Sadaļas Sadaļas

Panorāma

AT priekšsēdētāja amatam virza A. Strupišu

Panorāma

No izdošanas Dienvidāfrikai izglābtā K. Misāne atbrīvota

Lielās poliklīnikas gatavas atsākt piektdien

Lielās slimnīcas plānveida izmeklējumus varēs atsākt, iespējams, tikai piektdien

Iespējams, tikai piektdien lielo universitātes slimnīcu poliklīnikās atkal sāksies darbs lielākā apjomā. Veselības ministres rīkojums par to, ka no 20. aprīļa dažādi izmeklējumi, zobārstniecība un speciālistu konsultācijas atkal ir pieejamas, radījis neskaidrības kā pacientiem, tā pakalpojumu sniedzējiem. Lielajām slimnīcām jāsteidz atdalīt pacientu plūsmas un ārstus - lai tie, kuri strādā poliklīnikā, neienāktu nodaļās un neienestu Covid-19. Savukārt pacientiem jārēķinās, ka pirmie uz izmeklējumiem tiks tie, kuru vizītes jau tika atceltas ārkārtējā stāvokļa dēļ. 

ĪSUMĀ:

 • Covid-19 dēļ atcelto plānveida izmeklējumu un citu pakalpojumu saņemšanai jāzvana uz konkrēto slimnīcu.
 • Veselības aprūpes pakalpojumus sniegs mazākā apjomā, ievērojot drošības pasākumus un noteiktā laikā.
 • Vispirms priekšroka ir tiem, kuriem Covid-19 dēļ izmeklējumi tika atcelti.
 • No jauna pieteikties, vismaz Stradiņa slimnīcā, varēs pēc mēneša.
 • Daugavpils slimnīcā šonedēļ plāno atsākt pacientu pieņemšanu poliklīnikā.
 • Visās lielajās slimnīcās pārsteigti par pēkšņajām izmaiņām, atļaujot plānveida veselības aprūpes pakalpojumus.
 • Veselības ministre atzīst, ka komunikācija bijusi neveiksmīga.

Nacionālā veselības dienesta Ārstniecības pakalpojumu departamenta vadītāja vietniece Līga Gaigala Latvijas Radio norādīja – pacienti par iespējām tikt uz ilgi gaidītajiem izmeklējumiem zvanījuši jau no agra rīta. Gaigala gan atgādina, ka pacientiem jāsazinās ar ārstniecības iestādēm, lai pārliecinātos par savu vizītes laiku.

"Tie pacienti, kuriem pakalpojums bija atteikts, pakalpojumi jānodrošina prioritārā kārtībā. Tas nozīmē, ka šie pacienti uz pakalpojumu saņemšanu tiks pierakstīti vispirms. Pirms visiem citiem, kam arī šis pakalpojums ir nepieciešams. Visticamāk, ka ārstniecības iestādes aizpildīs šos logus, kas veidojas, kad pacienti neapmeklē ārstniecības iestādes," stāstīja Gaigala.

Atsāktos plānveida pakalpojumus iestādes varēs sniegt, ievērojot drošības pasākumus. Tie sniedzami laikā no plkst.9 līdz 16, iestādēm jānodrošina atsevišķa pacientu plūsma. Tāpat jāierobežo pacientu skaits, kas vienlaicīgi uzturas ārstniecības iestādes telpās, un jānosaka precīzs ierašanās laiks pakalpojuma saņemšanai un ārstniecības iestādēs gan mediķiem, gan arī pacientiem jānodrošina individuālie aizsardzības līdzekļi, savukārt pēc katra pacienta jāveic telpas dezinfekcija. Tādēļ darbi jau šodien uzreiz atsākties ierastā apjomā nevar.

"Mēs plānojam pakalpojumus atjaunot pakāpeniski.

Primāri to darīsim tikai tiem pacientiem, kuri pie mums ir pierakstījušies. Tie ir vairāk nekā 10 000 pacientu. Otrkārt, mēs to darīsim maksimāli piesardzīgi, līdz ar to tas būs ierobežots skaits pacientu dienā. Mēs joprojām maksimāli plaši izmantosim telekomunikācijas līdzekļus attālinātām konsultācijām," norādīja Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš.

Viņš paskaidroja, ka uz pieteikšanos plānveida izmeklējumiem no jauna būs jāgaida vismaz mēnesis. Līdz šim dienā ambulatori apkalpoti 80 pacienti, nu tie būs 200. Slimnīcai tas nozīmē arī jaunu kārtību, jo tie ārsti, kuri izmeklēs ambulatoros pacientus, nodaļās ienākt nedrīkstēs. Tieši tāpat jāatdala pacientu plūsmas.

"Lai slimība neiekļūst tur, kur ir hospitālis, nesen notika sirds transplantācija, tur mēs nevaram slimību ielaist. Arī personāls lai nevar to pārnēsāt," skaidroja Muciņš.

Stradiņos nolemts turpmāk visus ambulatoros pakalpojumus koncentrēt tikai A korpusā.

Daugavpils slimnīcā pastāstīja, ka atjaunos visus noteiktos pakalpojumus, bet primāri skatīsies uz to, lai tie tiek koncentrēti vienā ēkā un netiktu izkaisīti pa visu pilsētu, tādēļ izmeklējumi, kuri prasa smagas un grūti pārvietojamas iekārtas, vēl var nebūt pieejami.

"Šīs nedēļas laikā mēs plānojam pamazam atsākt pacientu pieņemšanu centrālajā poliklīnikā. Pārējām divām mūsu struktūrvienībām man gribētos iztikt bez papildus pacientu plūsmas abos objektos. Manuprāt, šis šobrīd ir steidzamības pasākums, bet esam sameklējuši kompromisa variantu. Slimnīcas paliek slēgtas plānveida pacientiem, bet plānveida ambulatorā pieņemšana tiks pamazam atjaunota," stāstīja Daugavpils slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs. Viņš neslēpj, ka, viņaprāt, ierobežojumi tiek atcelti pārāk ātri.

Pārsteigti par pēkšņajām izmaiņām ir visās lielajās slimnīcās.

"Mēs ļoti atbildīgi izvērtēsim epidemiologu ieteikumus, kas nozīmē, ka tā pacientu caurlaidības plūsma būs daudz zemāka. Mums būs vajadzīgāki daudz ilgāki laiki starp pacientiem, lai nodrošinātu gan telpu dezinfekciju, gan to, lai pacienti nesatiekas savā starpā.

Būs vajadzīgi daudz vairāk individuālie aizsardzības līdzekļi, kas netika ieplānoti," uzsvēra Lielo slimnīcu asociācijas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par") pirmdien atvainojās slimnīcām, ka lēmums par atsāktajiem izmeklējumiem nācis tik pēkšņi. 

"Kā ģimenē. Viens padomā un domā, ka visi sadzirdēja. Es tiešām atvainojos," sacīja ministre. Viņķele norādīja, ka bija skaidrs - pēc iepriekš noteiktā 14. aprīļa ierobežojumiem, situācija mainīsies. Viņa gan arī atzina, ka būtu varējusi laicīgāk brīdināt par to, kas gaidāms.

No pirmdienas veselības aprūpes iestādes atsāk sniegt

 • valsts organizētā krūts vēža skrīninga izmeklējumus;
 • pirmreizējas endokrinologa, kardiologa, reimatologa, pneimonologa, oftalmologa un neirologa konsultācijas;
 • jau sāktā zobu slimību ārstēšanas procesa un iesākto protezēšanas darbu pabeigšanu un ortodontisko ārstēšanu,
 • ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu atjaunos ultrasonogrāfijas, rentgenoloģijas, datortomogrāfijas, kodolmagnētiskās rezonanses un citus izmeklējumus,
 • "diabētiskās pēdas" aprūpi.

KONTEKSTS:

Par to, ka būs pieejami plānveida veselības aprūpes pakalpojumi ministre publiski paziņoja piektdien, 17. aprīlī.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru 7. aprīlī pagarināja vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt