Panorāma

"Karteļa lietas" būvobjektu pasūtītāji sola piedzīt zaudējumus

Panorāma

Situācija uz robežas – kontrolēta

Mācības klātienē tikai ar testu vai sertifikātu

Līdzās iecerei par Covid-19 testiem skolēniem diskutē arī par masku valkāšanu skolās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdības virzītā iecere septembrī mācības klātienē pamatizglītības un vidējās izglītības iestādēs atsākt tikai skolēniem ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai negatīvu testu bauda vecāku organizāciju atbalstu. Pašvaldību savienība iesaistās ar skolu un pedagogu informēšanu, vēl turpinās diskusijas par prasību skolēniem valkāt maskas.

Atbalstot skolēnu testēšanu pret Covid-19, vēl diskutēs par masku valkāšanu izglītības iestādēs
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Nevakcinētos bērnus testēs vienreiz nedēļā

Ir zināms, kuras laboratorijas nodrošinās iknedēļas testus pret Covid-19 skolēniem visā Latvijā, kā to piedāvā Izglītības un zinātnes ministrija. Pēc konsultēšanās ar epidemiologiem secināts – nedēļu liels intervāls ir pietiekams, lai nojaustu kopējo epidemioloģisko situāciju un analizētu saslimstības līmeni izglītības sistēmā.

"Visas skolas ir sadalītas un piesaistītas konkrētai laboratorijai. Tās arī informēs, kā tiks nodotas analīzes – skolā vai laboratorijā. Bet būs arī stingra kārtība, lai visi, kam nepieciešams, tiek testēti," stāstīja Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka.

Latvijas Pašvaldību savienība šādu pieeju atbalsta un palīdz koordinēt šo procesu, kurā testēšana paredzama aptuveni 200 000 skolēnu.

Pašvaldību savienības padomniece izglītības jautājumos Ināra Dundure uzskata, ka par pozitīviem testu rezultātiem būtu vajadzīga tieša laboratorijas saziņa ar izglītības iestādi, nevis ar Veselības inspekcijas un e-veselības platformas palīdzību. "Ja kāds tests ir bijis pozitīvs, lai laboratorija tieši informētu izglītības iestādi. Protams, tālāk uzreiz seko procedūra ar karantīnu un saslimušo identifikāciju, zināma procedūra, atbilstoši kurai skola rīkojas.

Ja turpināsim šo informāciju saņemt caur e-veselību, būs nobīde un kavēšanās,” norādīja Dundure.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija) apliecināja, ka laboratorijas sazināsies ar skolu un sagatavos personalizētus stobriņus katram audzēknim.

To, ka siekalu testi ir skolēnam visdraudzīgākais un vienkāršāk īstenojamais Covid-19 testa veids, uzskata arī biedrībā "Vecāku alianse". Tajā norādīja, ka testi skolēniem noteikti jānodrošina bez maksas. Finanšu ministrija lēsusi, ka visā nākamajā mācību gadā Covid-19 testi skolēniem izmaksātu aptuveni 20 miljonus eiro. Savukārt līdz šī gada beigām skolēnu testēšana varētu izmaksāt ap 12 miljoniem eiro. 

Turpinās diskusijas par masku valkāšanu

Vienlaikus vēl turpinās arī ministriju diskusijas, vai skolēniem likt maskas valkāt jau sākumskolā, vai no 7. klases. „Vecāku alianse” uzskata, ka, nodrošinot regulāru testēšanu, nevajadzētu likt skolās valkāt maskas.

Biedrības valdes locekle un Ķekavas novada domes deputāte Agnese Geduševa no Latvijas Reģionu apvienības arī norādīja uz problēmām par gaidāmo prasību pedagogiem obligāti vakcinēties pret Covid-19. "Mums jau tā ir pedagogu trūkums. Šobrīd pedagogiem, apzinoties, ka vakcinācija būs obligāta, tests būs jāapmaksā pašiem. Iespējams, tiks noteikts, ka pašvaldība nedrīkst pedagogiem apmaksāt šos testus, lai viņus noturētu darbā. Tāpēc varam sagaidīt, ka viņi ies prom. Mums jau tagad ir problēmas ar pirmsskolas pedagogiem, tad arī ar vispārējās izglītības pedagogu noturēšanu var būt lielas problēmas. Beigu beigās cietēji būs bērni, sabiedrība un izglītības kvalitāte,” sacīja Geduševa.

Pašvaldību savienība nesen atkārtoti izsūtījusi skolām un izglītības pārvaldēm pieteikšanās anketas pedagogiem izbraukuma vakcinācijai ar "Janssen" poti, kuras kurss ir pabeigts ar vienu devu.

Vienlaikus vēl saglabājas neskaidrība par mācību organizēšanu tiem skolēniem, kuru vecāki kādu iemeslu dēļ neļautu atvasei veikt siekalu testu. Tādā gadījumā skolēnam mācību viela būtu jāapgūst mājmācībā vai jāorganizē attālināti, kas sarežģītu izglītošanās procesu.

Murjāņu sporta ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja Māra Ozola izteica cerību, ka šādas situācijas kopīgo interešu vārdā nebūs traucēklis: "Esmu redzējusi, kas dažreiz notiek ar bērniem, ja viņi ir izslimojuši Covid-19. Un es noteikti negribu redzēt tādus bērnus, kuriem gribas palīdzēt, bet nevaru. Tāpēc es noteikti esmu par testēšanu. Ja tas ir siekalu tests, tad reizi nedēļā iespļaut burciņā nevienam nāvi nenesīs. Neredzu, kāpēc lai no tā kāds gribētu atteikties. Daudziem ir bail no mazas adatiņas "vai, vai, sačipos", taču es šaubos, vai kādam būtu pa spēkam sačipot spļāvienu."

Jaunā kārtība ar izpratni uzņemta pamatskolā "Rīdze", klases audzinātājas jau sākušas apzināt, cik  audzēkņiem būs nepieciešama testēšana. 

"Skola atbalsta lēmumu, bet atbildību uzņemas ne tikai skola, bet arī vecāki. Pirmām kārtām būtu nepieciešams ģimenēs veikt vakcinēšanos, un bērns skolā nokļūst drošā vidē," izteicās 
pamatskolas "Rīdze" direktore Iveta Birkmane. 

Ekspertu operatīvās vadības grupa un nozaru ministrijas nepieciešamos papildinājumus skolēnu testēšanas kārtībā veiks līdz valdības sēdei nākamnedēļ. Pēc tam šī kārtība jāapstiprina arī Saeimai.

KONTEKSTS:

Valdība atbalstīja ieceri, ka septembrī mācības klātienē pamatizglītības un vidējās izglītības iestādēs varēs uzsākt tikai tie skolēni, kuri būs ieguvuši Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, vai tie, kuri varēs uzrādīt negatīvu Covid-19 testu. Par ieceri gan vēl jābalso Saeimai.

Plānots, ka Covid-19 siekalu testus skolēniem apmaksās valsts. Testu nodrošināšana vienam mācību gadam varētu izmaksāt 20 miljonus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti