Līdzšinējie organizatori 9. maijā svinības neplāno; policija gatavojas dažādiem scenārijiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Liegums rīkot publiskus pasākumus tuvāk par 200 metriem no Padomju armiju vai tās karavīru uzvaru un piemiņu slavinošiem pieminekļiem neatvieglos policijas darbu, vērtē eksperts. Pasākumu līdzšinējie dalībnieki gan norādīja, ka nekādas svinības neplāno Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ. Tikmēr policija pagaidām likuma grozījumus atturas komentēt. 

Liegums par aktivitātēm pie Uzvaras parka pieminekļa sarežģī situāciju, un būtiski būs saprast, kā darbu 9. maijā organizēs Valsts policija. Tā likuma grozījumus vērtēja Rīgas domnieks Miroslavs Mitrofanovs (Latvijas Krievu savienība). Viņa vadītā partija pieteikusi klusuma brīdi 9. maija rītā.

"Cilvēku būs daudz, un šī plūsma nebūs organizēta. Nekādu uzrunu vai pasākumu nebūs. Ar ko rīdzinieki nodarbosies, atnākot pie pieminekļa, nevienam nav zināms.

Protams, runāsim ar policiju, jo esam atbildīgi sabiedrības priekšā, lai šī diena būtu pēc iespējas organizēta tā, lai katrs varētu atnākt, nolikt ziedus un aiziet prom. Bez kādas svinēšanas un tā tālāk."

Līdzšinējie organizatori 9. maijā svinības neplāno; policija gatavojas dažādiem scenārijiem
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

Jau vairākkārt aicinājumus 9. maijā šogad nepulcēties izteikuši partijas "Saskaņa" pārstāvji. "Saskaņas" frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs norādīja – likuma grozījumi drošības riskus nemazina un jācer, ka tie neraisīs papildu  provokācijas.

"Šis nav īstais laiks, kad runāt par 9. maija aizliegumu, barjeru uzstādīšanu. Kas attiecas uz mani un uz mums, visiem, kuri mūsos ieklausās, – mēs mudinājām ne svinības, ne piemiņas pasākumus šogad neorganizēt. Ja kādam tie ir svētki, tad tie atzīmējami ģimenes, ne masu izpildījumā," sacīja Urbanovičs.

Zināms, ka arī līdzšinējie 9. maija svinību organizatori   biedrība "9maijs.lv"   publiski paziņojuši, ka Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ svinību nebūs un aicinājuši apzināties miera vērtību. Ar līdzīgiem vēstījumiem jāturpina uzstāties, pārliecināts ir Urbanovičs.

"Es to arī daru un darīšu, bet es domāju, ka mūsu spēki iepretī koalīcijas spēku bezatbildībai ir daudz vājāki. Viņus sadzirdēs daudz plašāk nekā mūs, kas mēģina mierināt un atrunāt," sacīja Urbanovičs.

Likuma grozījumi liek uzdot daudz jautājumu un likumsargu darbu neatvieglos,

uzskata bijušais Valsts policijas priekšnieks, Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskā fakultātes asociētais profesors Aldis Lieljuksis. 9. maiju drīzāk būtu vajadzējis noteikt par nesvinamu dienu. Tāpat viņa vērtējumā, skaidrs ir likumā ierakstītais vēstījums, ka, piemēram, Krievijas armijnieku Ukrainā izmantotā "Z" burta valkāšana ir sodāma, bet jautājums, cik smags pārkāpums tas ir.

"Ja viņš staigā ar to "Z" burtu, tad tas ir slavinoši vai nav? Un kā nošķirt kriminālo atbildību no administratīvās? Beigu beigās jāpiemēro būs policijai. Ja viņš staigā ar "Z" burtu, tad skaidrs, ka viņš slavina, ko gan citu viņš dara," stāstīja Lieljuksis.

Pagaidām gan Valsts policija, gan Rīgas pašvaldības policija no plašākiem komentāriem 9. maija notikumu saistībā atturas un gatavosies vairākiem scenārijiem.

KONTEKSTS:

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā, kas aizliegs rīkot publiskus pasākumus tuvāk par 200 metriem no jebkura Padomju armiju vai tās karavīru uzvaru un piemiņu slavinoša pieminekļa. Publiskos pasākumos arī aizliegts izmantot militāru agresiju slavinošus simbolus, piemēram, "Z" un "V", ko lieto, lai slavinātu Krievijas agresiju Ukrainā.

Grozījumos arī noteikts aizliegums popularizēt un slavināt nacistiskā un komunistiskā režīma ideoloģiju saturošus notikumus, tajā skaitā šo ideoloģiju pārstāvošu personu dzimšanas dienas, kauju un uzvaru atceres dienas, brīvu un neatkarīgu valstu teritoriju vai to daļu okupāciju slavināšanas dienas. Izņēmums būs pasākumi, kuru mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu slavināšanu vai izdarīto noziedzīgo nodarījumu attaisnošanu vai tos izmanto izglītojošiem, zinātniskiem vai mākslinieciskiem mērķiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti