Dienas ziņas

NMPD brigāde bez šofera darbojas sekmīgi

Dienas ziņas

Sāk kampaņu "Sitiens sāp. Abiem."

Liepājā atzīmē baltā spieķa dienu

Liepājā balto spieķi izmanto tikai 10% neredzīgo; to grib pārkrāsot dzeltenu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Liepājā balto spieķi izmanto tikai 10% neredzīgo. Pārējie priekšroku dod asistentu vai speciāli apmācīta suņu palīdzībai, jo pilsētā notiekošie ielu remonti, kā arī ceļu satiksmes dalībnieki apgrūtina redzes invalīdu pārvietošanos. Biedrībā radusies ideja, ka spieķi vajadzētu pārkrāsot dzeltenu, lai tas ir vieglāk pamanāms.

Liepājas Neredzīgo biedrībā pašlaik ir 750 dalībnieki ar dažāda veida invaliditāti, 300 no viņiem ir neredzīgi vai ar redzes traucējumiem. Pilsētvide daudzviet ir pielāgota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, piemēram, luksofori aprīkoti ar skaņas signāliem un ietvēs iestrādātas vadlīnijas, tomēr atsevišķos mikrorajonos vēl aizvien nav pilnībā uzlabota. Remontdarbi, nevērīgi autobraucēji un arī riteņbraucēji apgrūtina redzes invalīdu pārvietošanos, jo daudzviet jāizvēlas cits maršruts, kas šādam cilvēkam ir liels izaicinājums.    

“Liels izaicinājums ir riteņbraucēji pa mūsu gājēju celiņiem, kad riteņbraucēji īsti nerespektē cilvēkus, kas pārvietojas pa ietvēm. Viņi tā kā brauc virsū un pat neapbrauc tev riņķī. Šis ir tas moments. Protams, novietotas automašīnas pie pārejām, kad jāšķērso iela, bet tur pretī stāv automašīna,” stāsta redzes invalīds, Liepājas Neredzīgo biedrības brīvprātīgais Raimonds Briežkalns.

Ik gadu "Baltā spieķa dienā" sadarbībā ar Valsts policiju tiek rīkoti reidi, kuru laikā redzes invalīds ar paceltu balto spieķi šķērso brauktuvi. Autovadītājiem šādam gājējam ir jādod ceļš. Šogad Liepājā šī akcija notiks 17. oktobrī. Tomēr jau pirmdien "TV Kurzeme" pārliecinājās, ka tad, kad tuvumā nav policistu, cilvēkam ar balto spieķi ielu šķērsot vienam pašam ir bīstami. Bet, kā uzsver Liepājas Neredzīgo biedrības priekšsēdētājs Māris Ceirulis, svarīgi ir rīkot reidus un informēt autovadītājus par to, ka šādi cilvēki pilsētā ir un arvien vairāk pārvietojas pa ielām.

“Mums ir jāskatās, lai ir drošība, jo uz Raiņa ielas ir ļoti bīstami pārvietoties ar balto spieķi ārpus neregulējama krustojuma, tāpēc ka viena mašīna apstājas, otra brauc garām uz apdzīšanu, tur cilvēks iet un viņam var uzbraukt. Kā es bieži vien saku - neviens ar Dievu to kungu līgumu nav noslēdzis un nezina, kurā brīdī tā redze var kļūt savādāka. Būsim iejūtīgi, atbalstoši, un mums aizvien veidojas tāda sociālatbildīga sabiedrība, jo par problēmām runā un cilvēki saprot, un nāk labi risinājumi,” skaidro Ceirulis. 

Lai spieķis būtu pamanāmāks un līdz ar to cilvēks ar redzes traucējumiem ielās justos drošāk, liepājnieki ieplānojuši spieķi pārkrāsot dzeltenu, sākotnēji dzelteno krāsu miksējot ar balto. Lai autovadītāji pierastu un nedomātu, ka kāds māžojas.

"Ja tas ir starptautisks simbols, protams, tas ir garš ceļš, kā to atrisināt, jo, ja, piemēram, mūsu valsts pieņemtu, ka tas ir dzeltenais un, ja es aizbraukšu ar to dzelteno uz Lietuvu, man nestāsies, tāpēc ka noteikumos rakstīts baltais spieķis. Tur ir jāizmaina visi normatīvi! Tomēr, ja mēs kaut ko varam uzlabot un padarīt to spieķi daudz pieejamāku. Arī šoferiem, lai viņi arī redz un pamana. Tad kāpēc, lai to nedarītu," uzsver biedrībā.

15. oktobris ir starptautiskā "Baltā spieķa diena", kura pasaulē ik gadu tiek atzīmēta jau kopš 1980. gada. Liepājā tā noritēja 20. reizi, un svinīgā gaisotnē Neredzīgo biedrības dalībnieki atskatījās uz paveikto un iezīmēja nākotnes projektus. Biedrība lepojas ar rasto iespēju nodarbināt aptuveni 40 cilvēkus ar īpašām vajadzībām un organizētajām radošajām aktivitātēm, kas veicina šo cilvēku socializēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti