Ārpus Rīgas

Valmieras Viestura vidusskolā izstrādāts atbildīgas ēšanas kodekss

Ārpus Rīgas

Latgales mežsaimnieki pirmie valstī mežus sertificē PEFC programmā

Liepājā ievērojami uzlabojusies situācija ar maksājumiem par apkuri

Liepājā dažu gadu laikā ievērojami sarucis parādu slogs par apkuri

Liepājā ievērojami uzlabojusies situācija ar maksājumiem par apkuri. Nu jau vairākus gadus iespējams runāt par stabilu apmaksu par patērēto siltumu. Šāds iznākums saistāms gan ar aktīvu apsaimniekotāju darbu ar iedzīvotājiem, gan uzņēmuma "Liepājas enerģija" modernizāciju un ieviesto šķeldas apkuri un kopējo tarifa samazinājumu.

Liepājā piedzīvoti laiki ar dārgāko apkuri valstī, katru apkures sezonas sākumu sagaidīja ar bažām, ka atkal kādu māju nepieslēgs apkurei, un runām par milzīgajiem apkures parādiem. Tagad par lieliem parādiem var runāt tikai pagātnes formā, sprieda "Liepājas namu apsaimniekotājs" valdes loceklis Artis Rimma.

""Liepājas namu apsaimniekotājs" savu darbību uzsāka pēckrīzes gados. 2010. gadā no trīs namu apsaimniekotājiem tika izveidots viens. Protams, pirmais darbs jaunajam uzņēmumam bija apkures sezonas uzsākšana.

Mantojums no Karostas un Jaunliepājas dzīvojamajiem masīviem bija bēdīgs, tad apmaksas līmenis bija zem 70%. (..)

Bija trakie kreditēšanas un hipotekāro kredītu laiki, kad daudzi neuzņēmās atbildību par saviem īpašumiem un sastrādātajiem parādiem," teica Rimma.

Viņš uzsver, ka pašlaik apmaksas līmenis par patērēto siltumu pārsniedz 95%. Lai arī tagad turpinās parādu piedziņa un tiesvedības, kopumā šobrīd situācija ir stabila un ievērojami uzlabojusies. Iemesli gan tam ir vairāki - gan darbs ar sabiedrību un kopīgu pārvaldīšanas līgumu slēgšana, gan apkures sistēmu nomaiņa, kā arī tarifa samazinājums.

"Bez šīs izglītošanas bija arī tehniskie darbi. Mēs strādājam, lai ieviestu horizontālo apkuri, kas Liepājā ir ļoti populāra. Ja kāds nemaksā, mēs varam atslēgt apkuri konkrētajam nemaksātājam. Tas noveda pie tā, ka šobrīd ir ļoti augsta finanšu disciplīna," teica Rimma.

Pirms apkures sezonas atslēgšanas nevienai mājai, ko apsaimnieko "Liepājas namu apsaimniekotājs", apmaksas līmenis par apkuri nebija zemāks par 90%.

Arī uzņēmuma "Liepājas enerģija" valdes loceklis Andris Štāls par nopietniem apkures parādiem runā pagātnes formā. Uzņēmums strādājis, lai Liepājas apkures tarifs nav augstākais Latvijā, tagad panākts aptuveni vidējais līmenis.

"Pēdējā laikā rudenī nav daudz jādiskutē un situācija ir nostabilizējusies. Paldies jāsaka arī apsaimniekotājiem, kuri Liepājā, mūsuprāt, strādā labi. Nav mums vairs tādu apsaimniekotāju, ar kuriem katru rudeni bija nopietnas problēmas. Katrs dara savu darbu," sacīja Štāls.

Kā zināms, Liepājā pēdējo gadu laikā veikta nopietna siltumenerģijas uzņēmuma modernizācija, kas ļāva ievērojami palielināt šķeldas kā kurināmā izmantošanu. Tagad jau tie pietuvojušies 70%. "Līdz ar to mēs varam piedāvāt lētāku siltumu," sacīja Štāls.

Ēkās Liepājā ir vērojams arī ļoti atšķirīgs siltumenerģijas patēriņš. Mājās, kur veikta pilnīga renovācija, siltumenerģijas patēriņš ir par 38% zemāks nekā mājās, kurās veikti tikai daļēji energoefektivitātes uzlabojumi, un pat par 54% zemāks nekā ēkās, kur nav veikti nekādi uzlabojumi.

Liepāja šobrīd ir pilsēta, kur renovēto māju ir visvairāk un šis process turpinās.

Vienlaikus apsaimniekotājs aicina liepājniekus būt modriem un, ja reiz rodas sarežģījumi ar maksājumiem, tos risināt nekavējoties.

"Ir gadījumi, kad cilvēkiem ir sarežģījumi un nevar segt visus maksājumus. Cilvēkiem ir jānāk pie apsaimniekotāja un jāvienojas par apmaksas grafiku un atliktiem maksājumiem. Tad nav jāmaksā soda naudas un procenti," teica Rimma.

Laika apstākļi šogad mudinājuši liepājniekus agrāk uzsākt apkures sezonu. Tā sākusies jau oktobra sākumā. Parasti laika apstākļi ir siltāki, tāpēc sezona sākas oktobra otrajā pusē.

Apkures tarifs pašlaik nav mainījies un ir stabils, ko nodrošina arī šķeldas izmantošana apkurē. Atklāts paliek jautājums, kas notiks pavasarī, kad tiks atvērts gāzes tirgus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti