Liepājā izmēģina somu zinātnieku atklājumu - spīdinot ausīs gaismu, cīnīties ar depresiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Spīdinot ausīs gaismu, iespējams cīnīties ar sezonālo depresiju. Šo somu zinātnieku atklājumu Liepājā praktiski izmanto divas jaunas mākslinieces. Viņas radījušas prototipus gaismas austiņām, kuras ne tikai spīdina cilvēkam ausīs gaismu, bet dara to ritmiski, tā radot nomierinošu vai uzbudinošu efektu. Tā ir viena no radošajām aktivitātēm, kas tika prezentēta Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorijas „Atvērtās ideju telpas” pasākumā.

Vienu no „Atvērtās ideju telpas” pasākumu prezentācijām vada divas jaunas mākslinieces - Anna Trapanciere un Undīne Reinfelde. Viņas stāsta par savu mākslas darbu „Moodlight”, kas, tulkojot latviski, nozīmē - garastāvokļa gaisma. Gaismas spīdināšana ausīs var palīdzēt pret sezonālo depresiju - to nav izdomājušas meitenes, bet gan atklājuši somu zinātnieki.

Undīne stāsta: „Viņi min, ka ir noteikti smadzeņu neironi, kas ieslēdzās un izslēdzas gaismas ietekmē. Kad ir tumšais laiks, kas ir aktuāli gan pie mums, gan Somijā, tad neironi netiek darbināti. Tas iedarbojas uz cilvēka garastāvokli. Ar gaismas palīdzību tie tiek ieslēgti un cilvēkam garastāvoklis uzlabojas.”

Ausīs spīdina tāpēc, ka šis orgāns atrodas vistuvāk smadzenēm. Meitenes rokās tur kaut ko līdzīgu mikroshēmām, pie kurām piestiprināti vadi. Vadu galos ir austiņas, tādas ko mēs mēdzam likt ausīs un klausīties mūziku, taču šīs nevis skan, bet spīdina gaismu. ”Baterija, slēdzis, austiņas ar LED gaismiņām. Ievietojot ausīs, veidojas glīts efekts, ka spīd no ausīm. Vispār mums ir trīs ritmi. Viens tāds mierīgāks, kas ir līdzīgs sirds ritmam un mierīgi pulsē. Tad viens ir steidzīgāks, līdz ar to mēs domājam, ka cilvēks kļūst rosīgāks, palielinās darba spars, bet trešais ir stroboskopisks efekts, kas intensīvi mirgo un rada apreibinošu vielu efektu,” stāsta Anna.

Meitenes stāsta, ka austiņas, kas spīdinot nepārtrauktu gaismu, jau varot nopirkt, taču viņas attīsta ideju par ritmiem un ir gatavas pat veidot šādus neparastus ausu aksesuārus.

„Atvērtās ideju telpas” pasākumi Liepājā notiek jau no pagājušā gada, vienkopus pulcējot dažāda vecuma cilvēkus, kurus saista interese par radošām aktivitātēm, kuri labprāt dalās ar savu pieredzi un ir atvērti iegūt jaunu informāciju, stāsta pasākuma rīkotājs Andris Vētra. Viņš pašlaik Liepājas Universitātes Jauno mēdiju mākslas programmā studē maģistrantūrā un vienlaikus ir pasniedzējs starptautiskajā mākslas projektā: ”Es jutu, ka Liepājā daudz kas notiek, ka vajadzētu notikt vēl vairāk. Respektīvi, trūka tādas platformas, kur cilvēki varētu komunicēt un stāstīt par savām idejām un iecerēm. Mani iedvesmoja tādi pasākumi TED X, kas ir līdzīgi, taču nedaudz plašāk. Sapratu, ka mums arī to vajag, lai lietas notiktu ātrāk un būtu šī platforma, kur tam veidoties.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti