Panorāma

Aizdomas neapstiprinās

Panorāma

Ķekavā treniņa laikā nokrīt spole

Gads līdz spriedumam A.Lemberga lietā

Līdz spriedumam Lemberga lietā atlicis gads

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Aptuveni gads atlicis līdz spriedumam tā dēvētajā Lemberga krimināllietā. Šādu termiņu min gan lietas prokurori, gan tiesneši, un uz jau deviņu gadu tiesāšanās fona tas nozīmē – lieta ir iegājusi finiša taisnē. Gan valsts apsūdzības uzturētāji, gan apsūdzētie ir pārliecināti katrs par savu pozīciju, bet tiesa savu nostāju pagaidām nekomentē, vien bilstot – lieta uz priekšu virzījusies ļoti smagi.

Lembergs: "Ja jums liekas, ka dzīvē iet grūti, atcerieties, kādas grūtības nākas pārvarēt Lembergam, jums paliks vieglāk."

Šādi pirms deviņarpus gadiem žurnālistus uzrunāja Aivars Lembergs. Tā bija viņa pirmā preses konference pēc atbrīvošanas no apcietinājuma, ko vēlāk uz laiku bija nomainījis mājas arests. Vēl pēc trim mēnešiem Lemberga krimināllietu nodeva tiesai.

"Aivaram Lembergam inkriminēta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija četru miljonu deviņsimt sešpadsmit tūkstošu deviņsimt latu apjomā, kuru viņš izdarījis personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī organizētā grupā ar Anriju Lembergu un Ansi Sormuli," norādīja prokurors Juris Juriss.

Lietā aptuveni 200 sējumos atrodamas apsūdzības arī par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, dienesta viltojumu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kā arī citiem noziegumiem aptuveni 300 epizodēs. Lembergs tiesas procesa gaitā apņēmies izteikties par tām visām.

"Viņš ir liecinājis jau vairāk nekā 50 tiesas sēdes," - tā prokurors Juris Juriss, kurš ir pārliecināts – pierādījumu bāze ir pietiekama, lai lietu novestu līdz notiesājošam spriedumam. "Tiesu debates prognozējamas, ka tās būs ilgstošas, jo, visdrīzāk, būs apjomīgas vismaz no valsts apsūdzības uzturētāju puses."

Debates varētu sākties nākamā gada sākumā, bet pagaidām vēl tiesas sēdes rit, uzklausot Lemberga un viņa advokāta dialogu, ko laiku pa laikam pārtrauc tiesneša piezīme par novirzīšanos no lietas būtības. Tikmēr citi apsūdzētie īsina laiku, piemēram, datorā.

"Faktiski apsūdzētais apsūdzības uzturētāja ieskatā, un tiesa arī tam piekrita, pievienojās, pieņemot vairākus lēmumus, novilcina šo procesu, mēģina attālināt pēc iespējas spriedumu," turpina prokurors.

Tiesa jau vairākkārt piemērojusi Lembergam naudas sodu par izvairīšanos liecināt pēc būtības, un centusies paātrināt viņa liecības sniegšanu.

"Ierobežots jautājumu uzdošanas laiks uz sešām tiesas sēdēm, ņemot vērā, ka aizstāvis bija saslimis divas tiesas sēdes, vēl ir pagarinājušās par divām sēdēm, un noslēguma datums jautājumu uzdošanai iekrīt 18. oktobris," atklāj tiesnese Irīna Jansone.

Arī pats Lembergs piekrīt, ka iztiesāšana virzās pārāk lēni, bet savu vainu tur nesaskata un noliedz, ka apzināti vilcinātu procesu.

Apsūdzētais Aivars Lembergs: "Process notiek neapšaubāmi daudz par lēnu, neapšaubāmi. Bet tas nenozīmē, ka to termiņu var paātrināt, man liedzot tiesības pieteikt lūgumus, sniegt liecības, maniem advokātiem uzdot jautājumus. Man ir liegtas tiesības pratināt lieciniekus, tai skaitā cietušos, kas ir absolūts nonsenss. Es liecinu par apstākļiem un faktiem, kas attiecas uz lietu."

LTV žurnāliste Anete Bērtule: "Tiesa lietu nezina – pa visiem šiem gadiem nav iepazinusi?"

Lembergs: "Viņa nezina lietu. Labākajā gadījumā viņa ir pa diagonāli izlasījusi apsūdzību."

Tiesa gan ir pārliecināta par noteikto ierobežojumu pamatotību.

"Apsūdzētais ir apzināti vilcinājis tiesas procesu," - tā Irīna Jansone.

Gan tiesa, gan apsūdzības uzturētāji procesa noslēgumu redz nākamā gada beigās.

Aivars Lembergs, gluži tāpat kā lietas nodošanu tiesai pirms deviņiem gadiem, arī potenciālo sprieduma pasludināšanas laiku saista ar Saeimas vēlēšanu tuvumu un pārmet tiesai neobjektivitāti.

Lembergs: "Ja viņi man kategoriski aizliedz izmantot likumā noteiktās tiesības, tas man rada bažas, ka tiesa ir vai nu nopirkta vai ietekmēta."

Anete Bērtule: "Kas tad varētu būt nopircis vai ietekmējis tiesu?"

Lembergs: "Ietekmē neapšaubāmi prokurori, viņiem ir visas iespējas viņu iebiedēt."

Bērtule: "Kā prokurori iebiedē tiesu?"

Lembergs: "Nu, viņiem ir visas iespējas."

Bērtule: "Kādas?"

Lembergs: "Viņi var uzsākt kriminālprocesu pret jebkuru tiesnesi. Var nedot pielaidi, Maizītis strādā SAB."

Bērtule: "Bet jums ir pierādījumi, ka kas tāds ir noticis?"

Lembergs: "Nu, redziet, šāda neloģiska tiesas darbība rada pamatotas aizdomas."

Tiesa gan Lemberga apsūdzības noraida.

"Vismaz es konkrēti šādu spiedienu neizjūtu," saka tiesnese Irīna Jansone.

Bērtule: "Kas tad aiz tiem prokuroriem stāv, jūsuprāt? Vai tieši viņiem jūs ļoti nepatīkat?"

 Lembergs: "Nē, mums nav tēvzemes, ko dalīt. Nauda, nauda un tikai nauda."

Bērtule: "Un kam tā nauda ir?"

Lembergs: "Nauda ir Ventspilij."

Bērtule: "Tad Ventspils mēģina jūs notiesāt?"

Lembergs: "Jā, šakāļi Ventspils mēģina mani notiesāt."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti