Lielajā Dienvidkurzemes novadā šis gads solās būt izaicinājumu pilns

Izaicinājumu pilns šis gads solās būt lielākajam Latvijā izveidotajam Dienvidkurzemes novadam. Piecas pilsētas palikušas bez klātesošas pilsētas domes un deputātiem, taču tajās darbu uzsākuši vietējie pārvaldnieki. Viens no uzdevumiem būs pārskatīt arī esošo izglītības iestāžu darbību, kā arī stiprināt varēšanu Grobiņā esošajai pašvaldības vadībai pārvaldīt novadu no Lietuvas pierobežai līdz pat Pāvilostai piekrastes vidienē.

Dienvidkurzemes novadā šis gads solās būt izaicinājumu pilns
00:00 / 06:02
Lejuplādēt

Administratīvi teritoriālā reforma

Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums nosaka, ka no 2021. gada 1. jūlija tiek izveidota jauna administratīvā teritorija – Dienvidkurzemes novads, kas sastāv no astoņiem iepriekš esošiem novadiem: 
 

 1. Aizputes novads: Aizputes pilsēta, Aizputes pagasts, Cīravas pagasts, Kalvenes pagasts, Kazdangas pagasts, Lažas pagasts;
 2. Rucavas novads: Dunikas pagasts, Rucavas pagasts
 3. Grobiņas novads: Grobiņas pilsēta, Grobiņas pagasts, Medzes pagasts, Bārtas pagasts, Gaviezes pagasts;
 4. Pāvilostas novads: Pāvilostas pilsēta, Sakas pagasts, Vērgales pagasts;
 5. Durbes novads: Durbes pilsēta, Durbes pagasts, Dunalkas pagasts, Vecpils pagasts, Tadaiķu pagasts;
 6. Nīcas novads: Nīcas pagasts, Otaņķu parasts;
 7. Priekules novads: Priekules pilsēta, Priekules pagasts, Virgas pagasts, Bunkas pagasts, Kalētu pagasts, Gramzdas pagasts;
 8. Vaiņodes novads: Vaiņodes pagasts, Embūtes pagasts.

Novadu iedzīvotāju skaits un teritoriju platības (novads, iedzīvotāju skaits, teritorija (km2)):

 •  Aizputes novads, 8057, 640,10
 • Rucavas novads, 1451, 447,45
 • Grobiņas novads, 8347, 489,96
 • Pāvilostas novads, 2524, 514,97
 • Durbes novads, 2601, 320,44
 • Nīcas novads, 3100, 350,83
 • Priekules novads, 4997, 519,86 
 • Vaiņodes novads 2253 306,95.

Dienvidkurzemes novads ir lielākais jaunizveidotais novads Latvijā. No Rucavas, atstājot pa vidu autonomo Liepājas pilsētu, līdz pat Pāvilostai. Dienvidkurzemes novads ir izveidots, apvienojot astoņus esošos novadus. Novadu veido piecas pilsētas: Grobiņa, Durbe, Aizpute, Priekule un Pāvilosta, kā arī 26 pagasti. Novada centrs atrodas Grobiņā. Par Dienvidkurzemes novada domes priekšsēdētāju ievēlēts bijušais Grobiņas novada mērs Aivars Priedols (Zaļo un Zemnieku savienība). 

"Mēs esam lielākais teritoriālais veidojums Latvijā pašreiz. Katrā ciemā ir savas intereses, es domāju, ka ļoti veiksmīgi ir izdevies ātri ievēlēt pagastu un pilsētu pārvaldniekus, līdz ar to stabilitāte tiek nodrošināta. Esam publiskojuši visus telefonus, var zvanīt 24 stundas diennaktī, nevienam nekas nav atteikts, vai tās būtu zāles, vai skolas bērniem kādas vajadzības," sacīja Priedols.

Iepriekšējā nedēļā pārmetumi izskanējuši Pāvilostas virzienā, kad bijusi nepieciešama palīdzība iedzīvotājiem pēc ugunsgrēka. Sakas pagasta un Pāvilostas pilsētas apvienības pārvaldes vadītājs Arvils Jurķelis gan sprieda, ka tās drīzāk ir bijušas problēmas komunikācijā un situācija esot atrisināta. Viņš amatā ir tikai trīs mēnešus un daļēji veic pienākumus gan klātienē, gan attālināti. Izaicinājumu netrūkst, atzina pārvaldnieks, norādot, ka tas saistīts arī ar birokrātisko slogu. Viņš pats ir no tā saucamajiem ienācējiem novadā, tieši Pāvilosta atšķiras ar savu sezonālo iedzīvotāju pieplūdumu un faktu, ka šajā pilsētā dzīvo arvien vairāk cilvēku no galvaspilsētas. Pats pārvaldnieks nav līdz šim bijis saistīts ar pašvaldību darbu, vairāk strādājis mārketingā, tūrismā un komercdarbībā. 

"Tās galvenās funkcijas ir nodrošināt kārtību, lai darbotos infrastruktūra. Pārvalde ir pirmā iestāde, kur vēršas, ja ir kāda problēma, sākot no skolas un beidzot ar beigtu roni jūras krastā, nolūzušu koku vai izdegušu lampu, – tad ar to vēršas pārvaldē," klāstīja Jurķelis.

Pāvilostā sastaptie iedzīvotāji pauda pilnīgi pretējus viedokļus par to, kā notiek darbs jaunizveidotajā Dienvidkurzemes novadā un kāda situācija ir Pāvilostā, kur agrāk problēmas risināja vietējie deputāti.

"Jūtos ļoti slikti tāpēc, ka ir absolūtākais bardaks. Tāds bardaks, kāds ir tagad, nekad nav bijis un redzēts. Tos, kuri izdomāja to apvienošanos… Nu, es gribētu teikt ko rupju, bet neteikšu. Pāvilostā ir viens, Vaiņodē ir kas cits utt. Intereses radikāli atšķiras. Pāvilosta pie jaunās valdības nav sakārtota, pirmo reizi lapas nav sagrābtas, uznāca sniegs, un te bija absolūts bardaks."

Šādu viedokli pauda vietējais pāvilostnieks. Savukārt sieviete, kura dzimusi un augusi Pāvilostā, pirms kāda laika atgriezusies no galvaspilsētas, izteica citu viedokli.

"Jaunais novads ir ļoti liels. Arī pašiem izveidotājiem ir jātiek galā ar daudziem jautājumiem un lietām, kas prasa laiku. Zinu, ka viss būs kārtībā, Pāvilosta būs sakārtota, viss ies tikai  uz augšu. Es pilnīgi saprotu to pārejas periodu, kas šobrīd ir un cik laiku tas aizņem."

Arvils Jurķelis

Tikko jaunā novada dome ir izveidojusi Dienvidkurzemes novada pašvaldības policiju, kas apvienota ar ugunsdzēsības dienestu, ko vēl turpina veidot. Novadā strādās 25 policijas darbinieki, stāstīja priekšniece Ieva Ilstere. Viņa atzina, ka zināmas grūtības varētu būs vasaras periodā tieši Pāvilostā, kā to pierādījis arī iepriekšējais gads. 
 
"No janvāra strādā divi diennakts iecirkņi, viens no tiem ir dislocēts Aizputē un otrs Grobiņā. Vēl ir Nīcā iecirknis un Pāvilostā, tur strādā katrā divi cilvēki, protams, viņi nenodrošina diennakts maiņas. Kopā esam 24 un es. Pagaidām viss izdodas, bet vasara būs izaicinājums.

Pāvilosta ir šarmīga pilsēta, ar ko būs problēmas, jo pēdējo gadu laikā to ir iecienījuši viesi no daudzām vietām; meklēsim kompromisus, lai vietējiem iedzīvotājiem un atpūtniekiem ir maksimāli labi," teica Ilstere.

Izaicinājumi būs arī izglītības sfērā. Dienvidkurzemes novadā ir 14 lielākas un mazākas pirmsskolas izglītības iestādes, 19 vispārizglītojošās skolas (6 vidusskolas un 13 pamatskolas), 7 mūzikas un mākslas skolas, viena sporta skola un skolēnu un pieaugušo jaunrades un interešu centri vairākos bijušajos novados. Ir gaidāma reorganizācija, taču par skolu likvidēšanu Dienvidkurzemes novada priekšsēdētājs Priedols to nesauca.

Ir vairāki nozīmīgi projekti, kas būs jāīsteno ar Eiropas Savienības līdzfinansējuma piesaisti. 
 
"Mēs gatavojamies, kad būs jaunie fondi. Viens būs ceļš no dižās Nīcas uz Grobiņu, kas ir ierakstīts visās vēlēšanu programmās, un tad ir jāskatās skolas, kādi ir vajadzīgi tehniskie līdzekļi. Pie Grobiņas skolas ir vajadzīga sporta zāle, kur visi varētu sabraukt, lai varētu jaunieši tikties un trenēties, tikpat ātri arī tikt mājās," stāstīja Priedols.
 
Viņš uzskata, ka turpmāko gadu uzdevums būs līdzvērtīgi nodrošināt sociālās, izglītības sfēras un citas vajadzības visos bijušajos novados, vienlaikus rīkojot izbraukuma domes sēdes dažādās apdzīvotās vietās. Dienvidkurzemes novads šī gada budžetu vēl tikai plāno apstiprināt, bet zināms, ka tā apmērs ir aptuveni 50 miljoni eiro.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt