Liepājā meklē tēlnieku – pilsētu raksturojoša mākslas darba autoru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Liepājā notiek starptautiska un publiska tēlniecības rezidence, kuras uzvarētājs iegūs iespēju radīt pilsētai raksturīgu vismaz divus metrus augstu metāla skulptūru. Mākslas darbs tēlniekam – nosacījums, ka tam obligāti jābūt ārzemniekiem - būs jārada no 1.augusta līdz 14.septembrim.

Rīkot starptautisku un publisku tēlniecības rezidenci, iecere radusies projekta vadītājai Kristai Kalnarājai. Viņa Liepājā izveidojusi radošo telpu „Ideju bode”, kur regulāri tiek piedāvātas Liepājas mākslinieku un radošu cilvēku darbu izstādes, kā arī darbu izstādes - pārdošanas. Tā vienlaikus ir arī platforma māksliniekiem, kur īstenot savas ieceres.

„Ideju bode” un Kultūrkapitāla fonda atbalsts ļauj pievērsties tēlniecībai, kas, pēc Kalnarājas domām, Liepājā pašlaik nonākusi gluži vai pagrīdes statusā. „Es gribētu tiešām lielu un nopietnu plenēru noorganizēt, kur nav ierobežojums materiālu izvēlē – metāls, koks, kas vien ir pieejams. Pilsētvidē šie objekti varētu palikt, bet nevis pašā centrā, bet gan dažādās pilsētas vietās. Es domāju, ka nākotnē to varētu īstenot,” saka Kalnarāja.

Šoreiz radošā telpa „Ideju bode” nodrošinās darba apstākļus un materiālus māksliniekam, kurš varēs veidot skulptūru no metāla. Pašlaik ir izsludināts starptautisks konkurss tēlniekam, kurš no metāla varētu izveidot Liepājai raksturīgu, tajā pat laikā atšķirīgu skulptūru. „Nosacījums, ka tas ir ārvalstu tēlnieks, lai būtu interesanti mums pašiem. Kā redzējums no malas, kas varētu rosināt impulsus pašā tēlniecības nozarē, lai tas būtu saistoši gan profesionāļiem, gan skatītājiem,” saka Kalnarāja.

Ārvalstu mākslinieka piesaistīšanu Liepājai atzinīgi vērtē Liepājas pilsētas galvenā māksliniece Agita Ansule. „Tas patiesībā ir ļoti apsveicami, ka ārzemnieki, jo mēs paši bieži vairs nevaram novērtēt to, kas mums ir. Bieži vien redzējums no malas var izrādīties ļoti interesants,” saka Ansule.

Skulptūras Liepājas pilsētvidē veido pilsētas atpazīstamību, jo cilvēkiem, kuri atbrauc, arī liepājniekiem patīk iemūžināt sevi uz šo objektu fona. Fotogrāfijas nonāk interneta vidē un cilvēki uzzina par pilsētu un par notikumiem, saka Kalnarāja. Liepājā jau pašlaik veiksmīgi pilsētvidē iekļāvušās Liepājas himnas veidotās skulptūras – „telefonists”, „vārna” un citas, kuras var ne tikai apskatīt, bet arī aptaustīt, spriež pilsētas galvenā māksliniece Ansule. Arī tās veidotas no metāla. „Skatījos internetā, kā Liepāju apceļo cilvēki ar īpašām vajadzībām, arī neredzīgi cilvēki. Izskatījās, ka viņiem ir ļoti interesanti, jo skulptūras viņi var arī aptaustīt, ne tikai apskatīt. Veidojot šīs skulptūras, neviens par to neiedomājās, bet sanācis ir ļoti labi,” norāda Ansule.

Tēlnieks divu metru augstās skulptūras veidošanai varēs izmantot aptuveni tonnu melnā metāla.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti