Dienas ziņas

Izraēlas prezidents brīdina par antisemītisma atdzimšanu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Bezpajumtniekiem piešķir dzīvokļus, lai iekļautu sabiedrībā

Liepājā piešķir dzīvokļus desmit bezpajumtniekiem, lai viņus atgrieztu sabiedrībā

Liepājā desmit bezpajumtniekiem piešķirti dzīvokļi, lai viņus atgrieztu sabiedrībā. Viņi aktīvi sadarbojas, lai mainītu savu dzīvi.

Lai sabiedrībā palīdzētu atgriezties bezpajumtniekiem, Sabiedrības integrācijas fonds trīs pilsētās – Rīgā, Valmierā un Liepājā – līdz šī gada beigām īsteno ārvalstīs noskatītu pilotprojektu "Mājokli vispirms". Tajā 72 bezpajumtniekiem piešķirti apmaksāti dzīvokļi un mentoru atbalsts, cerot, ka, dzīvojot sakārtotā vidē, arī pēc pilotprojekta beigām vismaz daļa spēs noturēties darba tirgū, paši segt komunālos maksājumus, līdz ar to neatgriezīsies patversmē vai uz ielas.

Bijušais bezpajumtnieks ar vīrietim reti sastopamu vārdu – Inga – ir viens no desmit Liepājas nakts patversmes iemītniekiem, kuri iesaistījās projektā. Viņam pašvaldība piešķīrusi vienistabas dzīvokli, tapetes un krāsu tā kosmētiskajam remontam, ko vīrietis jau veicis paša spēkiem. Savukārt labdarības organizācija sagādājusi mēbeles, traukus un citus sadzīves priekšmetus. Lielāko daļu savas iedzīves Inga zaudējis reizē ar mātes dzīvokli – tas nebijis privatizēts, un, kad māte nomirusi, vīrietis vairākus mēnešus tur dzīvojis, nemaksājot komunālos maksājumus. Kad izlikts no šīs dzīvesvietas, nonācis patversmē.

"Ja nestrādā, ko tad tu noīrēsi," sacīja Inga Pūris. Tagad ar projekta mentoru palīdzību Inga dabūjis sētnieka darbu un saņem minimālo algu. Šobrīd viņa dzīvokļa komunālos maksājumus sedz projekta finansējums, taču, vai tam noslēdzoties, Inga pats spēs samaksāt visus rēķinus?

"Es tā ceru, ka varēšu. Kālab tad ne? Tik daudz jau te nebūs. Man jau arī ir trūcīgā statuss," cerīgs ir Inga.

Ar Liepājas 10 bijušajiem bezpajumtniekiem strādā četri mentori jeb atbalsta personas, kuri regulāri savus klientus apmeklē dzīvesvietā, palīdz atrast darbu, nokārtot sociālo pabalstu jautājumu, kādam arī invaliditātes grupas piešķiršanu. Tā kā lielai daļai ir alkohola atkarības problēma, vajadzības gadījumā piesaista arī narkologu un citus speciālistus.

"Viņi jūtas kaut kā nedroši, neuzticas reizēm valsts, pašvaldības, reizēm arī medicīnas iestādēm. Tāpēc tur ir jautājumi, kas ļoti ilgi nav risināti," pastāstīja Sociālā atbalsta un izglītības fonda pārstāve, projekta koordinatore Liepājā Guna Krēgere-Medne.

Izņemot atsevišķus gadījumus, kad bijušie bezpajumtnieki savos dzīvokļos atrasti pudeles brāļu kompānijās, kopumā visi iesaistītie aktīvi sadarbojas, lai ilgtermiņā mainītu savu dzīvi.

"Tie kritēriji, kā viņus atlasīja – viena bija doma, lai viņš nebūtu ilglaicīgs nakts patversmes klients, lai tie ir pēc iespējas īsāki laiki, kur vēl ir cerība un vēlme cilvēkam kaut ko savā dzīvē mainīt. Arī tādi, kuri vēl ir darbspējīgā vecumā," skaidroja Liepājas Sociālā dienesta direktora vietnieks Ainārs Bunka.

Projektā bija paredzēts finansējums 100 bezpajumtniekiem – 3000 eiro par katras personas dzīvokļa un mentora apmaksu. Tik lielu skaitu neizdevies iesaistīt, jo daudzi uzrunātie atzinuši, ka patversmē, savu draugu lokā jūtoties labāk un mainīt dzīvi negribot.

"Mēs kā pakalpojuma nodrošinātāji Liepājā bijām pārsteigti par to, ka tas ir tāds izaicinājums viņiem no tādas dzīves barā, lielā kopienā dzīvot pašiem par sevi," norādīja Krēgere-Medne.

Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce pastāstīja: "Skatoties arī pasaules praksi, šai mērķu grupai ir 30%, kuri tiek laukā no šīs bezpajumtniecības, atkarībām un tā tālāk."

Paredzēts, ka, beidzoties pilotprojektam, piešķirtais dzīvoklis ir jāpamet, taču atbildīgās iestādes jau sākušas diskutēt, kā bezpajumtniekiem palīdzēt arī pēc pilotprojekta beigām. Izvērtējot sasniegtos rezultātus un ieguldīto darbu, projektu "Mājoklis vispirms" Latvijā , iespējams, varētu ieviest arī kā pastāvīgu sociālo pakalpojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti