Liepājā tapis jauns paliatīvās aprūpes centrs ar sociālajiem un medicīniskajiem pakalpojumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Liepājā atklāj sociālās aprūpes centru "Rūre", kas nodrošinās paliatīvo aprūpi un sniegs senioriem pansionāta pakalpojumus ar medicīnisko aprūpi. Līdz šim Latvijā šāda līmeņa pakalpojumu klāsts vienuviet nav bijis pieejams. Turklāt "Rūre" jau pašlaik īsteno izmēģinājuma projektu Liepājā un Dienvidkurzemes novadā, nodrošinot mobilo jeb izbraukuma paliatīvo aprūpi. Pilotprojektu finansē no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem un valsts budžeta līdzfinansējuma, taču paša centra izveide īstenota par privātiem līdzekļiem un piesaistot "Altum" finansējumu.

Liepājā tapis jauns paliatīvās aprūpes centrs ar sociālajiem un medicīniskajiem pakalpojumiem
00:00 / 05:30
Lejuplādēt

Sociālās aprūpes centrs "Rūre" izveidots vietā, kur agrāk atradās Liepājas bērnunams. Kad telpas atbrīvojās, pašvaldība izlēma šo vietu atvēlēt citiem mērķiem.

Liepājas domes Sociālā dienesta direktore Linda Krasovska pastāstīja par to, kā izveidojusies sadarbība ar jaunajiem telpu nomniekiem: "Kļuva aktuāls jautājums pašvaldībai, ko darīt ar šo īpašumu. Tad zināmu apstākļu sakritības rezultātā bija cilvēki, kuri nāca klajā ar priekšlikumu un piedāvājumu, ka varētu šajā īpašumā saglabāt sociālo funkciju – izveidot ilgstošas sociālās aprūpes iestādi senioriem vai personām ar invaliditāti, kuras vairs nevar par sevi parūpēties. Īpaša novitāte ir klāt pieliktā medicīniskā aprūpe, kas Latvijas kontekstā ir jauns un moderns virziens."

Iznomājot telpas, jau sākotnēji bija nosacījums, ka primāri pakalpojumi jānodrošina liepājniekiem un jābūt vismaz 50 vietām. Līdz šim Liepājā nebija pieejams veco ļaužu pansionāts.

"Domāju, ka Liepāja ir brīnišķīga vieta, kur šādu institūciju atvērt. Gan jūras tuvums, gan svaigais gaiss, un blakus ir Liepājas reģionālā slimnīca. Varētu teikt, ka mūsu pilsētnieki jau sen to bija pelnījuši," sacīja Krasovska.

Centram "Rūre" Liepājā ir 3 hektārus liela zaļā zona, kas vēl tiks labiekārtota, bet jau tagad redzams, ka apkārtnē daudz zaļumu un lielu koku. Tā esot pievienotā vērtība šādai vietai, nodrošinot cilvēkiem arī patīkamu apkārtējo vidi, kas paveras aiz istabiņu logiem. Ir mūsdienīgas istabiņas, un interjerā izmantotas dabas fotogrāfijas.

Idejas īstenošana sākās jau pirms trīs gadiem, pirmkārt apzinot valsts mēroga problēmas paliatīvās un sociālās aprūpes sfērā, pastāstīja "Magnum Social & Medical Care" valdes loceklis, centra "Rūre" pārstāvis Kristiāns Dāvis, kurš pats ir specializējies ķirurģijā, taču izlēmis nākotni saistīt ar sociālo un paliatīvo aprūpi.

"Mums ir pirmais ilgstošās sociālās aprūpes un rehabilitācijas centrs, kur atrodas arī ārstniecības – paliatīvās aprūpes klīnika," norādīja Dāvis.

Sociālās aprūpes centra "Rūre" pārstāvis Kristiāns Dāvis, 2022.gada maijs.
Sociālās aprūpes centra "Rūre" pārstāvis Kristiāns Dāvis, 2022.gada maijs.

Paliatīvās aprūpes klīnika Liepājā jau sākusi savu darbu. Cilvēkiem tiek nodrošināts pakalpojums, turklāt tam piemērotās telpās ar medicīnas personālu, specializētu ēdināšanu pacientiem atkarībā no saslimšanas un citām vajadzībām, psihologu, ieskaitot kapelānu. Paliatīvās aprūpēs klīnikā ir pieejamas 23 vietas, un šobrīd pakalpojumu izmanto četri cilvēki.

"Paliatīvā aprūpe ir paredzēta pacientiem, kuriem ir slimība terminālā stadijā, kuriem ir determinēta dzīvildze līdz sešiem mēnešiem. Ārstēšana nav paredzēta ar mērķi izārstēt esošo slimību, ar ko ir sasirdzis cilvēks, bet gan nodrošināt terapiju, kas atvieglotu ciešanas – ne tikai fiziskas, bet arī garīgas. Tas nav tik vienkārši, ka cilvēku tikai atsāpināt. Uz šo jautājumu jāskatās holistiski, kur iesaistītas visas iesaistītās puses – ģimene, pacients," skaidroja Kristiāns Dāvis.

Liepājā redzēto Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības "Onkoalianse" vadītāja Olga Valciņa uzskata par nākotnes modeli visai Latvijai, lai cilvēkiem, kuri ir uzzinājuši par savu smago diagnozi, būtu iespēja saņemt cilvēka cienīgu palīdzību. "Manuprāt, šī ir pirmā vieta Latvijā, kur tiek radīta iespēja aiziet ar cieņu. Tas ir pats galvenais. Ģimenes locekļi ir atbrīvoti no vajadzības meklēt informāciju, kuras nav, lūgties, prasīt, meklēt naudu. Šeit to jūsu vietā izdara projekta komanda.

Šāds projekts Latvijā nav bijis. Nav bijis arī mēģinājums apvienot sociālo darbu, ko dara parastie pansionāti, ar ārstniecības iestādēm.

Mirstošam pacientam ir vajadzīga neliela daļa no sociālās palīdzības un vajadzīga arī medicīniskā. Šobrīd pansionāti risina vienu problēmu, ārstniecības iestādes otru, bet pacients ir pa vidu, līdz ar to nevienam nav vajadzīgs," atzina Valciņa.

Ir sperts liels solis, jo tiek nodrošināta mājas paliatīvā aprūpe Liepājas valsts pilsētas un Dienvidkurzemes novada iedzīvotājiem, tam ir nepieciešamais transports, speciālisti un aprīkojums. Šobrīd aprūpe mājās tiek nodrošināta 78 pacientiem.

"Pagājušā gada pavasarī Veselības ministrija sadarbībā ar Eiropas Savienības fondiem izsludināja iepirkumu par paliatīvās aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu pacientiem mājās. Mēs arī kandidējām ar savu koncepciju un konkursā uzvarējām. Mēs no pagājušā gada novembra jau sniedzam cilvēkiem mājas paliatīvo aprūpi. Jebkurš cilvēks, kurš ir aizejošs, viņš vēlas aiziet savās mājās ar sev pietuvinātiem cilvēkiem, nevis specializētā institūcijā. Mūsu uzdevums ir nodrošināt maksimāli iespēju robežās visu, lai cilvēks varētu uzturēties mājās," sacīja "Rūre" pārstāvis Kristiāns Dāvis.

Pilotprojektā 12 mēnešu periodā plānots iesaistīt vismaz 150 pacientus, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu. Tāpat atbalsts tiks sniegts pacientu ģimenes locekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti