Lieldienu dievkalpojumi aizvadīti tukšās baznīcās; aicina neaizmirst par ticīgajiem, kuri nelieto internetu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

12. aprīlī Lieldienu dievkalpojumi aizvadīti bez apmeklētājiem, tomēr tas nenozīmē, ka sabiedrība mācītāju vēstījumus nav sadzirdējusi. Virknē baznīcu dievkalpojumi aizvadīti attālināti un translēti ar interneta palīdzību. Rīgas Mārtiņa baznīcas mācītājs Aivars Smuidris uzsvēra – svarīgi apzināties, ka iespēja uzklausīt mācītāju Lieldienās jādod arī tiem, kuri internetu ikdienā nelieto.

Lieldienu dievkalpojumi aizvadīti tukšās baznīcās; aicina neaizmirst par ticīgajiem, kuri nelieto internetu
00:00 / 03:16
Lejuplādēt

Skats neierasts – baznīcā vien daži cilvēki, kuri rūpējas par dievkalpojumu norisi, bet soli pilnīgi tukši. Neviena apmeklētāja – tā nav bijis nekad. Lai mācītāji nodotu Lieldienu vēstījumu sabiedrībai, vairāki svētku dievkalpojumi pārraidīti televīzijas un radio tiešraidēs, tikmēr citās baznīcās izmanto “Youtube” vai “Facebook” platformas.

Covid-19 un tā izraisītā dzīves ritma un ieradumu maiņa neizpalika arī svētku dievkalpojumos.

“Šogad svētku līksmību aizšķērso tāds kā akmens.” Tā 12. aprīlī teju tukšā Doma baznīcā Rīgā svētku dievkalpojumā vēstīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags. Viņš arī norādīja, ka šobrīd slimības izplatības dēļ vairāk nekā jebkad varam pietuvoties sajūtām, kādas pārņēma Jēzus Kristus augšāmcelšanās pieredzētājus. Vanags savā vēstījumā pateicās arī visiem, kas šobrīd strādā visas sabiedrības labā.

“Eņģeļi spožās drānās neparādās katru dienu. Dievs vairāk darbojas caur cilvēkiem. Mēs varam katrs būt drusku eņģeļi cits citam, noveļot akmeņus un atvieglojot raizes. Šajā laikā medicīnas darbinieki ir tādi eņģeļi. Analīžu ņemšanas punktos māsiņas pat ir tērpušās viscaur baltā. Un ne tikai mediķiem mēs esam pateicīgi. Neskaitāmi cilvēki strādā citu labā – aptiekāri, sociālie darbinieki, garīdznieki, pārdevēji, šoferi, montieri, televīzijas un radio darbinieki, valsts amatpersonas, atkritumu savācēji un daudzi citi – lai dzīve turpinātos, līdz sērgas akmens būs novelts. Mēs jums esam ļoti, ļoti pateicīgi un paturam jūs lūgšanās,” uzsvēra Vanags.

Rīgas Mārtiņa baznīcas mācītājs Aivars Smuidris sarunā ar Latvijas Radio norādīja – šī unikālā situācija ļoti maina ierasto Lieldienu dievkalpojumu un kas tāds iespējams vien ārkārtas situācijā. Mārtiņa baznīcas dievkalpojums pieejams “Youtube” platformā, tomēr ir svarīgi apzināties, ka iespēja uzklausīt mācītāju Lieldienās jādod arī tiem, kuri internetu ikdienā nelieto.

Aivars Smuidris skaidroja: “Tā teikt – mācītāji un baznīca ir aktivizējušies lietot interneta resursus, un arī cilvēki ir aktivizējušies tos lietot.

Sarežģītākais – liela daļa regulāro baznīcā nācēju ir tādi, kuri nelieto datoru, viņu telefoni mēdz būt ļoti vienkārši – viņus aizsniegt ir ārkārtīgi sarežģīti.”

Smuidris norādīja, ka risinājums šādos gadījumos ir piezvanīt un aprunāties ar katru individuāli.

Tikmēr arī Latvijas Radio translē Lieldienu dievkalpojumus un svētās mises. Pirmdien, 13. aprīlī, pulksten 11.00 no rīta Latvijas Radio 1. kanālā tiks translēta svētā mise Otrajās Lieldienās no Svētā Jēkaba katedrāles. To vadīs Romas Katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskaps - metropolīts Zbigņevs Stankevičs. Savukārt pareizticīgo Lieldienās, 19. aprīlī, pusnaktī, būs klausāms Kristus augšāmcelšanās svētku dievkalpojums no Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles. To translēs Latvijas Radio 4. kanālā.

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties jaunajam Covid-19 vīrusam, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos Latvijā, 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju līdz 14. aprīlim. Bet 7. aprīlī valdība lēma ārkārtējo situāciju pagarināt līdz 12. maijam. Cīņai ar vīrusu noteica aizvien stingrākus ierobežojumus, mācībām skolās jānotiek attālināti, atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi, brīvdienās daļēji slēgti tirdzniecības centri. Noteikti arī jauni pulcēšanās ierobežojumi, ārpus mājām vienkopus ļaujot atrasties ne vairāk par diviem cilvēkiem vai ģimeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti