Dienas ziņas

Pēc ugunsgrēka Rīgā evakuē daudzdzīvokļu nama iedzīvotājus

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Liepājā atklāj medību trofeju izstādi

Liepājā atklāj medību trofeju izstādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Liepājas 17.–19. gadsimta interjera muzejā visu februāri apskatāma medību ieroču un trofeju izstāde, kuru papildina arī informācija par medniekiem. Izstāde atklāta reizē ar Medību dienas pasākumu, iepazīstinot interesentus ar medību suņu prasmēm, kā arī mēģinot kliedēt daļā sabiedrības valdošos aizspriedumus par medniekiem.

Medību diena sākās Interjera muzeja pagalmā, kur varēja vērot dažādu šķirņu medību suņu parādi un paraugdemonstrējumus. Kāds apmācīts dzīt pēdas, cits iztrenkt lapsu no alas, vēl kāds – atnest medījumu. Atnākušie interesenti arī varēja parunāties ar medniekiem, kuri labprāt iepazīstināja ar savu nodarbi.

"Ļoti labs tāds pasākums, tieši lai popularizētu medības kā tādas. Lai cilvēki redz, ka neesam nekādi dzīvnieki – mēs, mednieki, ka arī esam daļa no sabiedrības," sacīja mednieks Artis Kapenieks.

Vairāki pasākumā uzrunātie mednieki atzina, ka saskārušies ar dažādiem aizspriedumiem, piemēram, ka viņi ir nežēlīgi dzīvnieku slepkavas, kuru darbības rezultātā Latvijā samazinājies mežazvēru skaits. Mednieki to kategoriski noliedz, uzsverot, ka šobrīd mežos strauji aug gan plēsēju, gan zālēdāju populācija. Piemēram, šobrīd viņu uzmanības degpunktā esot vilku populācijas kontrole. Jau ziņots, ka to uzbrukumu skaits mājlopiem palielinājies, tāpēc par 20 vilkiem palielināts arī atļauto nomedījamo plēsēju skaits, tagad kopā sasniedzot 300 vilku. Tāpat šaujot, piemēram, mežacūkas, mednieki mēģina ierobežot Āfrikas cūku mēra izplatību.

"Mēs esam tie dabas vērotāji, pētnieki, kas arī sniedz ļoti lielu zinātnisko materiālu pētniekiem, institūtiem – ģenētiskos materiālus, lai būtu patiesa izpratne par populācijas stāvokli.

Ja cilvēkam dzīvnieks ir interesants kā iegūstams medījums vai trofeja, vai iztikas avots – ekogaļa, tad mednieki arī paši saudzē šos dzīvniekus, seko līdzi, lai nav malumedību, lai ir pārtika [zvēriem], ja ziema ir ļoti grūta," stāstīja medniece Kate Šterna.

Atbilstoši izsniegto licenču skaitam šobrīd Latvijā ir aptuveni 21 000 mednieku, no kuriem gandrīz 500 esot sievietes. Arī Liepājas Interjera muzejā atklātajā izstādē apskatāmas pārsvarā vienas dāmas – Kates Šternas gūtās trofejas. Tās papildina dzīvnieku izbāžņi no privātkolekcijām, kā arī no Liepājas muzeja krājuma eksponēti vairākus gadsimtus seni medību ieroči, mednieku tabakdozes un citi priekšmeti.

"Medības, daba vienmēr cilvēkus ir interesējušas. Neatkarīgi no laikmeta. Jau no seniem laikiem medības bija viens no iztikas un izklaides veidiem, medības vienmēr sabiedrībā bija klātesošas," atzina Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.

Līdz februāra beigām apskatāmajā medību trofeju izstādē arī rodama informācija par iestāšanos mednieku rindās, un, kā viņi paši teica, labprāt gaidot jaunus biedrus, kuriem ierādīt šo seno amatu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti