Dienas ziņas

Apbalvo Gada lauksaimnieku 2019

Dienas ziņas

Likumā paredz ārstēšanos no viedierīcēm

Atjauno vētras nopostīto saimniecību

Lielāko daļu virpuļviesuļa nopostītās «Krastiņu» saimniecības Balvu novadā cer atjaunot līdz ziemai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jūlija sākumā Balvu novadā virpuļviesulis izpostīja vairākas saimniecības Bērzpils pagastā. Visvairāk cieta zemnieku saimniecība "Krastiņi". Darba joprojām daudz, bet īpašnieks cer sakārtot lielāko saimniecības daļu līdz ziemai. 

Gandrīz trīs mēneši ir pagājuši, kopš Balvu novada Golvaros kādā no jūlija vakariem dažu minūšu laikā virpuļviesulis aplauza ne vien apkārtnes kokus, bet arī nodarīja krietnu skādi zemnieka Alda Baranovska saimniecības ēkām un lopiem. Toreiz būvju atjaunošanai Aldim bija nepieciešama nopietna palīdzību, ko sniedza gan Balvu novada pašvaldība,  gan ziedotāji, gan paša radinieki un draugi.

"Visi palīdzēja. Neaprakstāms cilvēku skaits. Sevišķi jau fiziski palīdzēja, talkās gāja, un tad divas nedēļas mēs jau to vien darījām, mēs neko citu nedarījām – tikai gruvešus vācām. Protams, arī Balvu dome [ācretī] un visi. Jau tagad tur pārskaitīta nauda, un arī līdzpilsoņi ir daudz palīdzējuši. Lielākoties jau man te visi radinieki piedalījušies," stāstīja Baranovskis.

Pēc jūlija virpuļviesuļa postījumiem Aldim nācās ne vien remontēt visas ēkas, bet arī  daudzviet pārbūvēt savu īpašumu, kas apdrošināts nebija. Kaut arī būvēm ir uzklāti jauni jumti, jo jūlija mēnesī tūliņ pēc vētras sākās arī lietavas, pašlaik vēl darbi nav pabeigti. Pirts, kūts un saimniecības ēkas ir gandrīz savestas kārtībā, bet dzīvojamā māja līdz ziemai gatava vēl nebūs, jo vētra tai sagāza skursteni.

"Iekšā mums ir postaža, jo viss tika izārdīts. Šīm pārējām ēkām jau viss ir kārtībā. Lauku virtuve, tas mums galvenais punkts tagad," stāstīja Baranovskis.

Pēc vasaras palīgi turpina nākt talkā arī rudenī, tagad gan vairāk sestdienās, svētdienās, jo visiem ir savi darbi. Daudz kas atkarīgs arī no laba laika, bet visvairāk tomēr – no darba rokām. Aldis ar māti turpina dzīvot kā raduši, jo lauku saimniecībā nav laika emocijām.

"Jāvar! Citas iespējas nav. Jāvar! Ja nē, viss jāpārdod, un tad var pabeigt māju un kūkot tālāk. Bet jāvar! Mēs tā vairāk – jaunieši šito dara, mēs – ar to pārējo. Cik jau mēs varam, tik darām," uzsvēra saimnieks.

Kaut arī visas postījuma sekas vēl nav novērstas, viņš saka, ka būs gatavs ziemai un arī nākamā pavasara darba sezonai. 

KONTEKSTS:

Kopumā viesuļvētrā Balvu novadā lielākus vai mazākus postījumus nodarīja piecās saimniecībās. Izvērtējot to apjomu, Balvu novada pašvaldība katrai no tām nolēma piešķirt kompensāciju. Tās kopējā summa ir nepilni 7 600 eiro. Piecdesmit procentus no šis summas kompensē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, tādējādi sniedzot savu atbalstu postošajā vētrā cietušajiem.

"Krastiņu" saimniecības atjaunošanai Baranovski saņēma maksimālo pabalstu sešu minimālo mēnešu darba algu apmērā. Viņiem daudz palīdzēja arī brīvprātīgie. Baranovskis iepriekš stāstīja, ka viens saimniecību nekādi nevarētu savest kārtībā, tādēļ līdzcilvēku palīdzību ļoti novērtē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti