Pusdiena

Pusdiena 19.10.2018

Pusdiena

Politologs: visticamākais risinājums ir valdība ar ZZS, bet bez JKP

Lielākā daļa kompensāciju dzimumunoziegumos cietušajiem izmaksātas nepilngadīgajiem

Lielākā daļa kompensāciju dzimumunoziegumos cietušajiem izmaksātas nepilngadīgajiem

Lai gan noziegumu skaits Latvijā samazinās, dažādos noziegumos cietušajiem izmaksāto kompensāciju skaitam jau vairākus gadus ir tendence augt. Šogad visvairāk, par trešdaļu, audzis kompensāciju skaits dzimumnoziegumos cietušajiem. Turklāt no dzimumnoziegumos cietušajiem 80% kompensāciju izmaksātas nepilngadīgajiem.

Valsts kompensāciju var saņemt tie, kuri kriminālprocesā ir atzīti par cietušajiem. Kompensāciju izmaksāšanu nodrošina Juridiskās palīdzības administrācija, un tās statistika liecina, ka visvairāk kompensāciju pieprasījumi, salīdzinot ar pērno gadu, auguši tieši dzimumnoziegumos.

„Ja salīdzinām šī gada statistiku par deviņiem mēnešiem ar iepriekšējā, tad par 34% ir audzis to personu skaits, kas ir saņēmušas valsts kompensāciju sakarā ar aizskartu tikumību vai dzimumneaizskaramību. Un šogad pirmajos deviņos mēnešos izmaksāta kompensācija 145 personām sakarā ar šiem dzimumnoziegumiem un no tām 116 nepilngadīgajiem,” atklāj Juridiskās palīdzības administrācijas Juridiskās nodaļas vadītāja Iveta Laicāne.

Tātad 80% no šogad kompensāciju saņēmušajiem cietušajiem par dzimumnoziegumiem ir bijuši nepilngadīgi. Valsts policijas Kriminālpolicijas pārvaldes vecākā inspektore psiholoģe Dace Landmane norāda, ka tāda arī ir statistika – nepilngadīgie visbiežāk ir dzimumnoziegumu upuri. Jāņem arī vērā, ka jau vairākus gadus ir tendence šādiem noziegumiem notikt interneta vidē.

„Piemēram, aicinājums uz seksuālu kontaktu, aicinājums uz saraksti internetā - par cietušajiem atzīst tikai nepilngadīgās personas. Un otrs, ja mēs runājam par interneta vidi, tad var būt viens vainīgais, bet cietušie šajā procesā var būt vairāki, jo viena persona var īsā laika periodā veikt dzimumnoziegumu pret vairākām nepilngadīgām personām,” stāsta Dace Landmane.

Cik no cietušajiem nepilngadīgajiem, kas saņēmuši kompensācijas, cietušas internetā, gan nav zināms. Krīzes centra „Marta” vadītāja Iluta Lāce gan to saista ar to, ka cilvēki arvien biežāk neklusē par vardarbību vai seksuāliem uzbrukumiem.

„Principā šīs lietas mums daudzus gadus bijušas tabu, par kurām mēs klusējam, izvēlamies nerunāt vai runājam slēgtā lokā. Beidzot mēs par viņām sākām daudz atklātāk runāt un runājam tādā veidā, ka tas, acīmredzot, uzrunā cilvēkus vērsties pēc palīdzības. Tas, protams, arī mudina cilvēkus izkļūt no šī apļa un pieprasīt kompensācijas, pieprasīt taisnīgumu,” uzskata Iluta Lāce.

Bet centra „Dardedze” konsultāciju daļas vadītāja Laila Balode uz statistiku liek paskatīties arī no otras puses. Dzimumnoziegumi, arī pret nepilngadīgajiem, ir notikuši vienmēr, bet, ja aug gan kompensāciju, gan sodīto noziedznieku skaits, tas nozīmē, ka visas iestādes strādā profesionāli.

„Skaidrs, ka dzimumnoziegumi vispār ir to noziedzīgo nodarījumu sadaļa, kas ir bijusi pietiekami latenti, tātad, tie ir bijuši neredzamie noziegumi vai liela daļa no šiem noziegumiem bijuši neredzami. Un es domāju, ka tas ir visu mūsu kopīgs nopelns, ka šobrīd, būsim godīgi, nevis noziegumu kļūst vairāk, bet šie noziegumi vairāk tiek atklāti,” uzskata Balode.

Centrs „Dardedze” arī norāda, ka gadiem ilgais darbs šobrīd atmaksājas. Cilvēki mazāk klusē par šādiem noziegumiem. Bet Valsts policijā stāsta, ka dzimumnoziegumu skaits aug tieši internetā, kamēr fiziski noziegumu vairāk nekļūst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti