Panorāma

Augusts nāk ar karstumu un negaisiem

Panorāma

VARAM un Salaspils strīdu risinās Satversmes tiesā

Kapu strīdā iesaista pat policiju

Lielo kapu draugi un kopēji vaino viens otru kapu plāksnes atsegšanā

Ar Rīgas pašvaldības un Valsts policijas iesaisti turpinās sakopšanas un koku zāģēšanas darbi Lielajos kapos. "Lielo kapu draugi" uzskata, ka "Rīgas meži" pārkāpj Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) priekšrakstu un piesaista pārāk smagu tehniku, lai zāģētu kokus virs pieminekļiem. Smagā tehnika braucot pāri apbedījumiem un bojājot to plāksnes. Tikmēr darbu veicēji uzsver, ka visi noteikumi tiek ievēroti un tieši kapu draugi veicot nelikumīgu plākšņu atsegšanu.

"Lielo kapu draugs'' Andris Gobiņš pašvaldības policiju izsauca pirmdien, 31. jūlijā, vēlu vakarā. Pārbaudot riepu nospiedumus pie zāģētajiem kokiem, viņš atklājis, ka pārbraukts arī apbedījums. Lai to pierādītu, nocēlis velēnas un atsedzis kapa plāksni.

Otrdien, 1. augustā, konkrēto vietu apsekoja arī VKPAI pārstāvji. Tieši viņi izdevuši noteikumus, kādi darbi un tehnika Lielo kapu sakopšanā ir atļauta un kāda ne.

"Koku zāģēšanas tehnika - kāda tā ir šobrīd Rīgas parku rīcībā, tādu to arī izmanto. Diemžēl tiešām nav iepirkta mazāka gabarīta tehnika, kas veiktu arī ikdienas aprūpi. Kaut gan mēs zinām, kas attiecas uz pļaušanu, tad tā notiek ar salīdzinoši normāla, neliela izmēra traktoru. (..) Šī konkrētā plāksne bijusi zem zemes un vizuāli nav bijusi redzama. Tā, manuprāt, arī nav bijusi fiksēta nevienā no līdzšinējiem plāniem.

Tā kā ir jārēķinās, ka šeit ir kapsēta un kapu plākšņu šeit noteikti ir stipri vairāk, nekā mēs šobrīd vizuāli redzam," atzina VKPAI galvenais inspektors Jānis Asaris.

Strīdi ap atsegto kapa plāksni turpinās, un nu policijā vērsušies arī "Rīgas meži", kas uzskata, ka Gobiņš patvaļīgi atsedzis plāksni.

"Kompetenti speciālisti izvērtēs, kas faktiski ir noticis. Mūsu redzējums ir, ka mēs visu esam ievērojuši. Attiecīgi šīs privātpersonas uzskatā mēs kaut ko esam pārkāpuši.

Mūsu ieskatā, tieši privātpersona ir pārkāpusi, patvaļīgi veicot kādas darbības svešā īpašumā. Šis īpašums pieder pašvaldībai, tas ir valsts kultūras piemineklis.

Ja Valsts policija secinās, ka tas ir normāli, ka privātpersona gaismā vai tumsas aizsegā kaut ko rok, tad pieņemsim kā normu. Vai arī, ja Valsts policija secinās, ka tas ir pārkāpums un ka tā rīkoties nedrīkst, tad būsim priecīgi un pateicīgi, ka turpmāk nebūs jāsaskaras ar šādu patvaļīgu rīcību," teica "Rīgas mežu" pārstāvis Edgars Vaikulis.

Visas atļaujas koku izciršanai ir saņemtas, un tiekot ievērotas arī prasības, ko izvirzījusi gan būvvalde, gan pieminekļu sargi. "Mēs darbus veicam kvalitatīvi, atbilstoši priekšrakstiem," apgalvoja Vaikulis.

Tikmēr Gobiņš skaidro, ka dažādas likstas ar pieminekļiem kopējiem gadās salīdzinoši bieži, piemēram, pirms apmēram divām nedēļām apgāzts kapu piemineklis ar eņģeli.

"Te arī ir diezgan spēcīgam belzienam jābūt, lai to apgāztu. Neviens, protams, nevar pierādīt, kurš tas bijis, bet tas bija vienlaikus ar pļaušanu, kas te tika veikta. Tas pieņēmums ir, ka tie ir bijuši pļāvēji," sacīja Gobiņš.

Pieminekļu inspektori par neseno gadījumu atzinumu sola nedēļas laikā, kad aicinās uz tikšanos arī "Rīgas mežu" pārstāvjus. Policija gan notikušo izmeklēs vismaz mēnesi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt