Lielās pilsētas vēlēšanu gaidās uz nebēdu tērējas «kultūras pasākumiem»

Latvijā 3. jūnijā notiks pašvaldību vēlēšanas, un šī nedēļa ir pēdējā, kad partijas var sevi pieteikt un reklamēties televīzijā, radio un daudzdzīvokļu māju liftos. Tajā pašā laikā gandrīz visās lielajās Latvijas pilsētās priekšvēlēšanu laikā plaši svin svētkus un izklaidējas, par LTV7 raidījuma "Ļičnoje delo" vēstīto raksta rus.lsm.lv.

Jau trešo reizi pašvaldību vēlēšanas notiks vasaras pirmajā sestdienā. Tās kļuvušas paredzamas un pašvaldības laicīgi spēj sagatavoties. Strauji aug kultūras pasākumu budžeti un tiek aicinātas skatuves zvaigznes. Tiek svinēts ar lielu vērienu. 

Latvijā ir deviņas lielās pilsētas, un astoņās no tām šogad būtiski pieauguši izdevumi "kultūras pasākumiem". Līderu trijniekā ir Rīga (+1 470 069 eiro), Daugavpils (+194 755) un Liepāja (+85 100). Ventspils no Liepājas atpaliek par 100 eiro, tālāk ir Jelgava (+61 320), Valmiera (+56 000), Jūrmala (+48 962) un Rēzekne (+29 500). Vienīgais izņēmums ir Jēkabpils - tur izdevumi svētkiem samazināti par 13 683 eiro.

Lucavsala piektdienas rītā. Jau drīz šeit notiks Krievijas populārās grupas Bi-2 lielkoncerts. Cik liels, tik arī lēts, pareizāk sakot, bezmaksas. Negaidīti dāsno izšķērdību Rīgas domē ar vēlēšanām nesaista.

"Ar šo pasākumu mēs atzīmējam gan vasaras koncertu sākumu, gan Lucavsalas labiekārtotās dienvidu daļas nodošanu rīdzinieku rīcībā," vēsta pašvaldībā.

Savukārt pieaugušos izdevumus kultūras pasākumiem municipālo vēlēšanu gadā pašvaldībā skaidro ar Latvijas simtgades atzīmēšanas sākumu. 

Daugavpilī tēriņi masu pasākumiem šogad pieauguši par apmēram 200 000 eiro. Teju tūlīt sāksies vērienīgs notikums - pilsētas svētki. Tiesa, tos atzīmēs pēc vēlēšanām no 5. līdz 11. jūnijam. Svētku izskaņā daugavpiliešus apciemos Laima Vaikule. Ne pilsētas mērs, ne preses dienesti nesteidzās "Ļičnoje delo" paskaidrot, kādēļ 2017.gadā kultūras izdevumi pieauguši par 194 000 eiro. 

Toties Liepājā šīs divas nedēļas ir piesātinātas - no 25.maija līdz 4.jūnijam ieplānoti 42 pasākumi. Tikai trīs no tiem - Liepājas ģimeņu svētki, Baznīcu nakts un Bērnu rīts notiek ik gadu. Citu vidū ir novusa čempionāts, meistardarbnīcas bērniem un daudz kas cits. Pieaugušos izdevumus "kultūrai" Liepājā skaidro ar Latvijas simtgades svinībām, kā arī lielāku pasākumu skaitu koncertzālē "Lielais dzintars".

Ventspilī lielie svētki būs tieši vēlēšanu dienā 3.jūnijā. Ostas pilsētas pludmalē par godu peldsezonas sākumam pacels Zilo karogu.

Domē saka, ka tā ir sena tradīcija. Tiesa, pērn tas notika 4. jūnijā.

"Finansējuma palielināšana nekādi nav saistīta ar pirmsvēlēšanu aktivitātēm. Varu nosaukt piecus pasākumus, kas rada šo pieaugumu. To vidū ir Jūras svētki, kas notiek jūlija pirmajā sestdienā. Mēs gatavojamies mainīt svētku koncepciju un paplašināt programmu," sacīja Ventspils domes finanšu nodaļas vadītājs Kaspars Vitenbergs.

Ar kalendāru ļoti paveicies Jelgavā. Pilsētas dzimšanas dienu šeit atzīmē 28.maijā. Šogad svētkiem iztērēs 85 000 eiro, bet visiem kultūras pasākumiem vairāk nekā pusmiljonu eiro. 

"Pilsētas svētki notiek jau 20. reizi un tie notiek maija pēdējā nedēļā, tādēļ tas nekādi nav saistīts ar vēlēšanām," pauda Jelgavas mērs Andris Rāviņš. 

"Budžets ir budžets. Deputāti par tādu palielinājumu nobalsoja," jautāts par budžeta pieaugumu, sacīja Rāviņš. "Pilsētas iedzīvotājiem pilsētas svētkos būs plašāks kultūras pasākumu klāsts."

Valmierā preses dienests "Ļičnoje delo" atbildēja, ka visi kultūras pasākumi priekšvēlēšanu laikā bija ieplānoti savlaicīgi vēl 2016.gadā. Tādēļ nekādi ārpuskārtas pasākumi pilsētā nenotiks. Tradicionālais koncerts "Nepazīstamā Valmiera" notiks 27.maijā, tieši pirms vēlēšanām būs daudzviet Latvijā tradicionālā "Baznīcu nakts", bet vēlēšanu dienā - velo ekskursija.

Jūrmalai tāpat kā Rīgai ir viens no valstī lielākajiem budžetiem dažādiem svētkiem - vairāk nekā miljons eiro. Kūrorts tomēr. Pirms vēlēšanām - 27.maijā - pilsētā risināsies vērienīgi Jūrmalas kūrorta svētki, kuros skatītājiem bezmaksas koncertā uzstāsies Aminata, Marija Naumova, Jānis Stībelis un daudzi citi. Tomēr atbildi par svētku finansējuma pieauguma cēloņiem "Ļičnoje delo" no Jūrmalas domes tā arī nesagaidīja. 

Turpretim Rēzeknē šajās brīvdienās tieši nedēļu pirms vēlēšanām atgriezīsies ļoti vērienīgs pasākums. Pēc divu gadu pārtraukuma 26. un 27.maijā notiek festivāls septiņos pakalnos "Seven Hills 2017!", rakstīja "Rēzeknes Vēstnesis". Aicināto zvaigžņu vidū - Laima Vaikule. 

"Es personiski to nesaistu ar vēlēšanām. Jūs sakāt, pēc divu gadu pārtraukuma, bet patiesībā festivāls jau ceturto reizi notiek. Vēlēšanas nav attaisnojums, lai pilsētā mainītu tradicionālus festivālus. Pirmkārt, mēs to nevaram saukt par būtisku pieaugumu, otrkārt, neredzu neko sliktu kultūras dotāciju pieaugumā," paziņoja Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs.

Rēzeknes preses dienestā arī precizēja, ka 2016.gadā kultūras pasākumu finansējums gada laikā, pēc deputātu lēmuma, pieauga par 26 375 eiro. Tādēļ neesot pamata runāt par būtiski lielāku finansējumu 2017.gadā.

Vienīgā pilsēta, kas šogad svin pieticīgāk, ir Jēkabpils. Preses dienestā pavēstīja, ka tas saistīts ar pilsēta budžeta kopējo sarukumu par 10%.

Kopumā deviņas lielās pilsētas svētkiem un svinībām 2017.gadā plāno iztērēt teju 10 miljonus eiro. Tajā pašā laikā kopējais finansējuma pieaugums ir par diviem miljoniem eiro jeb ceturto daļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti