Dienas ziņas

Dīzeļdegvielas cena varētu palielināties vēl par 10 centiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Liepājā bēgļus pagaidām pieņem tikai trešdaļa ģimenes ārstu

Liepājā Ukrainas bēgļus pieņem trešdaļa ģimenes ārstu; pakalpojuma pieejamības trūkumu neprognozē

Liepājā novērojams lielākais Ukrainas kara bēgļu pieplūdums ārpus Rīgas, līdz ar to ik dienu tiek saņemti arī vairāki pieteikumi no Ukrainas atbēgušiem cilvēkiem saņemt ģimenes ārstu pakalpojumus. Tomēr gan ģimenes ārsti, gan pašvaldība, gan valsts speciālisti norādījuši, ka tuvākajā laikā problēmām ar primārās veselības pakalpojumu pieejamību gan liepājniekiem, gan iebraucējiem no Ukrainas nevajadzētu būt.

Kā palīdzēt Ukrainai un kara bēgļiem?

 

  • Uzņēmumiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit.
  • Uzņēmumu un NVO tiešais atbalsts Ukrainas bēgļiem Latvijā – reģistrēties šeit.
  • Kur var ziedot mantas cilvēkiem no Ukrainas. KARTE
  • Labdarības interneta veikals preču ziedojumiem Ukrainas tautai – šeit.
  • Ziedot Ukrainas cilvēkiem var šeit.
  • Ziedot Ukrainas Aizsardzības ministrijai var šeit.

Liepājā ir 48 ģimenes ārstu prakses, kurās reģistrēti vairāk nekā 73 000 pacientu – no aptuveni 700 līdz 2200 viena ārsta praksē. Liepājā novērojams lielākais Ukrainas kara bēgļu pieplūdums. Kopš kara sākuma Ukrainā Liepājas pusē reģistrēto bēgļu skaits jau pārsniedzis 800, un pašvaldībā vidēji dienā tiek saņemti ap 10 pieprasījumu pēc ģimenes ārsta pakalpojumiem.

Liepājas domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova sacīja: “Šobrīd 15 ģimenes ārsti no tiem, kas ir gājuši caur pašvaldību, jau ir uzņēmuši Ukrainas pacientus un strādā ar viņiem.”

Ģimenes ārste Anita Liepa norādīja: “Man šķiet, ka tā nav tik liela nasta – nu kaut vai tie 600 cilvēki uz visu pilsētu – ja mēs izdalām uz visiem ārstiem, tad katram tie būs 20–30, nu, kaut vai 100 – mēs varam šo darbu veikt. Tā nav tāda problēma, uz kuru būtu jāiespringst.”

Daktere Liepa saskārusies ar vairākiem gadījumiem, kad bēgļi vēlas saņemt nosūtījumus pie pneimonologa, jo Ukrainā esot diezgan augsta saslimstība ar tuberkulozi. Taču pārsvarā tās esot māmiņas, kuru bērniem nepieciešama vispārējā medicīniskā apskate.

Jaunliepājas poliklīnikā pēdējās divās nedēļās apkalpoti turpat 40 pacienti no Ukrainas, un daļu slodzes pārņēmusi nesen šeit darbu sākusī dežūrārste. Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centra vadītāja Ilona Kodola pastāstīja: “Līdz ar to viņa spēj pieņemt šos pacientus vairāk, kas nekavē arī mūsu pašu ģimenes ārstiem šo darbiņu. Starp viņiem ir ļoti daudz bērnu. Daktere ir arī pediatrs un līdz ar to viņa spēj iedziļināties vairāk, nosūtīt visur, kur nepieciešams.”

Tikmēr pilsētas domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja atzina: “Protams, tā ir papildu slodze mūsu veselības aprūpes sistēmai. Šobrīd, protams, visi ir ļoti apņēmušies palīdzēt tautai, kas šobrīd ir ļoti neapskaužamā situācijā, kurā neviens no mums negribētu atrasties, tādēļ visi arī rod šo laiku, papildus atvēl laiku, konkrētas stundas un pierakstā atrod vietiņu. Cik ilgi – tas atkal ir cits jautājums, jo jāatzīmē, ka ģimenes ārsti vēl arvien ir kovida noslodzē.”

Nacionālais veselības dienests (NVD), kas ikdienā uzrauga situāciju Latvijā, nevienā pilsētā vai novadā bēgļu pieplūduma dēļ līdz šim nav konstatējis, ka būtu būtiski pasliktinājusies valsts apmaksāto pakalpojumu sasniedzamība. Dienests aicina iedzīvotājus nesatraukties, jo uzskata, ka problēmām ar ģimenes ārstu pieejamību vismaz tuvākajā nākotnē nevajadzētu būt.

NVD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga atzīmēja: “Protams, ja nākotnē šāda situācija radīsies vai būs kādi signāli par to, ka varētu pakalpojuma pieejamība pasliktināties, tad mēs arī sadarbībā ar Veselības ministriju vērtēsim visas iespējas, lai to uzlabotu.”

Īpaši liela pacientu skaita pieauguma gadījumā valsts varētu ģimenes ārstus motivēt ar piemaksām par slodzes palielināšanos. Vienlaikus NVD norādīja, ka atvieglot situāciju ar ģimenes ārstu noslodzi varētu fakts, ka valstī turpina mazināties arī Covid-19 saslimstības līmenis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt