Pusdiena

EK dod Polijai trīs mēnešus tiesu reformas trūkumu novēršanai

Pusdiena

"Deutsche Bank" pārtrauks apkalpot vairāku Latvijas banku darījumus ASV dolāros

VM izstrādā vienotu amatu vērtēšanas modeli

Līdz ar vienotu ārstu un medmāsu vērtēšanas modeli cer pārskatīt arī algas

Veselības ministrijas vadība kopā ar medicīnas nozares pārstāvjiem turpināja aizsākto darbu pie mediķu darba samaksas attīstības un apsprieda vienotas amatu vērtēšanas modeļa izveides, kurā tiks ņemta vērā ārstu un māsu izglītība, kvalifikācija un atbildība. No šiem rādītājiem būs atkarīga arī samaksa par darbu.

Jau ilgus gadus runāts par to, ka atalgojums medicīnā nav pietiekams. Veselības ministre Anda Čakša uzskata, ka iepriekšējos gados Veselības ministrijai nav bijis pietiekami daudz instrumentu, lai parādītu precīzi, kāpēc tas tā ir. Tāpēc tagad darba grupa izstrādā amatu vērtēšanas sistēmu un amatu katalogu.

“Pēc skaidriem kritērijiem – ārsta atbildība, kvalifikācija, izglītība -, tas pats attiecas arī uz māsām: sastāda konkrētu kompetenču apjomu, kas nosaka noteiktu punktu skatu, kas nozīmē kaut kādu atalgojumu gala rezultātā.

Līdz ar to tas ir instruments parādīt, ka atalgojums pašlaik nav pienācīgs,” skaidro Čakša.

Mediķu arodbiedrības vienmēr arī norādījušas, ka cer – līdz ar valsts budžeta pieaugumu varētu pieaugt viņu atalgojums. Arī veselības ministre Čakša cerot, ka tas dos papildu iespēju palielināt ārstniecības personu algas.

Taču šobrīd svarīgākais ir izstrādāt sistēmu: “Pirmais ir par minētajām kategorijām. Otrs – mēs ejam, nevis vispārīgi kaut ko sadalot, bet pa programmām. Onkoloģija kā pirmā kārta, pēc tam māte un  bērns. Lai mēs ļoti precīzi parādām, kur mēs to naudu liekam iekšā. Citādāk visu laiku veselības aprūpe cīnījusies ar to, ka liekam naudu neskaidrās vietās. Tā nav. Mēs ļoti precīzi ieliekam naudu, bet tas mums jāprot parādīt un nokomunicēt.”

Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga no tikšanās ministrijā gaidīja, ka minimālie darba samaksas nosacījumi tiks standartizēti un pēc loģiska principa sistematizēti. Viņasprāt, šobrīd ministrija dodas pareizā virzienā, pārrunājot dažādu ārstniecības personu amatu intelektuālā darba novērtēšanu.

“Lai varētu noteikt kaut kādus vienotus samaksas principus vai vismaz minimālo samaksu (..) atbilstoši cita intelektuālā darba veicējiem valstī, piemēram, Valsts kancelejā šāda vērtēšana gadiem notikusi.  Dati rāda, ka medicīnas darbinieki netiek novērtēti, to mēs jūtam arī pēc tirgus situācijas un situācijas, kas mums pašlaik ir medicīnā,” norāda Kreicberga.

Algas noteikti nevajadzētu mainīt uz leju, īpaši attiecībā uz minimālajām algām, un, ja notiek tikai algu palielināšana, tad tas ir vērtējams pozitīvi, saka Latvijas veselības un sociālo darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja vietniece Līga Bāriņa.

“Ir izvērtējams pēc kvalifikācijas, pēc darba specifikas un pēc kvalitātes.  Tie ir visi rādītāji, kas ir ļoti svarīgi, strādājot medicīnā. Līdz ar to, ja ir augstāka kvalitāte, augstāks izglītības līmenis un darba ieguldījums augstāks, loģiski, ka cilvēkam ir jāsaņem vairāk,” uzsver  Bāriņa.

Nākamā darba grupa sanāks jau pēc nedēļas. Valdības rīcības plāns paredz, ka līdz septembrim jāsagatavo mediķu darba samaksas modelis, jāaprēķina nepieciešamais finansējums laikā no 2017. līdz 2022.gadam un jāiesniedz valdībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti