Pusdiena

Krītas Vācijas kancleres Angelas Merkeles popularitāte

Pusdiena

Itālija gatavojas jaunām parlamenta vēlēšanām

Algu pieaugumu mediķi savos makos sajutīšot februāra sākumā

Lielākas algas mediķu makos – no februāra sākuma

Algu pieaugumu mediķi savos makus sajutīs nākamā gada februāra pirmajās dienās, sola Veselības ministrija (VM) un arī slimnīcu vadītāji. Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienība) izteikusies, ka galvenais mērķis ir labāk atalgot tos ārstus, kas šobrīd saņem 700 vai 800, vai 900 eiro pirms nodokļu nomaksas, taču konkrēti skaitļi ir pašu slimnīcu ziņā.

Nākamā gada valsts budžetā nozarei kopumā atvēlēts par teju 200 miljoniem eiro vairāk nekā šogad, un 117 miljonus eiro VM solījusi novirzīt tieši mediķu atalgojuma celšanai. Tā kā mediķu algas ir iestrādātas tarifā jeb valsts samaksātajā par pakalpojumiem un tās ir pašu slimnīcu vadības ziņā, VM jau iepriekš uzsvērusi: galvenais, lai naudas pielikums nonāktu līdz pašiem mediķiem, nevis to novirzītu citām vajadzībām.

Pirms došanās dekrēta atvaļinājumā veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība) norādīja, ka iepriekš, risinot jautājumu par atalgojumu Rīgas Dzemdību namā, palielināts tarifs, taču nauda uzreiz mediķu makos nenokļuva, un jautājumu nācās risināt ar pašu slimnīcu un pašvaldību.

Runājot par nākamo gadu, ministre norāda, ka lielākās rūpes pavisam noteikti nebūs par tiem ārstiem, kuriem jau ir lielas algas. "Mērķis jau ir atalgot tās ārstu grupas, kuras saņem 700, 800, 900 eiro. Tiem vajadzētu būt vismaz 1125," teica ministre.

Minētās summas ir ārstu pamatalgas pirms nodokļu nomaksas bez piemaksām, piemēram, par nakts dežūrām. Veselības ministre Čakša arī norāda, ka ar slimnīcu vadītājiem lielākās diskusijas bijušas tieši par atalgojuma sinhronizēšanu starp slimnīcām, lai tas būtiski neatšķirtos. "Lai nav tā, ka māsu atalgojums par dažiem eiro atšķiras, un māsas pēkšņi pārplūst vienas pilsētas ietvarā uz citu slimnīcu," teica ministre.

Ministres ieskatā sarežģītākā atalgojuma sistēma ir Stradiņa slimnīcā, kur bāzes maksājums ir mazāks nekā mainīgā daļa. Līdz ar to jāveic divi soļi vienlaikus – gan atalgojuma reforma, gan arī pieauguma nodrošinājums.

"Šo algu paaugstinājumu varēs just ārstniecības personas," teica Stradiņa slimnīcas vadītāja Ilze Kreicberga, kura pagaidām vēl provizoriskos skaitļus nesauc. "Pašreiz mums vēl precīzais skaitlis nav zināms, tas ir tikai prelimināri. Līdz ar to mēs esam sākuši skaitļot. Tas, kas apgrūtina aprēķinu, ir tas, ka tas būs tarifā vai maksā par pakalpojumu, vienalga, vai tā būs kāda operācija vai konsultācija."

Slimnīcas vēl gaida līgumus ar valsti par piešķirto finansējumu. Taču neesot nekādu šaubu, ka piešķirto papildu naudu novirzīs algām, uzsver gan Stradiņa slimnīcā, gan Rīgas Austrumu slimnīcā. Tā arī izvērtējusi iecerēto finansējumu, stāsta slimnīcas vadītāja pienākumu izpildītāja Egita Pole, kura ir arī Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece.

"Izskatās, ka nākamgad mēs varēsim pat pārsniegt Ministru kabineta noteikumos noteikto zemāko amatalgu par slodzi. Pašlaik zemākā amatalga par slodzi Austrumu slimnīcā ir 666 eiro, Ministru kabineta noteikumi paredz, ka tai jāpaaugstinās vismaz līdz 899 eiro, bet izskatās, ka mēs palielināsim šo amatalgu uz 946 eiro, līdz ar to pieaugums pie pašreizējās amatalgas būs vidēji 280 eiro."

Visiem ārstiem algas plānots celt līdzīgi. Māsām savukārt no 429 eiro atalgojums varētu paaugstināties līdz 698 eiro jeb par 269 eiro vairāk, vēsta Rīgas Austrumu slimnīcā. Tāpat arī mediķiem saglabāsies samaksa par virsstundām un citi bonusi.

Tiesa, slimnīca šobrīd ar arodbiedrībām runā par iespēju izmainīt koplīgumu, proti, par to, kā mediķu lielā stāža piemaksas varētu pārdalīt par labu jauno speciālistu piesaistei slimnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti