Ārpus Rīgas

Laikraksta "Stars" žurnāliste Inese Elsiņa par Cesvaines skolu, kurai aprit 10 gadi

Ārpus Rīgas

''Ausekļa'' redaktore Regīna Tamane par līdzmaksājumu ieviešanu Limbažu sporta skolās

Liepājā palielinās finansiālo atbalstu audžuģimenēm

Liepājā palielinās finansiālo atbalstu audžuģimenēm

Liepājā ar jauniem atbalsta mehānismiem plāno palielināt audžuģimeņu skaitu. Viens no jaunievedumiem būs veselības apdrošināšanas ieviešana audžuvecākiem, turklāt pašvaldība tuvāko divu gadu laikā plāno arī finansiāli palielināt atbalsta mehānismu cilvēkiem, kuri uzņem savā ģimenē audžubērnus. Pašvaldība sadarbībā ar Liepājas sociālo dienestu jauno kārtību sāks ieviest no nākamā gada.

Inta Okmane pati audzina trīs meitas, bet nu jau vairākus gadus viņa savā ģimenē uzņem audžubērnus, tagad pie viņas dzīvo maza meitenīte, kuras ģimenē bijušas problēmas:

„Es pārsvarā tikai ar maziem bērniņiem, jo man pašai lielas meitas. Pusaudžiem grūtāk satikt.”

Runājot par atbalstu audžuģimenēm, viņai radusies sajūta, ka pašvaldība šobrīd dara vairāk nekā valsts.

„No valsts ir tikai solīšana un runāšana, tā pati alga 113 eiro - tas ir smieklīgi.

Godīgi sakot, kamēr tu neesi tajā visā iekšā, viss liekas savādāk.

Man ģimenē tādu problēmu nav, tāpēc pirms tam es nezināju, cik kopumā sabiedrībā ir nopietnas problēmas ar bērniem,” secina Okmane.

Lai veicinātu audžuģimeņu skaita pieaugumu un nodrošinātu bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem dzīvi ģimeniskā vidē, Liepājas domes sēdē tikko apstiprināts Liepājas pilsētas audžuģimeņu atbalsta plāns 2018.-2019.gadam. Tiks palielināti tie atbalsta veidi, ko šobrīd jau saņem ģimenes, piemēram, plānots, ka pabalsts bērna uzturam pakāpeniski tiks palielināts līdz 300 eiro mēnesī. Šobrīd pabalsts bērna uzturam ir 256,12 eiro mēnesī par katru Liepājas bērnu. Kādi būs jaunievedumi, skaidro Liepājas Sociālā dienesta direktore Iveta Bartkeviča:

„Piemēram, tāda lietā kā veselības apdrošināšana audžuvecākiem - gan tētim, gan mammai. Reizi piecos gados būs lielāks pabalsts līdz 1500 eiro sadzīves priekšmetu iegādei.

Ja ģimene rūpējas par bērniem, tad tas ir vajadzīgs. Dīvāni nolietojas, ir vajadzīgs remonts utt.”

Vismaz 100 eiro gadā vecāki varēs izmantot veselības aprūpei.

„Mēs sakām, ka Latvijā ir bezmaksas veselības aprūpe, bet zobārsts vai briļļu izdevumi? Mēs paredzam naudu arī šādiem mērķiem, kas nonāks bērnu vajadzībām. Vēl jauna lieta Liepājā ir piemaksa tam, ko maksā valsts. Tie būs 100 eiro audžuvecākam,” sola Bartkeviča.

Kurzemes audžuģimeņu biedrības „Estere” vadītāja Margita Grulle min virkni piemēru, kas būtu jāmaina Latvijā un kam būtu jāpievērš uzmanība, vienlaikus atzinīgi vērtējot tos atbalsta mehānismus, ko sniegs Liepājas pašvaldība:

„Ļoti ceram, ka valdība atradīs iespēju audžuģimeņu darbu atzīt kā amatu. Savienot šos darbus ir ārkārtīgi sarežģīti. Nepieciešams atbalsts, lai būtu sociālās garantijas. Nesaņemam pat pensiju, ja nestrādājam citu algotu darbu. Šis darbs prasa lielu nervu slodzi.”

Papildu jaunievedumu ieviešanai nākamgad Liepājas pašvaldības budžetā būs nepieciešami 82 tūkstoši eiro.

Liepājā šobrīd ir 19 audžuģimenes, kurās dzīvo 27 bērni. Vēl astoņi bērni dzīvo ārpus Liepājas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt