Līdz ar «spaisa» aizliegumu pusaudži atkal vairāk lieto alkoholu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Psihotropās vielas jeb „spaisu” pielīdzinot reģistrētām narkotikām, Saeima absolūtā vienprātībā  nolēma pilnībā aizliegt tirgot, reklamēt un lietot jaunās psihoaktīvās vielas. Deputātu izšķirīgo soli uzteic pašvaldības, kam uz augu maisījumu sērgu nācies noraudzīties gadiem. Savukārt narkologi brīdina, ka pusaudži reibumu atkal meklē alkoholā, tādēļ valstiski jādomā arī par grādīgās dziras ierobežošanu.

Likumprojektā sadarbībā ar ekspertiem un saskaņā ar starptautiskām tiesību normām deputātiem esot izdevies iekļaut definīciju, kas nepieļaus arvien jaunu spaisnarkotiku nonākšanu apritē.

Nevienam neatturoties un nebalsojot pret, par likumprojektu otrajā lasījumā bija 91 deputāts. Pašlaik izskatās, ka ar tādu pašu vienprātību grozījumus likumā "Par narkotisko un psihotropo vielu aprites kārtību" Saeima varētu pieņemt arī trešajā lasījumā septembrī. Savukārt likuma spēku tie varētu iegūt gada nogalē.

Līdz ar Saeimas lēmumu nu atviegloti nopūšas pašvaldības. Piemēram, pēc Rīgas domes Drošības komitejas rīkojuma pašvaldībā tika izveidota darba grupa. Tās uzdevums bija izstrādāt noteikumus, lai galvaspilsēta ar vieglo narkotiku tirgoņiem tiktu galā pati. Tagad noteikumi beidzot tapuši, bet nu zaudējuši aktualitāti, stāsta Rīgas pašvaldības Juridiskās pārvaldes direktora vietniece Fatma Frīdenberga: «Kad gatavojām šo informāciju, legālu tirdzniecības vietu vairs nebija».

Rīgā līdzīgi kā pārējās pilsētās „spaisa” tirdzniecība no kioskiem mirklī apsīka jau naktī uz 9. aprīli, kad šo vielu tirdzniecība tika kriminalizēta. Rīgas Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieka pienākumu izpildītājs Andrejs Aronovs ir pārliecināts, ka galvaspilsētā arī ar mobilajiem „spaisa” tirgotājiem tiek galā operatīvi.

«Mums ir vairākas vietas, kur mēģināja no mašīnām tirgot, bet Valsts policijai izdevās šīs vietas «aizklapēt». Bet, ja salīdzinām situāciju ar to, kāda bija pirms pusgada, viennozīmīgi var teikt, ka pašlaik tāda nepastāv,» apgalvo Aronovs. Viņš gan zina teikt, ka „spaiss” apritē arvien nonāk ar interneta pasūtījumu starpniecību, kā arī «no rokas rokā».

 «Šis bizness aiziet tādā pat līmenī, kādā ir smago narkotiku bizness,» saka Aronovs.

Saeimas lēmumu kā ļoti pareizu vērtē arī narkoloģe Lilita Caune no psihoneiroloģiskās slimnīcas «Ģintermuiža» Jelgavā. Ar ķīmiskajām vielām piesūcinātos augus vairs cigaretēs nepārvērš tā sauktā riska grupa - tie, kas tikai gribējuši pamēģināt. Narkoloģe gan izsaka nožēlu, ka Saeima tik vēlu attapusies.

Pašlaik daudzi turpina ārstēt atkarību, bet liela daļa augu maisījumu cienītāju reibumu meklē grādīgajā dzirā, novērojusi narkoloģe Caune.

«Spaisa lietotāju skaits noteikti ir samazinājies, mēs katrā ziņā tādus neredzam tik daudz. Bet es teiktu, ka ir palielinājies alkohola lietotāju skaits. Pusaudži, jaunieši, bērni - viņu vidū ir vairāk alkohola intoksikāciju. Alkohols viennozīmīgi ir problēma numur viens, jo vairumam šī doma pamēģināt vēl kaut ko, arī pirmo reizi, nāk prātā pēc kāda kokteilīša izlietošanas,» skaidro narkoloģe.

Caune ir pārliecināta, ka valstiskā līmenī jāsāk domāt par alkohola lietošanas stingrāku ierobežošanu pusaudžu un jauniešu vidū, jo lielākoties citas atkarības ir jau pakārtotas zaļā pūķa varai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti