Panorāma

Preiļos gatavi atteikties no “5. augusta ielas”

Panorāma

Panorāma

Grasās mainīt ielu nosaukumus

Līdz gada beigām no ielas nosaukuma Rīgā varētu pazust padomju virsnieka Detlava Brantkalna vārds

Līdz gada beigām no ielas nosaukuma Rīgā varētu pazust padomju virsnieka Detlava Brantkalna vārds, tāda vienošanās ir Rīgas domes koalīcijā. Biedrībā “Publiskās atmiņas centrs” uzskata, ka publiskā vide jāatbrīvo ne tikai no padomju un nacistiskās Vācijas slavinošiem objektiem, bet arī no vairākiem ielu nosaukumiem. Biedrības apkopojusi vairāk nekā 90 nosaukumus ar ielām visā Latvijā, kuri būtu jāmaina. Visvairāk ielu, kuru nosaukumi veltīti PSRS augstākās padomes deputātiem un Sarkanās armijas ģenerāļiem, ir Rīgā.

Rīgā būtu jāmaina nosaukumi 19 ielām, uzskata “Publiskās atmiņas centrā”. Saraksta augšgalā ir ielas, kuru nosaukumos ir PSRS Augstākās Padomes deputātu, militārpersonu un to citu cilvēku vārdi, kas aktīvi atbalstījuši okupācijas varu. Sarakstā ir arī to cilvēku vārdi, kuri aktīvi izplatījuši propagandu gan literatūrā, gan kino filmās, un arī ielas, kuras veidotas rusifikācijas politikas iespaidā vai lai godinātu kādas Sarkanās armijas kaujas. 

“Publiskās atmiņas centra” vadītājs Kārlis Kangeris uzskata, ka šīm ielām jau sen bija jāpiešķir citi nosaukumi. 

Viņš atsaucās uz Latvijas Republikas Satversmē teikto: “Satversmes preambulā ir noteikts komunisma režīma nosodījums. Ja mēs gribam dzīvot pēc Satversmes, mums tas būtu arī jādara. Tāpēc par to arī agrāk vajadzēja domāt, ne tikai tagad kara laikā. Vajag iedzīvināt preambulā teikto, citādāk tādām preambulām nav nozīmes.”

Visvairāk maināmo nosaukumu ir Rīgā, tai seko Daugavpils. Centra vadītājs stāstīja, ka populārākās ielas, kuru nosaukumi būtu jāmaina, ir Pionieru un Andreja Upīša ielas. Kopā Latvijā ir vairāk nekā 90 ielas, kuru nosaukumus noteikti vajadzētu mainīt, un vēl par 50 ielām varētu diskutēt. 

Rīgas domē maināmo nosaukumu saraksts saņemts, bet visas 19 ielas nosaukumu noteikti nemainīs. Diskusijas domē jau pērn bijušas par Detlava Brantkalna ielu un Staraja Rusas ielu. Pērn deputāti balsoja pret šo ielu nosaukumu maiņu. Bet tagad jau zināms, ka ir koalīcijas atbalsts, lai mainītu vismaz vienas ielas nosaukumu, kurš veltīts Sarkanās armijas ģenerālleitnantam.

Rīgas domes deputāts Edgars Ikstens (“Jaunā Vienotība”) norādīja: “Virsniecība, sevišķi padomju virsniecība, ir tā, kuru mēs negribam redzēt. Nedz politiķi, nedz iedzīvotāji.

Brantkalns būs augšgalā. Par Jukumu Vācieti un pārējiem, par to diskusijas turpināsies. Jo tur ir daudz variantu, ko un kā. Bet tagad, vēlreiz saku, Brantkalns ir cilvēks, kurš nav pelnījis ielu Rīgā.”

Vaicāts, kad Detlava Brantkalna vārds no ielas nosaukuma Rīgā varētu pazust, Ikstens sacīja: “Es domāju, ka tas varētu būt līdz šī gada beigām. Koalīcijā ir vienošanās, ka šāda iela Rīgā nedrīkstētu būt.”

Detlavam Brantkalam veltīts arī piemineklis Ķīšezera krastā, kuru lemts nojaukt, norādīja domē. Iepriekš vairākkārt izskanējuši aicinājumi mainīt Maskavas ielas nosaukumu, bet tā ir otrā garākā ielā Rīgā un izmaksas nosaukuma maiņai būtu nesamērīgi dārgas, vērtēja Rīgas domē. Piemēram, mainot nosaukumu ielai pie Krievijas vēstniecības uz Ukrainas neatkarības ielu, izmaksas bijušas ap 1000 eiro, –  un uz Ukrainas neatkarības ielas atrodas vien dažas ēkas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt