Dienas ziņas

Piemin represijās nonāvētos robežsargus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Onkologu trūkuma dēļ rindā jāgaida mēnešiem

Liepājā onkologu trūkuma dēļ rindā jāgaida vairākus mēnešus

Liepājā pacientus pieņem tikai pieci onkologi. Tā kā reģistrēti ir 6000 vēža slimnieku, pie ārstiem veidojas garas rindas. Pacientiem ne vienmēr var laikus noteikt diagnozi un veikt nepieciešamos izmeklējumus. 

Veselības aprūpes informācijas institūta “IQVIA” apkopotie dati liecina, ka Latvijā valdība onkoloģijas ārstēšanai, medikamentu un jauno tehnoloģiju iegādei tērē aptuveni uz pusi mazāk līdzekļu nekā pārējās Baltijas valstis. Piemēram, Lietuvā gadā uz 100 000 pacientu atvēlētā naudas summa ir 900 tūkstoši eiro, savukārt Latvijā tie ir tikai 400 tūkstoši. Tomēr Liepājas onkologi stāsta, ka galvenā problēma pilsētā ir ārstu trūkums, tāpēc pacientiem reizēm, zinot savu veselības stāvokli un diagnozi, jāpavada rindā vairāki mēneši, kamēr slimība turpina progresēt.

“Ja ir specializēta ārstēšanās vajadzīga, tad mēs tomēr ļoti cenšamies, lai šis gaidīšanas laiks ir ļoti īss. Tā terapija notiek kursu veidā, un to jau es pati plānoju, kā likt šo kursus un kā darīt. Principā, ja cilvēkam ir diagnoze un ir vajadzīga ķīmijterapija, tas gaidīšanas laiks ir attiecīgi tik liels, cik viņš var atļauties gaidīt,” stāstīja SIA "LRS" onkoloģe ķīmijterapeite Zinaida Štara.

“Man nebija ne ķīmijas, nekas tāds, es vienkārši izgāju visas pārbaudes, un tad arī operācija notika pēc pusgada. Man viss notika Liepājā, un par Liepājas ārstiem es tikai pašu labāko varu teikt. Citi saka – jābrauc uz Rīgu ārstēties, nebūt nē,” norādīja onkoloģijas pacients Agris. 

Kā stāsta onkologi, bieži vien gaidīšanas process notiek, ja ģimenes ārsts vai vidējais medicīniskais personāls nepareizi nosūta uz izmeklējumiem. Šāda situācija notika ar kādu onkoloģijas slimnieci, kura šī gada janvārī griezās pie ģimenes ārsta ar sūdzībām par veselību. Sākumā viņai Liepājā konstatēja plaušu vēzi, nozīmēja izmeklējumus Tuberkulozes un plaušu slimību centrā. Pēc tur pavadīta mēneša sieviete ar joprojām neskaidru diagnozi patvaļīgi izrakstījās un meklēja citu speciālistu palīdzību Liepājā, kur viņai tikai jūnijā atklāja dzemdes vēzi trešajā stadijā. Ārstēšanās tika uzsākta aptuveni pusgadu vēlāk, nekā to varēja darīt. 

“Pirmkārt, ir speciālistu trūkums kā tāds, otrkārt valsts finansējuma trūkums. Divi svarīgi aspekti, kas ietekmē šobrīd ārstu pieejamību. Varam priecāties, ka mums ir onkoloģiskā klīnika,” norādīja Liepājas domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova. 

Valdība sola, ka sāks darbu pie jaunas onkoloģijas nozares stratēģijas izstrādes, savukārt onkoloģe Zinaida Štara atzīst, ka ticības nav, jo vairs neesot iespējams izsekot līdzi neizpildītajiem solījumiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti