Bunkurs, kas atrodas blakus Liepājas reģionālajai slimnīcai, pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados celts kā patvērums no iespējamās bombardēšanas. Slimnīcas pārstāvji stāsta, ka jau daudzus gadus bunkurs netiek izmantots, taču metāla durvis bieži uzlaužot iedzīvotāji un pēc sevis atstājot sadzīves atkritumus. Savukārt Valsts vides dienests (VVD) šī gada sākumā saņēma sūdzību, ka bunkurā atrasti ķīmiski atkritumi.
“Slimnīcai šobrīd nebija zināms, ka bunkurā ir šīs vielas. Bunkurs visu laiku ir bijis ciet. Jāsaka, ka mēs ņemsim vērā vides dienesta aizrādījumu un izvedīsim visu, kas tur ir sakrājies un kam tur nav jābūt, kas ir lieks, tai skaitā arī gružus, kas tur samesti, un durvis kārtējo reizi tiks aizmetinātas. Jāpiezīmē, ka mēs ne pirmo reizi to darām un durvis tiek atkārtoti uzlauztas. Aiztaisīsim, aizmetināsim, lai nepiederīgās personas tur nevarētu iekļūt,” sola Liepājas reģionālās slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase.
VVD pārstāvji informē, ka inspektori, apsekojot bunkuru, esot atraduši 1400 kilogramu dažādu vielu. Daļu no tām identificēt neesot iespējams, jo uz iepakojumiem neesot ne apraksta, ne brīdinājumu zīmju. Savukārt aptuveni 750 kilogramu bijis nātrija acetāts, proti, padomju laika pārtikas konservants un 300 kilogrami medicīnas instrumentu dezinfekcijas līdzekļa.
“Mums nav tādu izmeklējošo funkciju, lai mēs tagad mēģinātu atrast, kurš ir ražotājs vai kurš tur viņus ir novietojis. Nu par medicīnas instrumentu dezinfekcijas līdzekli viennozīmīgi, ka tas noteikti nāk no slimnīcas. Pār nātrija acetātu mēs varam tikai spekulēt, kā viņš tur ir radies, jo šis bunkurs bija padomju laikā slimnīcai, tad, iespējams, tas ir no padomju laika mantojums,” norāda VVD Liepājas reģionālās vides pārvaldes direktors Ruslans Pečulis.
Ne Liepājas reģionāla vides pārvalde, ne pašvaldības policija par atrastajām ķīmiskajām vielām izmeklēšanu nav uzsākušas. Vienkārši slimnīcai dots rīkojums tās savākt. Liepājas reģionālā vides pārvalde informē, ka Liepājā šādi gadījumi neesot bieža parādība. Pēdējo reizi veselībai bīstama ķīmiska viela – dzīvsudrabs - pilsētvidē tika atrasta 2017. gadā.