Liepājā izsludina Kārļa Zāles laukuma metu konkursu teritorijas sakārtošanai

Liepājā tapis piemineklis Latvijas brīvības simbola - Brīvības pieminekļa - arhitektam Kārlim Zālem un pašvaldība izsludinājusi arī metu konkursu pieminekļa vietas - Kārļa Zāles laukuma - sakārtošanai.

Pašvaldībā informēja, ka metu konkursa dalībniekiem ir jāizstrādā un jāiesniedz Kārļa Zāles laukuma telpiskā koncepcija un būvprojekta piedāvājums (būvprojekta izstrādes un būvdarbu autoruzraudzības izmaksas). 

Metu konkursa dalībniekiem ir jāpiedāvā risinājumi, kā nodrošināt  gājējiem un velosipēdu lietotājiem ērtu piekļuvi Tirdzniecības kanāla krastmalai no Lielās, Skolas un Bāriņu ielas un kā krastmalu piemērot daudzpusīgai izmantošanai, ievērojot apvienotās telpas principu “iela = laukums”. Laukumam un tā piegulošajās teritorijās gājējiem un velobraucējiem jāparedz prioritāte, te jāparedz arī sabiedrības pulcēšanās vietas, jānodrošina sabiedriskā transporta ērta lietošana. 

“Lai gan šī teritorija ir ar lielu potenciālu, šobrīd par  Kārļa Zāles laukumu varu teikt, ka tā ir degradēta ainava pašā pilsētas centrā,”

vērtēja pilsētas galvenais arhitekts Indulis Kalns. Pēc arhitekta vārdiem, nav drošas pieejas ūdensmalai, rēgojas sabrukuši krasta stiprinājumi, nav radītas atpūtas un brīvā laika pavadīšanas iespējas, esošais labiekārtojums - kāpnes, laukumi, zālieni, atbalstsienas, brauktuvju segums - ir pamatīgi nolietojies un ļoti sliktā stāvoklī. 

Metu konkursa teritorija ir sadalīta trīs zonās, un katrā no tām būs jāatrisina noteikti telpiskās plānošanas uzdevumi, kas būvdarbu rezultātā ļautu radīt mūsdienīgu pilsētvidi, vienlaikus saglabājot sasaisti ar blakus esošajām zonām:

  • Pirmajā zonā, kas ir teritorija pie kanāla - no Tramvaja tilta līdz viesnīcai “Libava” - metu konkursa dalībniekiem jāpiedāvā labiekārtojums, kura sastāvdaļa ir Kārļa Zāles piemineklis. Šajā zonā vēl ir paredzēts izbūvēt intensīvai lietošanai, laika apstākļiem un dabas procesiem tehniski, funkcionāli un estētiski piemērotus krasta stiprinājumus.
  • Otrā zona ietver kanāla krastmalas posmu aiz viesnīcas “Libava” - virzienā uz ezeru līdz Jaunajam tiltam. Tajā ir jāparedz parka tipa labiekārtojums ar gājēju celiņiem, atpūtas vietām, soliņiem, atkritumu urnām, apgaismojumu, apstādījumiem un Tirdzniecības kanāla krasta stiprinājumi, līdzīgi kā pirmajā zonā. 
  • Trešā zona sastāv no brauktuves ar divām braukšanas joslām katrā virzienā, pagrieziena joslām, ietvēm, autostāvvietām. Te atrodas degvielas uzpildes stacija “Neste” un ātrās ēdināšanas restorāns “Hesburger”, dienvidu pusē - daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kvartāls un tirdzniecības centrs “Ostmala”. Tajā nepieciešams piedāvāt jaunu, kompaktu satiksmes infrastruktūras risinājumu, kas ir drošs gājējiem, velobraucējiem, iedzīvotājiem un samazina līdzšinējo satiksmes intensitāti. 

Visās trīs zonās ir jārisina vides pieejamības jautājumi, apgaismojums un apstādījumu jeb zaļās zonas struktūra.

Konkursa materiālu iesniegšanas termiņš ir 2019. gada 15. februāris. Konkursā var piedalīties jebkura fiziska vai juridiska persona, kā arī šādu personu apvienība, kas nolikumā noteiktajā termiņā iesniedz atbilstoši noformētu metu. Konkursa nolikums un citi materiāli pieejami mājaslapā www.liepaja.lv, sadaļā ''Iepirkumi un izsoles''.

Ar konkursa uzvarētāju vai uzvarētājiem, ko noteiks žūrija, notiks sarunu procedūra par būvprojekta izstrādāšanu atbilstoši projektēšanas uzdevumam „Degradēto teritoriju revitalizācija uzņēmējdarbības vajadzībām  posmā no Jaunā tilta līdz Graudu ielai, Liepājā”, kas pievienots konkursa materiāliem. Būvprojektu pašvaldība ir paredzējusi īstenot, piesaistot Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus.

Materiāli konkursam ir jāizstrādā, ņemot vērā vispārīgos būvnoteikumus, atsevišķu inženierbūvju būvnoteikumus, Latvijas būvnormatīvus un citus regulējošus dokumentus.

Konkursa materiāli iesniedzami žūrijas komisijas atbildīgajam sekretāram Liepājas pilsētas pašvaldībā Liepājā, Rožu ielā 6, LV 3401, 215.kabinets, tālrunis 63404405, fakss 63404777, e-pasts: [email protected]

Metu konkursa balvu fonds ir 9000 eiro.

Kārļa Zāles laukums atrodas Tirdzniecības kanāla dienvidu krastā starp Tramvaja tiltu un Jauno tiltu. Teritorija ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa - Liepājas pilsētas vēsturiskā centra - daļa, un uz to paveras pilsētbūvnieciski nozīmīgi skati no tiltiem, no Jaunās ostmalas, no Lielās ielas un Bāriņu ielas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti