Līdz šim Latvijā dzīvojošie ārzemnieki bez sarežģījumiem vakcinējas pret Covid-19

Gan ārvalstu studenti, gan arī strādājošie ārzemnieki Latvijā bez sarežģījumiem vakcinējas pret Covid-19. Tā Latvijas Radio skaidroja Vakcinācijas projekta nodaļā. Tāpat informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē, kur strādā liela daļa ārvalstnieku, neviens nav sūdzējies par sarežģījumiem saņemt poti pret Covid-19 vīrusu. Kopumā līdz šim Latvijā dzīvojošie ārvalstu pilsoņi izrādījuši visai lielu interesi par iespēju vakcinēties pret Covid-19, tomēr precīzu datu par vakcinācijas aptveri ārzemnieku vidū nav. 

Līdz šim Latvijā dzīvojošie ārzemnieki bez sarežģījumiem vakcinējas pret Covid-19Linda Spundiņa

Pandēmijas ietekmē studentu mācību apmaiņas programmu mobilitāte samazinājās. Šobrīd Latvijas studenti mazāk izvēlas izbraukt no valsts nekā iepriekš. Taču ārvalstnieki joprojām labprāt vēlas studēt šeit, stāstīja Valsts izglītības attīstības aģentūras “Erasmus+” programmas departamenta Augstākās izglītības mobilitātes nodaļas vadītāja Dārta Darbiņa. Tāpēc jautājums par ārvalstnieku vakcināciju pret Covid-19 ir aktuāls.

Valsts izglītības attīstības aģentūrā skaidroja, ka līdz šim neviens students nav vērsies iestādē, minot, ka viņam bijušas problēmas ar vakcināciju.

“Sarežģījumi vai ka tas būtu liels neatrisināts jautājums, – šobrīd mums tādas sajūtas nav,” sacīja Darbiņa.

Tikmēr Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva stāstīja par ārvalstnieku vakcinācijas iespējām: “Jau šī gada aprīlī, pieņemot dažādus noteikumus, tika diezgan skaidri apzinātas tās iedzīvotāju grupas, kurām valsts apmaksā vakcinācijas faktus. Starp tiem ir gan ārzemnieki, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā, gan bezvalstnieki, kuriem ir šāds statuss mūsu valstī piešķirts, gan bēgļi vai personas, kurām ir piešķirts alternatīvais statuss. Arī Eiropas Savienības iestāžu, struktūru, aģentūru ierēdņi un darbinieki un to apgādībā esošās personas. Tas ir diezgan plašs personu loks.”

Vasiļjeva norādīja, ka no šiem cilvēkiem pavasarī tika izrādīta liela interese par vakcināciju. Ārvalstnieki zvanīja uz Vakcinācijas projekta konsultatīvo tālruni, vaicājot par iespējām potēties pret Covid-19. Savukārt šobrīd tiek saņemts salīdzinoši maz jautājumu.

Tāpat Vasiļjeva atklāja, vai līdz šim bijuši sarežģījumi saistībā ar ārvalstnieku vakcināciju: “Šo problēmu nav. Viņiem ir tieši tādas pašas tiesības kā visiem Latvijas iedzīvotājiem – saņemt bezmaksas vakcīnu, izvēlēties attiecīgā vakcīnu ražotāja veidu, kādu pats cilvēks vēlas.”

Pēc ārvalstnieku intereses pavasarī par iespējām vakcinēties Vasiļjeva pieļauj, ka liela daļa pie potes arī ir tikusi. Taču precīzu datu par to, cik ārzemnieku Latvijā ir potēti pret vīrusu, Vakcinācijas projekta nodaļai neesot.

Liela daļa ārvalstnieku Latvijā strādā IT nozarē. Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente Signe Bāliņa atzīmēja, ka nozarei ir grūti apjaust, cik aktīvi vakcinējas darbinieki, kas ieradušies no ārzemēm. Tāpat liela daļa strādā joprojām attālināti.

“Ja ir darbs klātienē un ir nepieciešamība tikties ar klientu klātienē, tad, protams, ka nozarē ievēro visus drošības standartus. Mums ir uzņēmumi, kur 100% darbinieku ir vakcinēti. Mums ir uzņēmumi, kur ir 87%, 90% vakcinētu cilvēku. Protams, ka situācija ir atšķirīga no uzņēmuma uz uzņēmumu. Mēs zinām, ka situācijās, ja uzņēmums ir visā Latvijā, tad nereti ir problēmas ar vakcināciju tieši Latgalē. Bet nav mums tādu indikāciju, ka tieši ārzemju darbiniekiem, kas pie mums strādā, būtu kādas problēmas ar vakcināciju,” sacīja Bāliņa.

Viņa atklāja, ka šobrīd vienīgās neskaidrības, kas saistītas ar vakcināciju, ir par darbinieku un darba devēju pienākumiem un tiesībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt