Dienas ziņas

Ļaudoniešiem beidzot pieejams ģimenes ārsts

Dienas ziņas

Ziemassvētku rūķi apciemo Ādažu vientuļniekus

Liepājas vecākajai sociālajai mājai – 20 gadu

Liepājā piecas sociālās mājas - brīvu vietu tajās nav

Pirmdien, 19.decembrī, savu 20 gadu pastāvēšanas gadadienu atzīmē Liepājas vecākā sociālā dzīvojamā māja. Pilsētā tādas ir piecas, un tajās nav nevienas brīvas vietas. Liepājas sociālajās mājās dzīvo pusotrs tūkstotis cilvēku, kuriem piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas personas statuss.

Lielākā daļa šo māju ilggadējo iedzīvotāju ir pensionāri un invalīdi, kuru materiālais stāvoklis parasti neuzlabojas līdz tādam līmenim, lai viņi varētu atļauties īrēt dzīvokli kur citur.

Draudzenes Māra un Irēna Liepājas vecākajā sociālajā mājā Flotes ielā dzīvo jau 18 gadus. Viena šeit nonākusi pēc mājas nodegšanas, otra pēc vīra nāves. “Nezinu, kā būtu, ja nebūtu šī māja bijusi, kas ar mani tad būtu. Esmu ļoti apmierināta,” norāda sociālās mājas iedzīvotāja Māra Pomerance.

Liepājas vecākā sociālā māja savulaik  tika izveidota, lai dotu pagaidu pajumti cilvēkiem, kuri zaudēja dzīvesvietu pēc māju denacionalizācijas.

Pieprasījums pēc šeit izīrētajiem lētajiem dzīvokļiem gadu gaitā īpaši nemazinājās, un tagad pilsētā ir piecas sociālās mājas ar kopskaitā 500 dzīvokļiem. “Brīvas istabas mums nestāv nevienā mājā. Bet nav tā, ka pilsētā tūkstoši gaida rindā uz sociālo māju, tā arī nav,” pauž Liepājas pilsētas Sociālā dienesta vadītāja Iveta Bartkeviča.

Ik pēc pusgada Liepājas pašvaldība pārskata katras trūcīgas vai  maznodrošinātas personas tiesības īrēt dzīvokli kādā no sociālajām mājām. Sociālais dienests katru mēnesi sedz divas trešdaļas šāda dzīvokļa īres maksas un 65% no apkures maksājuma, tāpat nodrošina arī sociālo darbinieku pakalpojumus.

Tas tiek darīts, lai grūtībās nonākušajiem palīdzētu uzlabot viņu dzīves apstākļus, tomēr lielai daļai Liepājas sociālo māju iedzīvotāju tās kļūst par ilglaicīgu dzīvesvietu, nereti arī līdz cilvēka mūža galam.

“Agrāk te bija daudzas ģimenes ar bērniem. Tagad viņi pārceļas uz pašvaldībai piederošiem dzīvokļiem. Šeit paliek tikai invalīdi un veci cilvēki,” atzīmē Liepājas sociālās dzīvojamās mājas vadītāja Santa Vecbaštika.

Vecākās sociālās mājas darbinieki uzskata, ka gadu gaitā uzlabojies gan ēkas izskats, gan sadzīves apstākļi, un neslēpj, ka daudzu iemītnieku lielākā problēma tagad ir vientulība. “Viņiem mājās neko nevajag, grib parunāt. Prasu, ko vajag palīdzēt? Neko, tikai pasēdi, parunāsimies,” stāsta Liepājas sociālās dzīvojamās mājas remontstrādnieks Ivans Sklorenko.

Vairāki sociālās mājas iedzīvotāji tūlīt pēc jubilejas atzina, ka jau  ar nepacietību gaida nākamo pasākumu – Ziemassvētku sarīkojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt