Lielāku dotāciju dēļ «Rīgas satiksme» valsts budžeta aprēķinos «apēdīs» 72 miljonus eiro

2020. gada valsts budžeta aprēķinos iekļaus arī Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas satiksme”, kā dēļ budžeta fiskālā telpa jeb nauda jauniem tēriņiem saruks par 72 miljoniem eiro. Tas saistīts tostarp ar lielākām dotācijām uzņēmumam.

Finanšu ministrijā informēja, ka šā gada aprīlī "Eurostat" vērsa uzmanību uz to, ka “Rīgas satiksme” atbilst kritērijiem, kas liktu to iekļaut vispārējās valdības sektorā. Formāls lēmums gan vēl nav pieņemts, un tas sagaidāms šī gada beigās.

Tas saistīts ar kritērijiem, kas neļauj kādu komercsabiedrību uzskatīt par tirgus ražotāju:

  • ja uzņēmums ieguvis tiesības darboties un sniegt pakalpojumus sabiedrībai bez atvērtā konkursa;
  • ja tas darbojas monopolstāvokļa apstākļos konkrētā reģionā;
  • ja vienlaicīgi lielāko daļu no komercsabiedrības ieņēmumiem veido maksājumi no vispārējās valdības, “Rīgas satiksmes” gadījumā – Rīgas pašvaldības.

Konstatēts, ka 2018. gadā dotācijas pārsniegušas 50% no “Rīgas satiksmes” ieņēmumiem. 

Turklāt "Rīgas satiksme" ir ierobežota savos lēmumos, proti, Rīgas domes lēmumus attiecībā uz uzņēmumu tā valde neizvērtē no biznesa viedokļa. Tādējādi pašvaldībai ir politiska iespēja ietekmēt kopējus publiskos līdzekļus, skaidroja ministrijas preses pārstāvis Aleksis Jarockis.

Šādas izmaiņas ietekmēs valsts fiskālos rādītājus 2020. gadam, tai skaitā vispārējās valdības budžeta bilanci, proti, līdz ar lielākiem tēriņiem bez papildu ienākumiem augtu arī budžeta deficīts. Līdz ar to Finanšu ministrija ir ņēmusi vērā šo ietekmi pieejamās fiskālās telpas aprēķinā.

Saskaņā ar Finanšu ministrijas un Rīgas pašvaldības izvērtējumu “Rīgas satiksmes” klasificēšana vispārējā valdībā attiecīgi ietekmēs budžetu:

  • -71,9 miljoni eiro 2020. gadā,
  • -14,2 miljoni eiro 2021. gadā,
  • +8,7 miljoni eiro 2022. gadā.

Būtisko ietekmi 2020. gadā pamatā nosaka “Rīgas satiksmes” plānotās investīcijas sabiedriskā transporta autoparka atjaunošanai.

KONTEKSTS:

Valsts budžets 2020. gadam pārsniegs 10 miljardus eiro, un tas būs par aptuveni 500 miljoniem vairāk nekā šogad, paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Budžeta pārskatīšanas rezultātā esot rasti ievērojami vairāk resursu nekā valsts tēriņu revidēšanā pērn - nākamgad jauniem tēriņiem  varētu būt pieejami 93,7 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti