Dienas ziņas

Covid-19 izplatība sasniedz jaunus rekordus

Dienas ziņas

Atklāj ceļa posmu no Priekules līdz Vaiņodei

Digitalizētas jau vairāk nekā 400 Latvijas kapsētas

Liepājā digitalizētas visas septiņas pilsētas kapsētas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Liepājas kapsētu pārvalde šogad pabeigusi digitalizēt visas septiņas pilsētas kapsētas, par kurās veiktajiem apbedījumiem informācija tagad ikvienam brīvi pieejama kapsētu informācijas pārvaldības sistēmā "cemety.lv". Tajā kopš 2012. gada digitalizēts vairāk nekā 400 Latvijas kapsētu. Liepājas kapu pārziņu pieredze rāda, ka pieaug to cilvēku skaits, kuri, pateicoties šai sistēmai, beidzot atrod tuvinieku kapavietas un sāk tās sakopt.

Liepājas kapsētu pārvaldē katru gadu vēršas vairāki Latvijā un ārvalstīs dzīvojoši cilvēki, kuri, apzinot savas dzimtas koku, vēlas atrast tuvinieku atdusas vietas, taču ne visām kapsētām pilnībā saglabājušies vēsturisko apbedījumu reģistri un kapsētu plāni, tāpēc konkrētas kapavietas meklējumi nereti bija ļoti laikietilpīgi.

"Ja cilvēks nezina kapavietu, problemātiski atrast. Bija atbraukuši no ārzemēm ar fotogrāfiju, kas saglabājusies no bērēm. Tajā fonā redzams žogs un aiz tā ēka. Pēc tās fotogrāfijas atradām 1932. gada apbedījumu," stāstīja Liepājas Līvas kapsētas pārzinis Sandris Fūrmanis​​​​​​.

Uzklausot stāstus par grūtībām atrast tuvinieku kapavietas, uzņēmējam Mikam Blatem 2012. gadā radās ideja izveidot ikvienam brīvi pieejamu kapsētu informācijas pārvaldības sistēmu "cemety.lv". Interesenti tajā var virtuāli izstaigāt jau digitalizētās vairāk nekā 400 Latvijas kapsētas, kā arī daudzas kapsētas Lietuvā, Anglijā un vairākās citās valstīs.

Ievadot mirušās personas vārdu, sistēmā var atrast kapsētu, kurā cilvēks apbedīts, kartē redzēt konkrētu kapa atrašanās vietu un tās fotografiju.

"Tagad apmēram 50 pašvaldībās strādājam. Daudzas gatavojas, daudzas meklē finansējumu, lai to varētu izdarīt. Pēdējos gados ļoti daudzas pašvaldības Eiropas Savienības līdzfinansējumu piesaista kapsētu digitalizēšanai. Aptuvenās izmaksas ir 1000 – 1200 eiro hektārā. Vēl arvien ir pašvaldības, kas pasaka, ka apbedītas personas viņus īpaši neinteresē, ka viņiem tas neliekas svarīgi," teica Blate 

Liepājā visu septiņu kapsētu digitalizācija prasīja četrus gadus un veikta par pašvaldības līdzekļiem, piesaistot profesionālus mērniekus.

Tomēr priekšā vēl liels darbs, digitalizējot visus savulaik ar roku rakstītos kapsētu reģistrus, kā arī noskaidrojot informāciju par pagaidām vēl nezināmu personu atdusas vietām.

"Mēs arhīvos meklējam, tuvinieki nāk ar saviem pierakstiem, tad var kopā atpazīt. Kopš esam to uzsākuši, daudzi atrod. Tuvinieki – vecā paaudze aizgājusi, vairs nav, kam paprasīt. Mēs atrodam, un šīs vietas tiek sakoptas," stāstīja Liepājas kapsētu pārvaldes direktors Ivo Pavlukšenko.

SIA "Cemety" informēja, ka šobrīd notiek darbs pie vēl vairāk nekā 40 Latvijas kapsētu digitalizācijas, un sabiedrība aicināta iesaistīties apbedījuma vietu atpazīšanā, datu precizēšanā un papildināšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti