Aktuāli

Zāļu saņemšana aptiekās ar e-recepti pagaidām prasa ilgāku laiku

Aktuāli

"Latvijas Valsts ceļi" lielākie pērnā gada projekti un šogad plānotie

Līdz ar vecāku iespēju atgūt 23% pārmaksātā nodokļa par bērnu pulciņiem pieaug to cenas

Līdz ar vecāku iespēju atgūt 23% par bērnu pulciņiem pieaug to cenas

Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par pagājušo gadu, šogad vecāki un citi ģimenes locekļi varēs atgūt daļu pārmaksātā nodokļa arī par bērna interešu izglītības nodarbībām. Tostarp tādām, ko pidāvā privātās iestādes, kas savā pašvaldībā saņēmušas atbilstošu licenci. Daļa privāto pakalpojumu piedāvātāju tagad steidz ne vien izņemt nepieciešamos dokumentus pašvaldībā, bet palielināt arī pakalpojuma cenu, ņemot vērā, ka ceturto daļu nodokļa vecāki tāpat varēs atgūt.

Sākot ar 1.martu, iedzīvotāji aicināti iesniegt gada ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestā (VID), turklāt šogad varēs atgūt daļu pārmaksātā nodokļa ne vien, piemēram, par saņemtajiem zobārstniecības pakalpojumiem vai augstāko izglītību, bet arī par bērna interešu izglītības nodarbībām. Nodokļu atmaksa pienāksies par pulciņiem, ko piedāvā izglītības iestādes, kā arī tie privātie pakalpojuma sniedzēji, kas savās pašvaldībās būs saņēmuši speciālas licences. Naudu par aizvadīto gadu varēs atgūt, dienestā iesniedzot čekus vai kvītis, kas kalpo kā pierādījums tam, ka viņi ir maksājuši par interešu izglītību.

''Būtībā, ja runājam, par šo dokumentu noformēšanu, lai Valsts ieņēmumu dienests viņus ņemtu vērā, tad uz maksājumu apliecinošā dokumenta ir jābūt redzamiem pakalpojuma sniedzēja datiem, kā arī personas, kas ir maksājusi par šo pulciņu vai bērna vārdam, uzvārdam un personas kodam obligāti,'' informē VID nodokļu pārvaldes pārstāve Alīna Mirska.

Varēs atgūt 23% no samaksātās summas.

Tiesa, skolās pulciņi ir bez maksas, bet pašvaldību dibinātās interešu izglītības iestādēs līdzdalības maksas nav vai ir simboliska. Rīgas interešu izglītības metodiskā centra vadītāja Inga Cimiņa pieļauj, ka maksa par pakalpojumu, iespējams, varētu sadārdzināties septembrī. Pašlaik tas neesot iespējams, skaidro Cimiņa:

''Tas, kas ir, teiksim, pieņemts iepriekšējā gadā, viņas gada vidū nekad neviens neceļ. Un pavasarī, tad, kad tiek iestādēm veikts pieprasījums, vai viņi plāno mainīt līdzdalības maksas, tad viņi arīdzan iesniedz pamatojumu, kāpēc.''

Cenas palielināt ar janvāri liegts arī citām pašvaldībās dibinātām iestādēm. Turpretī krietni vairāk jāmaksā to bērnu vecākiem, kuru atvases apmeklē privātas nodarbības. Radio apzvanīja vairākas privātas iestādes, kurām ir savas mājaslapas, salīdzinoši augstas dalības maksas un arī skolēnu esot daudz. Atklājas, ka

vairākos pulciņos, kur tas nav liegts, cenas augušas tieši gada nogalē vai tās plāno celt tuvākajā laikā.

Tā, piemēram, par ceturto daļu dalības maksa augusi hokeja skolā „Pērkons”. Tās vadītājs Gints Bisenieks gan noliedz, ka tas saistīts ar nodokļiem:

''Nē, mums līdz ar to cenas nav augušas. Mums cenas ir augušas tāpēc, ka ledus izmaksas ir palielinājušās. Ar to, ka ir nodokļu atvieglojumi, ar to mums nekādas cenas nav augušas. Mūsu cenas nosaka tikai ledus izmaksas. Par kādiem 25% palielinājās ledus īre par stundu.''

Arī jāšana nav no lētākajiem vaļaspriekiem. Jauno jātnieku skolā par nodarbību jāmaksā vairāk nekā 20 eiro. Arī tur cenas augušas - par jāšanu divi eiro nāk klāt - un arī par nodokļiem vecāki varēšot atgūt pārmaksāto, stāsta skolas administratore Ilona. Cenas neesot mainītas trīs gadus, nu paceltas ''sakarā ar visu dārdzību''.

''Šobrīd arī es atrodos kursos, lai to sakārtotu. To licences izsniegšanu izskata veselu mēnesi, līdz ar to mēs dosim vecākiem ziņu. Līdz ar to brīdi jūs varēsiet, bet šobrīd vēl nē,'' tā saka mūsdienu deju studijas „Benefice” vadītāja Annika Andersone. Tā kā pašlaik par nodarbībām jāmaksā biedru nauda, no tās deju studija nodokļus nemaksājot. Tā kā to vēlētos darīt, visticamāk, pieaugšot arī mēneša dalības maksa.

''Grāmatvedis teica - lai jūs varētu saņemt atpakaļ savu nodokli, mums ir jāmaina teksts, ar kādu jūs iemaksājat. Tad, ja maina tekstu, iespējams, nāk klāt nodoklis. Tad tās cenas mainīsies, celsies uz augšu. Jūs patiesībā dabūsiet atpakaļ to, ko jūs vēl piemaksāsiet klāt. Līdz ar to jūs neko neiegūstat. Viņš teica, ka viņš nevar atbildēt 100%, viņam vēl ir jānoskaidro. Šobrīd, kad jūs maksājat biedrībā biedru maksu, viņš neapliekas ar nodokli,'' klāsta Andersone.

Sūdzības par sadārdzinājumu saņemot Latvijā lielākais ģimenes portāls mammamuntetiem.lv.

Tā vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa atzīst, vecāki nereti nevarot piepildīt bērna sapni kļūt par hokejistu, jātnieku vai apmeklēt vokālā pedagoga nodarbības, īpaši, ja ģimenē aug vairāki bērni, tāpēc radusies situācija esot neētiska.

''Tā nav tikai mēneša maksa, kas viņiem ir jāmaksā, tas ir viss inventārs, ko prasa, tas ir ceļš, kas tev ir jānoorganizē, lai tos bērnus vestu. Ja ģimenē aug vairāki bērni - un tas ir Latvijas mērķis, lai ģimenē augtu vairāk bērnu -, tad tas ir ļoti grūti, un ir skumji dzirdēt, ka labi domātas lietas, lai atvieglotu vecāku ikdienu, arī lai vecāki varētu vairāk atļauties saviem bērniem, tiek izmantotas kaut kādā savā labā,'' spriež Akmentiņa-Smildziņa.

Iesniegt gada ienākumu deklarācijas Valsts ieņēmumu dienests aicina, sākot ar 1. martu. To var izdarīt arī elektroniski un caur mobilo lietotni „Attaisnotie izdevumi”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti