Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Valcēnietei tituls «gada zobārsts»

Lielvārdē atklāj šokolādes skulptūru izstādi

Lielvārdē atklāj šokolādes skulptūru izstādi

Andreja Pumpura muzejā sestdien atklāta neparasta izstāde. Tajā vienkopus apkopoti desmit eksponāti, kas izveidoti no desmit kilogramiem šokolādes. Vairāki saldie darbi ir veltīti pavasarim, citi Latvijas simtgadei, bet par Lielvārdes kultūrvēsturisko mantojumu atgādina no baltās šokolādes veidotā senā Lielvārdes pils. 

Sadarbība ar Andreja Pumpura Lielvārdes muzeju šokolādes māksliniecei Ingrīdai Catlakšai aizsākusies jau pirms vairākiem gadiem. Līdz šim gan tās bijušas radošās darbnīcas bērniem, bet šoreiz sarūpēts pārsteigums pieaugušajiem - aromātiska šokolādes figūru izstāde.

Izstādes apmeklētāja Sandra Lasmane atzīst, ka viņai pat prātā neienāca doma, cik smalkus darbus var radīt no šokolādes. "Vispār ļoti liels pārsteigums, gandrīz šoka moments. Darbi ir ļoti, ļoti skaisti," viņa saka.

Mākslinieces ikdiena ar šokolādi saistīta jau kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, bet personālizstāde tiekot atklāta pirmoreiz. Uz Lielvārdi, šokolādes figūrās  pārvērsti, atceļoja apmēram desmit kilogramu tumšās un baltās šokolādes.

Šokolādes māksliniece Catlakša saka, ka materiāls viņai nešķiet sarežģīts, bet ir ļoti svarīgi strādāt pareizajā temperatūrā.

"Tas nav tā, ka mēs izkausēsim šokolādi, liesim un tur viss sanāks," viņa paskaidro. "Tā nebūs. Ļoti svarīgi ir pareizie grādi, lai šokolāde gala rezultātā būtu spīdīga un arī ilgi stāvētu. Tas arī ir tas kvalitātes rādītājs."

Unikālajai izstādei dots nosaukums''Saldi grēcīgā'', kas gan  vairāk esot teikts par šokolādi. Vienotas tēmas izstādei neesot. Vairāki darbi veltīti gadalaikiem un īpaši pavasarim, bet citi ir veltījums Latvijai.

Lielvārdes muzeja galvenā speciāliste Irēna Arāja pastāstīja, ka Ingrīda Catlakša centusies apkopot lietas, kas māksliniecei pašai ir svarīgas. "Protams, arī tādas, kas ir svarīgas Latvijai. Pūces sakta, kas ir viena no slavenākajām seno latgaļu vīriešu rotām. Kokle ir latviešu tautas instruments, ko mēs ļoti daudz arī tautas dziesmās apdziedam. Un kāpēc, lai tā neparādītos šeit izstādē," sacīja Arāja.

Savukārt, godinot Lielvārdes kultūrvēsturisko mantojumu, pašā izstādes centrā no baltās šokolādes atdzimusi Lielvārdes pils.
Catlakša to veidojusi pēc vecajām fotogrāfijām, kuru ir ļoti maz. "Es centos gatavot ļoti pietuvināti, bet, tā kā fotogrāfiju ir ļoti maz, ir grūti saprast, kā tad tur patiesībā bija," viņa saka.

Neparastā izstāde Lielvārdes muzejā būs apskatāma līdz aprīļa nogalei, bet jau pašreiz māksliniece domā par jaunām tēmām, un iespējams, nākamā izstāde varētu  apceļot arī citus novadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti