Liepājā rūpējas par ielu kaķiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Katru gadu Liepājā bez maksas sterilizē vairāk nekā 500 kaķu. Pilsētā jau piekto gadu notiek akcija „Noķer – sterilizē – atlaiž”, taču pagaidām kaķu koloniju skaits būtiski nav mazinājies. Iedzīvotāji turpina barot kaķus pie savām daudzdzīvokļu mājām, taču atbildību par kaķu veselību un higiēnas normām visi nav gatavi uzņemties.

Liepājas centrā var redzēt, kā iedzīvotāji parūpējušies par saviem sētas kaķiem. Tiem ir pat namiņi, kur viņi var ieritināties un nakšņot, turpretī citās vietās kaķi tiek baroti pie pašam namdurvīm, un apkārt valda zināma netīrība. Par šādu rīcību var draudēt sods no desmit līdz pat vairākiem simtiem latu, skaidro Liepājas Dzīvnieku patversmes vadītāja Andžela Dolmatova: „Kaķus nedrīkst barot kāpņu telpās, zem balkoniem, mājas ieejas tuvumā. To nedrīkst darīt. Barot var pagalmā. Ja dzīvnieks ir pabarots, visas bļodiņas jāsavāc, bet bļodiņu ar ūdeni var atstāt.”

Pašvaldības policijā šādus pārkāpumus reģistrē reti. Bet Liepājas veterinārārsts Dzintars Tīds, kurš iesaistīties pašvaldības rīkotajā akcijā „Noķer – sterilizē – atlaiž”, norāda – ar to vien, ka pabaro kaķi, nepietiek: ”Es eju uz vizītēm un redzu tos kaķus – tam ir alerģija pret blusām, tas vienkārši nokasījies, blusains. Tādi viņi šajās sētās ir. Man jau liekas, ka būtu labāk, ja skaits būtu mazāks, bet mēs vairāk parūpētos – atblusotu, iedotu [zāles] pret tārpiem.”

Veterinārārsts uzsver, ka barot - tas nozīmē uzņemties atbildību par kaķu un apkārtējo cilvēku veselību, kā arī vides tīrību. Liepājā ir entuziasti, kuri savāc naudu un jau dara vairāk. „Liekas, ka lēnām varbūt mainīsies arī šie cilvēki, kuri tikai baro, bet nedara vairāk, kā tas prasītos. Paies pieci, varbūt desmit gadi, un mēs nonāksim līdz samērīgumam. Sabiedrības doma jau mainās - man patīk salīdzināt ar smēķēšanu. Neviens šoferis autobusā vairs neatļaujas smēķēt. Tas būtu atomsprādziens, ja tagad kāds šoferis ko tādu atļautos darīt. Mēs tomēr sākam rūpēties par līdzdzcilvēkiem,” pārdomās dalās dakteris Tīds.

Tikmēr pilsētā arvien vairāk var pamanīt kaķus, kuriem ir apgriezta viena auss, tas nozīmē, ka dzīvnieks ir sterilizēts. Katru gadu Liepājas pašvaldība šim mērķim atvēl 10 tūkstošus latu. Gada laikā veterinārajās klīnikās sterilizē vairākus simtus kaķu, slimos kaķus iemidzina, taču arī šādos gadījumos veterinārārstiem nākas saskarties ar kaķu barotāju pretestību, saka Andžela Dolmatova: „Es saprotu tos cilvēkus, jo mums ir ļoti izplatīta parādība - visi grib būt labie ar cita cilvēka rokām, neko neieguldot pretī. Ja reiz tā gribi palīdzēt vienam dzīvniekam, tad apņemies aprūpi, arī ārstēt.”

Iespēju robežās šīs rūpes uzņemas patversme par saviem līdzekļiem. Pēc sterilizēšanas kaķi vienu dienu uzturas patversmē un pēc tam nonāk atpakaļ savās sētās, tā arī īstenojas akcija - „Noķer – sterilizē – atlaiž”. Ja finansējums būtu lielāks, tad iespējams situācija uzlabotos straujāk, saka Vides aizsardzības vecākā speciāliste Dace Liepniece: ”Tīri fiziski - cik mēs varam izķert? Šobrīd pilsētā strādā tikai viens ķērājs. Ķērājam ir jābūt sertificētām, un tas nav tas darbs, uz kuru visi tiecas. Arī pašvaldība nevar atļauties vairāk atvēlēt kaķu sterilizācijai. Ja abas šīs komponentes palielinātu, efektivitāte būtu lielāka.”

Pētījumi pierādījuši, ka vienā kaķu kolonijā ir vēlami septiņi kaķi. Tas ļauj kaķiem palīdzēt arī cilvēkiem, piemēram, mazināt žurku populāciju. Lielāks dzīvnieku skaits jau var radīt nehigiēniskus apstākļus.

Pēdējā laikā Liepājā raksturīga vēl kāda tendence - sterilizētie kaķi kļūst par mājas kaķiem. Sterilizētos kaķus cilvēki paņem no ielas un nes mājās, kur turpina par tiem rūpēties, tāpēc nav jābrīnās, ja kāda liepājnieka mājās staigā kaķis ar vienu apgrieztu auss ļipiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti