Līdz šim e-veselību piekrituši lietot 14% ģimenes ārstu

E-veselības sistēmas funkcionalitātes risinājumi ir pabeigti, taču līgumus par sistēmas lietošanu vairākums ģimenes ārstu pagaidām kavējas slēgt – to darījuši tikai 14%. Tā Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē atzina Veselības ministrijas pārstāvji, kurus uzaicināja atskaitīties par līdz šim paveikto.

E-veselības obligātas lietošanas termiņš pārcelts ticis jau divas reizes. Pēdējoreiz pērnā gada nogalē ģimenes ārsti sūdzējās, ka sistēma ir lēna un neērta. Kopš tā laika Nacionālais veselības dienests veicis uzlabojumus un tagad uzsver: no šā gada septembra ārsti patiešām, atbilstoši normatīvos nostiprinātajiem obligātajiem pienākumiem, darbnespējas lapas un kompensējamo zāļu receptes izrakstīs tikai un vienīgi elektroniskajā vidē.

„Neplānojam pārcelt datumus, viennozīmīgi,” saka dienesta pārstāve Linda Freimane. Viņa norāda, ka paveikts viss, ko dienests bija apņēmies, lai nodrošinātu e-veselības funkcionalitāti: „Viens no galvenajiem aspektiem ir sadarbība ar ārējiem izstrādātājiem, lai nodrošinātu pēc iespējas ātrāk viņu pārstāvēto klientu pieslēgšanu e-veselības sistēmai. Funkcionalitātes risinājumi ir pabeigti, un tie darbojas produkcijas vidē, un tos var lietot. Attiecībā uz svaigi pieejamiem pakalpojumiem pāris dienu laikā padsmitiem lietotāju uzsākuši un izmanto funkcionalitātes. Jo ātrāk sāk izmantot, jo tā lietošana ir vienkāršāka.”

Freimane arī piebilst, ka vēl novembrī bija tikai 20 izrakstītas darbnespējas lapas, savukārt tagad – tuvu astoņiem tūkstošiem.

Tomēr joprojām tikai 14% ģimenes ārstu parakstījuši līgumus ar dienestu par e-veselības lietošanu. Tas uztrauc Valsts kontroli. „Tas, kas mūs uztrauc, ir ļoti lēnā dinamika, kādā Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam izdodas slēgt līgumus ar ārstiem. Ja mēs zinām, ka Latvijā ir vairāk nekā 1300 ģimenes ārsti un šobrīd nepilni 200 līgumi ir noslēgti, tas, mūsuprāt, liecina par to, ka, iespējams, kad tuvosies septembris, no kura obligāti vajadzēs noslēgt elektroniskās darbnespējas lapas vai e-receptes elektroniskajā vidē, tas atkal nebūs iespējams, un mēs būsim spiesti pagarināt obligātās lietošanas termiņu,” norāda tās pārstāve Inga Vārava.

Nacionālajā veselības dienests martā rīkos 15 semināru ciklu un papildus arī individuāli uzrunās katru ārstu, kāpēc kavējas lietot e-veselību. „Viens no iemesliem, ka gaida, kad attiecīgās informācijas sistēmas, ko iestādes izmanto, pieslēgsies darbam ar e-veselību,” norāda dienesta pārstāve Linda Freimane.

Savukārt Finanšu ministrijai līdz šā mēneša beigām ir jāiesniedz par e-veselības projektu noslēguma dokumentācija Eiropas Komisijai. “Konstatēts, ka 586 tūkstoši eiro ir neatbilstoši, jo nav nodrošināti attiecīgu e-pakalpojumu funkcionalitāte. Korekcija ir salīdzinoši par mazu daļu, jo kopumā četri projekti ir par vairāk nekā desmit miljoniem eiro. Divi no tiem pabeigti pilnībā,” stāsta ministrijas pārstāve Agnese Zariņa.

Nacionālais veselības dienests gan apstrīdējis Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai iebildumus par neatbilstošajiem maksājumiem pusmiljona eiro apmērā. Finanšu ministrijas pārstāve norāda, ka šobrīd, izvērtējot riskus, plāno saņemt Eiropas Savienības naudu e-veselības sistēmai simt procentu apmērā, jo ir pietiekami daudz labu projektu.

Vēl jānorāda, ka pērn novembrī Veselības ministrija uzsāka dienesta pārbaudi – izvērtēja amatpersonu rīcību e-receptes un elektroniskās darbnespējas lapas ieviešanā. Šī pārbaude norisinās jau piekto mēnesi, jo esot jāizvērtē liels dokumentu apjoms, un daļa cilvēku, kam jāsniedz atbildes, iesaistīti arī tiešajos e-veselības ieviešanas pasākumos. Pārbaude noslēgsies martā.

2 komentāri
nu ja
Kur var iepazīties ar to 14% ģimenes ārstu, kuri parakstījuši līgumus, sarakstu ?
Ddd
Zāļu un veselības nozare arī ir viena maktena joma kur visiem kas ir tur pie varas ir labi, kur ir sen iestrādāta sistēma ar kosmiskiem zāļu uzcenojumiem un visu ieteicamo medikamentu klāstu, ar otkatiem visās jomās ... tagad to spilgti redzam, ka nevēlas iet līdzi laikam bet izdomā tik kā visu max atstāt pa vecam. Skumji, bet domāju nespēs šis iestrādātais tīkls palikt pa vecam, vairs nespēs.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti