņiem vajadzīgs adrenalīns un sajūtas, ka viņus var pieķert, atzina Vārpiņš. Taču par īpašumu bojāšanu iestājas kriminālatbildība, maksimālais var būt pat cietumsods.
Informatīvā kampaņa turpināsies arī nākamajā mācību gadā. Visticamāk, pašvaldība ķēpājumu aizkrāsošanai naudu atvēlēs arī turpmāk. Liepājā novērots, ka vietās, kur māju iedzīvotāji uzreiz aizkrāso ķēpājumus, zīmētāji atgriežas retāk, jo - kāda jēga krāsot, ja to neviens neredz.