Liepājā «legālās» zālītes atklāti vairs netirgo

Liepājas mediķu lokā nonākuši divi jaunieši, kuri lietojot tā saucamo „legālo” zālīti, bijuši spiesti ārstēties psihiatriskajā klīnikā. Pašlaik gan situācija Liepājā saistībā ar šo rūpalu ir nedaudz uzlabojusies, jo policija reaģē uz katru mēģinājumu tirgot augu maisījumus. Februāra sākumā izdevies aizturēt divus cilvēkus, kuri Liepājā tirgojuši „legālo” zālīti.

Liepājā agrāk bijuši pat septiņi tā saucamie vīraku veikali. Sadarbojoties ar  dažādām iestādēm, Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldei izdevās aizvērt pilnīgi visas šīs tirdzniecības vietas.

Pašlaik šo augu maisījumu tirgošana atklāti Liepājā vairs nenotiek.

Līdz ko policija saņem informāciju no iedzīvotajiem, ka kaut kur tiek tirgoti augu maisījumi, policija ierodas nekavējoties. Par pēdējo gadījumu Ķempes ielā 5 stāsta Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieks Gints Ešenvalds: „Veicot apstākļu noskaidrošanu tirdzniecība vietā, ieradās arī klienti, kuri gribēja iegādāties šīs vielas. Viņiem tas nebija nekas svešs. Šajā sakarā mēs esam uzsākuši kriminālprocesu. Izņēmām 60 augu maisījumu iepakojumus un aizturējām pārdevēju, kurš izrādījās rīdzinieks, kuram piedāvāts Liepājā tirgot šos augu maisījumus.”

Policijā uzsākts kriminālprocess.

Narkotiku tirgotāji bija pamanījušies uz stabiem izlīmēt no interneta izdrukātas kartes ar norādi, kur jādodas pēc apreibinošajiem maisījumiem.

Par šī nelegālā biznesa apmēriem liecina arī fakts, ka jau pēc dažām dienām tajā pašā vietā parādījies cits tirgotājs. „Policija aizturēja otru pārdēvēju, kas mēģināja uzsākt tirgošanos, un arī šajā gadījumā ir uzsākts kriminālprocess. Šīs personas jau agrāk bija saistītas ar zālīšu tirgošanu. Diez vai viņi domāja, ka viņus aizturēs,” stāsta Ešenvalds.

Kad Liepājā atklāti darbojās vīraku veikali, slimnīcā gluži vai katru dienu nonāca bērni un jaunieši, kuri bija lietojuši augu maisījumus. Pie tirgošanās vietām varēja redzēt jauniešu bariņus, kuri mēdza slēpt sejas zem kapucēm. Situācija bija kritiska un biedējoša, atceras Liepājas reģionālās slimnīcas  Narkoloģijas nodaļas vadītāja Jeļena Sorokina. Pēdējo mēnešu laikā šādu pacientu skaits slimnīcā ir sarucis, taču runāt par situācijas uzlabošanas un šo narkotisko vielu izskaušanu var tikai daļēji. Šis bizness turpina darboties pagrīdē.

Narkoloģe skaidro, ka ar sintētiskajām vielām apsmidzinātie augu maisījumi ir līdz pat 800 reizēm iedarbīgāki nekā marihuāna, un sekas ir dramatiskas: „Bija divi tiešām briesmīgi gadījumi, kad viens bērns pēc reanimācijas nemaz nenonāca līdz mūsu nodaļai. Viņš jau bija mums zināms.

Bērnu pa taisno aizveda uz psihiatrisko klīniku tālākai ārstēšanai, jo bija psihoze.

Otru puisi, kurš bija ilgstoši lietojis dažādas narkotiskās vielas, bet pēdējos gadus stabili lietojušies šos saucamos „spaisus”, atveda ar akūtu psihozi, no kuras mēs viņu nespējām atbrīvot, viņam bija šizofrēnijai līdzīgi simptomi. Konsultējāmies ar psihiatriem un ieteicām tālāk ārstēties psihiatriskā klīnikā, kur vēlāk arī nonāca.”

Jeļena Sorokina uzskata, ka tā saucamā legālā zālīte daudz ātrāk izraisa atkarību. Kam tā jau izveidojusies, atbrīvošanās ceļš ir ļoti smags. Bieži vien vieglākas narkotikas sāk lietot pusaudžu vecumā, kas vēlāk pārvēršas smagā heroīna atkarībā.

Veicot ekspertīzes, Liepājā secināts, ka ar sintētiskajām vielām augu maisījumi nav bijuši apsmidzināti tikai vienā veikalā. Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvalde aicina cilvēkus būt modriem arī turpmāk un ziņot par augu maisījumu tirgošanu. Akcijas „Lieto barā, mirsti viens” ietvaros Liepājas skolās bērnus un jauniešus turpina informēt par šo vielu bīstamību.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt