Sadaļas Sadaļas

Liepājā cīnās ar putnu vērošanas torņa laipas postītājiem

Liepājā vandaļi regulāri posta ezera laipu pie putnu vērošanas torņa. Dabas aizsardzības pārvaldei (DAP) šoruden dabas liegumā uz laiku pat nācās slēgt laipu, lai kārtējo reizi ķertos klāt tās atjaunošanai. Tagad koku konstrukciju laušanu papildinājusi arī informatīvā stenda apķēzīšana. Liepāja nav vienīgā vieta Latvijā, kur dabas objektos uzdarbojas vandaļi, taču tieši Liepājā šādi gadījumi konstatēti visbiežāk un atkārtojas pat vairākas reizes gadā.

Liepājā cīnās ar putnu vērošanas torņa laipas postītājiemInga Ozola

Liepājas ezerā pašlaik var vērot tūkstošiem putnu, kuri piestājuši atpūsties un baroties, lai dotos tālāk uz ziemošanas vietām. Lai šo dabas brīnumu varētu vērot tuvāk, nebrienot pa ezera pļavām, nu jau vairākus gadus ikvienam interesantam un tuvāko māju iedzīvotājiem radīta iespēja mērot ceļu ezerā pa īpaši izveidotu laipu, kā arī uzkāpt putnu vērošanas tornī. Dabas aizsardzības pārvaldes vides inspektore Liepājā Sniedze Viši stāsta, ka šī vieta atrodas apdzīvotā rajonā ar daudzdzīvokļu mājām, līdz ar to antropogēnā slodze ir neizbēgama.

Pie ezera ir bioloģiski vērtīgas pļavas, tā ir putniem nozīmīga migrācijas vieta, viņi te barojas, met spalvas. Lai mazinātu cilvēku radīto slodzi uz pļavu, laipa novada cilvēku koncentrāciju uz vienu vietu. Laipu un putnu vērošanas torni regulāri apciemo arī nelūgtie vandaļi. Tagad kāds pamanījies apķēzīt  informatīvo stendu, ko pašu spēkiem arī nācies tīrīt. "Stenda apķēzīšana bija pēdējais gadījums. Skats bija nepatīkams. Paši tīrījām, mācījāmies, ar kādiem līdzekļiem to var izdarīt," stāsta inspektore.

DAP Kurzemes reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra vadītāja Ērika Kļaviņa uzsver, ka Liepāja nav vienīgā vietā Latvijā, kur tiek postītas uzstādītās laipas vai vērošanas torņi. "Diemžēl ar infrastruktūras bojāšanu sastopamies regulāri, tā nav tikai kāda reģiona īpatnība. Pagājušā gadā tika izdemolēta niedru laipa Kaņiera ezerā, postījumi notiek Liepājā, Sēlijā un citviet. Jēkabpils pusē tika vienkārši nozagts fragments no Aklā purva laipas," skaidro Kļaviņa.

Dažkārt tūrisma apmetnes tiekot arī nodedzinātas. Par Liepāju var runāt kā vietu, kur postījumi notiek atkārtoti. "Ja divreiz gadā vienu un to pašu laipu apzināti salauž, sasmērē informatīvo stendu, mēs varam runāt par zināmu regularitāti. Nerunājot par putnu torņa apzīmēšanu," atzīst Kļaviņa.

Liepājas pašvaldības policijas priekšnieks Uldis Novickis skaidro, ka šajā objektā ik palaikam patrulē pašvaldības policija, taču ar to nepietiek, lai pieķertu vandaļus. Par nekārtībām reizēm ziņo iedzīvotāji, un vandaļus ir izdevies iztraucēt. Video novērošanas kameru uzstādīšana ļautu rūpīgāk pieskatīt objektu, ir pārliecināts policijas priekšnieks.

"Tagad te ir ūdens un slapjas vietas. Ja kāds vēlētos tur ko sliktu izdarīt, tad ar sausām kājām prom netiktu, bet vasarā var ātri pamukt niedrēs vai pa ezera maliņu. Novērošanas kameras būtu labs risinājums, jo informācija, ka objektu novēro kamerās, uzzina daudzi. Mammas, papi un tantes sāks teikt, kur tu iesi ar to baloniņu? Tur neej, jo tur ir video novērošanas kamera!" pauž Novickis.

Kameru nepieciešamību nenoliedz  arī Liepājas domes Vides nodaļas vadītāja Dace Liepniece, taču pagaidām pašvaldībā nav skaidrības, vai tas tiks darīts un kā to īstenot. "Diemžēl šo vandaļu postījumu ir tiešām ļoti daudz un bieži. Vieta ir klaja, tā īsti nav kur uzstādīt kameras.  Arī kameras varētu būt vandaļu objekts. Godīgi sakot, mums pašvaldībā šobrīd nav konkrēta risinājuma," saka Liepniece.

Dabas aizsardzības pārvaldes, pašvaldības policijas un domes pārstāvji radušos situāciju sola aktualizēt un meklēt risinājumus. Aptuveni pēc gada gan būs jādomā, kā rīcībā nonāks ar Eiropas Savienības atbalstu būvētā ezera laipa un tornis, iespējams, Liepājas gadījumā tā būs pašvaldība, kam tad arī nāksies domāt, kā iecienīto objektu pie Liepājas ezera sargāt no vandaļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt