Dienas ziņas

Atbalsta auto stāvvietu paplašināšanu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Liepājā liela interese par latviešu valodas kursiem

Liepājā liela interese par latviešu valodas kursiem

Kopš pagājušajā rudenī stājās spēkā prasība par latviešu valodas zināšanām Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem, strauji pieaudzis pieprasījums pēc latviešu valodas kursiem. Liepājā lielā pieprasījuma dēļ pat tiek veidotas jaunas mācību grupas, kurās pārsvarā mācās seniori. Kāpēc viņi nav mācījušies valodu līdz šim, atbildi saņemt grūti. Valsts izglītības satura centrs prognozē, ka pārbaudi šogad Latvijā kārtos ap 18 000 cilvēku.

Nesen pieņemtais likums paredz, ka Krievijas pilsoņiem līdz 1. septembrim būs jāiesniedz apliecinājums par atbilstošām latviešu valodas zināšanām, lai turpinātu uzturēties un strādāt Latvijā. Aptaujātie iedzīvotāji šo likumu vērtēja atzinīgi.

Liepājniece Guna: "Savā ziņā es to vērtēju pozitīvi, jo, manuprāt, mūsu valsts ir jāciena visiem. Un, ja tu šeit vēlies dzīvot, tad tev ir jārespektē mūsu valsts, mūsu valoda."

Liepājniece Velta: "Es domāju, ka tas ir ļoti pareizi. Mēs taču Latvijā. Sen jau tā vajag. Kur ir problēma? Mēs taču zinām krievu valodu, lai gan nedzīvojam Krievijā."

Likums licis sarosīties Krievijas pilsoņiem, kuri Latvijā dzīvo jau vairākus gadu desmitus, bet nav spējuši iemācīties latviešu valodu.

Liepājniece Lidija: "Ļoti labi, tikai kam ir 80, 75 tiem – nē, nevajag likt. Grūti. Man arī 75. Man slikti ar to atmiņu."

Vladimirs Čirkins, Krievijas pilsonis, apmeklē latviešu valodas kursus: "Nu es dzīvoju uz Latviju. Mana visa ģimene ir latvieši. Sieva latviete. Es krievu pilsonis. Vienvārdsakot, es vēlos dzīvot Latvijā un zināt valodu. 30 gadus jau esmu nodzīvojis, bet nezinu. Bišķiņ saprot. Es jau naktīs pat esmu pārstājis gulēt. Es naktīs sāku atcerēties vārdus. Ko jūs smejaties? Agrāk es labi gulēju. Tagad puspiecos mostos augšā un sāku atkārtot vārdus, un domāju, kā būs rīt. Man vienalga. Man tur ir kurss 4 mēneši. Man tā teica. Un pēc tam bez problēmām būs."

Vīrietis tā arī nevarēja atbildēt uz jautājumu, kāpēc valodu nav mācījies iepriekš.

Tā kā interese par latviešu valodas apguvi pieaug, tad Liepājā tiek veidotas jaunas latviešu valodas apmācību grupas. Kursu dalībnieku vidū pārsvarā esot vecāka gadagājuma Krievijas pilsoņi ar nelielām priekšzināšanām vai pat bez tām.

"Lielākoties jau tie, kas šobrīd ir sākuši mācīties, ir cilvēki, kas Latvijā jau dzīvojuši diezgan ilgi. Un neesam viņiem likuši runāt. Līdz ar to viņi nemāk runāt," atzina SIA "Valodu vēstniecība" apmācību procesa koordinatore Daiga Bindere.

"Ja kādreiz mēs nevarējām vienu grupu uztaisīt, tad tagad mums ir 20 grupas. Cilvēki stāv rindā piesakoties. Mums nāk pa abām durvīm iekšā. Telefons zvana bez apstājas,"

teica profesionālās tālākizglītības iestādes SIA "PURE Academy" direktore Inga Sprice.

Valsts izglītības satura centrā (VISC) atzina, ka pašlaik pieteikšanās latviešu valodas pārbaudei notiek aktīvi. Visā Latvijā tai reģistrējušies jau 980 Krievijas Federācijas pilsoņi. Vēl aptuveni tūkstotis pieteikušies reģistrācijai klātienē.

"Ja paskatāmies uz Liepāju, tad uz vakardienas, 7. februāra, rītu uz konkrētajām reģistrēšanās dienām 24. un 25. februārī ir pieteikušies 183 potenciālie valsts valodas prasmes kārtotāji. Esam atvēruši arī jaunus reģistrācijas datumus klātienē Liepājai," norādīja VISC pārstāve Liene Bērziņa.

Valsts valodas pārbaudījumi norisināsies no 11. aprīļa līdz 31. jūlijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti