Pusdiena

Pusdiena 14.11.2016

Pusdiena

Moldovas prezidenta vēlēšanās uzvar Igors Dodons

Daļēji atļauta „Prisma Deglava” izmantošana, tomēr pagaidām tā savu darbību nav atsākusi

Lielveikala «Prisma Deglava» ēku ļauj daļēji izmantot; «Prisma Latvija» lauzusi telpu nomas līgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Būvniecības uzraugs atļāvis daļēju lielveikala "Prisma Deglava" ēkas ekspluatāciju, tomēr pagaidām tās izmantošana nav atsākta. Galvenais nomnieks lielveikalu tīkls "Prisma Latvija" ar ēkas īpašnieku līgumu lauzis. Savukārt par tālākajiem plāniem attiecībā uz veikala ēku iesaistītās puses nav runīgas.

Vasaras sākumā ēku Rīgā, Andrejas Saharova ielā 30, liedza izmantot nopietnas konstrukciju deformācijas dēļ. Toreiz veikala tehniskie darbinieki pamanīja izmaiņas konstrukcijās, tādēļ evakuēja cilvēkus un veikalu slēdza, lai veiktu pārbaudes. Veikals slēgts nu jau piecus mēnešus un vairs šajā ēkā darbu neatsāks. Šobrīd ēkas īpašnieks saņēmis būvatļauju tās pārbūvei, ir veicis konservācijas darbus, nostiprinot bīstamās konstrukcijas un norobežojot ēkas daļu.

Būvniecības uzraugs ļauj daļēji izmantot ēku

Ēkā Rīgā, Saharova ielā, atklāti būtiski nesošo konstrukciju bojājumi, kas ietekmē ēkas mehānisko stiprību un stabilitāti. Par to liecina gan ēkas īpašnieka SIA „Aivii Centrs” pasūtītais tehniskās apsekošanas atzinums, ko sagatavoja "Inspecta Latvia", gan Būvniecības valsts kontroles biroja iepriekš veiktā pārbaude.

"Uz doto brīdi birojs ir izvērtējis veiktos konservācijas darbus un ir grozījis savu iepriekšpieņemto lēmumu, un atļāvis ir ēkas ekspluatāciju daļā. Tātad ekspluatācijas aizliegums ir saglabāts atsevišķās zonās, tajā skaitā arī autostāvvietā, kas izvietota uz ēkas jumta," stāstīja Būvniecības valsts kontroles biroja Kontroles departamenta direktors Māris Demme. 

Tāpat neatkarīgā pārbaudē biroja būveksperti veiktajos būvdarbos ir atklājuši atkāpes no Rīgas pilsētas būvvaldes arhīvā esošā būvprojekta. Izvērtējot visu būvniecības uzraugu rīcībā esošo informāciju, birojā secina:

"Konstrukciju sabrukšanas iespējamais cēlonis - pārslodze un pārseguma plātņu nepietiekama nestspēja, lai uzņemtu būvprojektā paredzētās lietderīgās slodzes.

Līdz ar to, dažos vārdos sakot, ir iespējamas būvprojekta nepilnības gan sākotnējā projektā, gan arī vēlāk veiktajās izmaiņās un realizētajos būvdarbos. Par iespējamiem būvspeciālistu profesionālās darbības pārkāpumiem atbilstoši Būvniecības likuma normām esam informējuši arī kompetentas pārbaudes iestādes, kas ir Latvijas Būvinženieru savienība," teica Demme.

Būvinženieru savienība gaida slēdzienu

Viņš skaidroja, ka runa ir par būvprojekta izstrādātājiem un būvdarbu vadītājiem. Bargākais sods, ko var pieņemt Būvinženieru savienība, ir sertifikāta atņemšana. Taču to var izdarīt līdz ar tiesas spriedumu. Līdz tam brīdim sertifikāta darbību varot apturēt uz laiku. Šobrīd savienībā gaida ekspertu slēdzienu par to, kas atbildīgs par šo situāciju.

" (..) Tad mēs sasauksim komisiju, kurā tad aci pret aci ar pasūtītāju, ar ekspertiem attiecīgajiem, projektētājiem skatīsim, cik nu liela tā vaina ir," sacīja savienības izpilddirektors Romāns Auniņš.

Lēmumu Būvinženieru savienībā varēs pieņemt tikai tad, kad būs skaidrs, kas ir atbildīgs. Taču ir arī kāda problēma, norāda Auniņš no Būvinženieru savienības:

"Dzelzsbetona konstrukciju detalizāciju, to taisīja Igaunijas projektētāji. Tur, protams, mums viņiem nekādas pieejas faktiski nav.

Tā ir cita valsts, cita sertifikācijas pakļautība. Tā kā nezinu, diezgan neskaidra tā situācija, kā viņa te pagriezīsies."

Ēkas būvnieks un īpašnieks nekomentē

Iesaistītās puses no komentāriem atsakās. 2012. gadā ēku būvēja firma "Castor Construction". Tās valdes loceklis Jānis Milzarājs Latvijas Radio atturējās sniegt komentārus, jo rēķinoties ar iespējamajiem tiesu darbiem, proti ar to, ka ēkas īpašnieks varētu vērsties pret viņa firmu tiesā.

Ēkas Saharova ielā īpašnieks ir SIA "Aivii Centrs". Uzņēmuma valdes loceklis Māris Smiltenieks atteicāt sniegt komentāru Latvijas Radio par šo jautājumu. Arī to, vai plāno vērsties tiesā, uzņēmuma valdes loceklis neatklāja. "Es neko ne apstiprināšu, ne noliegšu. Es vienkārši neko nekomentēšu. Bez komentāriem."

Savukārt ēkas galvenais nomnieks "Prisma Latvija" ar īpašnieku līgumu pirms termiņa lauzis, apliecināja "Prisma" Drošības un tehniskā dienesta vadītājs Ģirts Bondars. Šāds lēmums pieņemts, jo ēku jau ilgstoši nav atļauts izmantot.

"Nu un arī pie tiem solījumiem, kad plānojas atjaunoties tā darbība, uzņēmuma valde nolēma, ka tā vairs nav rentabla biznesa vieta."

Tīklam "Prisma" esot solīts, ka visus atzinumus ēkas ekspluatācijas atjaunošanai varētu saņemt šī gada laikā. Uzņēmums joprojām turpina aprēķināt visus radušos zaudējumus laikā, kad veikals šajā ēkā nevarēja strādāt. Taču aptuvenos aprēķinus uzņēmuma pārstāvis neizpauda. Uz jautājumu, vai zaudējumus lielveikalam atmaksās ēkas īpašnieks, Bondars atklāja, ka šobrīd "Prisma" ar īpašnieku par to veic pārrunas.

"Tiesu darbi jau ir tie darbi, kas sākas tad, ja netiek panākta it nekāda vienošanās starp divām strīdus pusēm. Mēs vēl joprojām ceram, ka ar īpašnieku atradīsim kompromisu, risinājumu šai situācijai. Ja nē, tad tiesu darbi, un tas jau būs lēmums, kas sekos nākošais, ja tāds būs," teica Bondars.

Uzņēmuma pārstāvis arī apliecināja, ka "Prisma" savu darbību Latvijā tāpat kā citās Baltijas valstīs turpinās. Tuvākajiem gadiem uzņēmumam ir plāni, taču tie neesot saistīti ar jaunu veikalu atvēršanu. Savukārt termiņš, kad varētu būt pieņemts lēmums par atbildīgajiem, pagaidām nav zināms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti