Dienas ziņas

E. Blinkens un S. Lavrovs tiekas Stokholmā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Tehnikuma audzēkņi sagatavo teritoriju cietuma būvniecībai

Liepājā cietuma būvniecībai teritoriju sagatavo Ogres tehnikuma audzēkņi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Noslēgumam tuvojas pirmie sagatavošanas darbi jaunā Liepājas cietuma izbūvei. Tuvākajā laikā plānots pabeigt uzsākto atmežošanu, ko veic Ogres tehnikuma audzēkņi, kuri apgūst mežsaimnieka profesiju. Ceturtdien, 2. decembrī, Liepājas cietuma teritoriju klātienē devās apskatīt Tieslietu ministrijas pārstāvji, pašvaldība un projektā iesaistītie speciālisti.

Jaunā Liepājas cietuma būvniecība vārētu sākties nākamā gada otrajā pusē
00:00 / 02:01
Lejuplādēt

Jaunā Liepājas cietuma būvniecībai pilsētā atvēlēta 21 hektāra liela teritorija. Pirmie darbi jau sākušies, jo, piesaistot Ogres tehnikuma topošos mežsaimniekus un citus sadarbības partnerus, jau izdevies gandrīz pabeigt novembrī uzsākto atmežošanu.

Par šī brīža darbiem Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante Latvijas Radio stāstīja: "Kopumā mums ir nodots 21 hektārs, taču Valsts meža dienesta izsniegtais apliecinājums ir par 10–15 hektāriem, kas pašlaik tiek atmežoti, un paredzēts, ka līdz šī mācību pusgada noslēgumam šie darbi tiks izpildīti."

Liepājas cietuma projekts
Liepājas cietuma projekts

Jaunā cietuma būvlaukuma sagatavošanas darbi varētu sākties nākamā gada otrajā pusē, pašlaik notiek iepirkuma procedūra, skaidroja Liepājas cietuma projekta vadītājs Uģis Jurševics.

"Paredzēts nodot būvprojekta precizējumus un labojumus būvnieka rokās. Konkursa procedūrā esam stadijā, kad gaidām nākamā gada 14. janvāri, kad sāksies sākotnējo piedāvājumu  iesniegšana, un tad vērtēsim iesniegumus. Pēc tam sāksies sarunu procedūra," viņš norādīja.

Projektā ir paredzētas izmaiņas, jo pirmā versija tika izstrādāta 2016. gadā, bet tehnoloģiju iespējas jau mainījušās, skaidro projekta vadītājs. Jaunā Liepājas cietuma būvniecību paredzēts  pabeigt līdz 2024. gada 30. oktobrim.

Tieslietu ministrijā norādīja, ka kopējās projekta izmaksas, ieskaitot projektēšanu, būvniecību, būvuzraudzību, nepieciešamo aprīkojumu un nodokļus, nepārsniegs iepriekš paredzētos 146 898 298 eiro. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) "TV Kurzeme" norādīja, ka precīzas izmaksas būs atkarīgas no piedāvājuma.

Tikmēr nākotnē aktuāls būs jautājums, ko darīt ar vēsturisko Liepājas cietuma ēku, kas atrodas pilsētas centra daļā un ir būvēta 19.  gadsimtā tieši cietuma vajadzībām.

Bordāns jau iepriekš arī sacījis, ka pēc jaunā Liepājas cietuma pabeigšanas esošā cietuma ēka, kas atrodas Liepājas centrā, tiks nodota pašvaldības vajadzībām, neizslēdzot iespēju, ka tur varētu atrasties, piemēram, kultūras iestāde.

Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš  (Liepājas partija) pauda: "Pilsēta no savas puses ir gatava veidot atsevišķus hakatonus, lai mēģinātu jau savlaicīgi gatavoties šim procesam, kad būs uzbūvēts konkrēts cietums Alsungas ielā, par to, kā mēs pakāpeniski varam pilnveidot to infrastruktūru, kāda ir esošajā cietumā pilsētas centrā. [Plānot] kā viņu saaudzēt kopā ar Dārza ielu, veidot atsevišķu teritoriju pilsētas vēsturiskajā centrā."

Piesaista tehnikuma audzēkņus

Ogres tehnikuma audzēkņi krūmus un kokus izcērt profesionālās izglītības prakses laikā un šos darbus veic bez atlīdzības. Katru nedēļu, mainoties studentiem, šeit piedalās četri topošie meža tehnikas vadītāji un seši motorzāģu operatori. 

Teritorijas atmežošana būtībā ir viens no pēdējiem darbiem pirms būvniecības sākšanas, kuru vēlas veikt divi pretendenti – SIA "Citrus Solutions" un AS "UPB". Tie jau aptuveni pēc mēneša iepirkuma komisijai prezentēs savu piedāvājumu.

Ogres tehnikuma audzēknis Ansis "TV Kurzeme" pastāstīja: "Vairāk skaitās kā prakse, lai uzlabotu savas iemaņas, strādājot ar traktoriem. Mums ir instruktori klāt, kas pastāsta, kā labāk darīt. Pakoriģē, pieskata mūs."

Vēl kāds audzēknis Niks norādīja: "Man šķiet – tas ir samērā viegli, jo man vakar pašam bija pirmā reize, kad piesēdos pie traktora. Šodien labāk iet."

Savukārt iestādes direktore Ilze Brante sacīja: "Mums lieti noderēs iegūtais vērtīgais kokmateriāls, jo mēs īstenojam arī kokapstrādes programmas – mēbeļu galdnieks, namdaris. Izmantosim iegūto kokmateriālu mācību procesa nodrošināšanai."

Teritorijas atmežošana organizēta tikai pēc vairāku izpētes darbu nobeiguma, piemēram, atbildīgajiem speciālistiem noskaidrojot, vai šeit nav saglabājusies nesprāgusi munīcija. Pirms pieciem gadiem teritorijā tika uzieti seši 75 milimetru lielgabala lādiņi, un tagad neesot informācija par to, vai kopš tā laika ir atrasti vēl kādi sprādzienbīstami objekti.

KONTEKSTS:

Sākotnēji bija iecerēts, ka jau 2017. gadā zaļajā pļavā Alsungas ielā vajadzēja slieties jaunajam Liepājas cietumam. Plašajā ēku kompleksā vieta būtu 1200 ieslodzītajiem. Rezultātā slēgtu trīs citas ieslodzījumu vietas – Brasas, Jelgavas un veco Liepājas cietumu. Taču process pamatīgi iestrēga.

Jaunā Liepājas cietuma būvniecības pirmajā iepirkumā 2017. gadā pieteikumus iesniedza divas Latvijas kompānijas - "Re&Re" un "UPB". Taču būvnieku iesniegtie piedāvājumi jaunā Liepājas cietuma celtniecībai pārsniedza tobrīd projektam pieejamo finansējumu, attiecīgo iepirkumu nolēma pārtraukt, tā vietā sludinot jaunu. Vēlāk tika izsludināts jauns Liepājas cietuma būvniecības iepirkums, kurā uzvarēja "Abora" ar līgumcenu 113,6 miljoni eiro. Bordāns pēc tam pavēstīja, ka saistībā ar tā dēvēto "būvniecības karteli" līgums ar būvnieku "Abora" netiks slēgts un tiks rīkots jauns konkurss par cietuma celtniecību.  Savukārt 2021. gada vasarā Konkurences padome publiskoja sarakstu ar objektiem, kas figurē tā saucamajā būvnieku karteļa lietā, un tajā minēts arī Liepājas cietums.

Valdības deklarācijā bija noteikts uzdevums celt jauno cietumu, bet būvniecības uzsākšana tika atlikta. Bordāns skaidroja, ka tam trūkstošie līdzekļi – apmēram 100 miljoni eiro – sadalīti citām prioritātēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti