Gandrīz četrus gadus ministrija plānoja koledžas reorganizāciju, lai mazinātu kopējo augstākās izglītības iestāžu skaitu valstī, koncentrējot resursus ap augstskolām un universitātēm, kā tas paredzēts Eiropas Savienības stratēģijā.
Lai gan vēl pavasarī medicīnas koledža lūgusi ministriju apvienošanos ar Daugavpils Universitāti pārcelt uz nākamā mācību gada sākumu, kas novērstu virkni juridisku un praktisku problēmu, lēmums par apvienošanās datumu noteikt 1. martu netika mainīts. Kā pamatojums tam minētas gaidāmās Daugavpils Universitātes rektora vēlēšanas.
Pašlaik abas izglītības iestādes strādā pie kopīgiem attīstības plāniem, un šogad medicīnas koledža uzņēmusi 140 jaunus audzēkņus. “Mēs izmantosim universitātes zinātnisko bāzi, mācību spēkus, materiāltehnisko bāzi, un bez šaubām ir daudz iespēju metodiskajā darbā,” stāsta DU aģentūras ”Daugavpils Universitātes Daugavpils medicīnas koledža” direktore Līvija Jankovska.
“Mēs kopā varam startēt Eiropas dažādos projektos, ko mēs jau tagad piedāvājam koledžai. Daudzos uzsaukumos un pieteikumos viņi nevarētu startēt paši, jo viņi neatbilda šim prasībām,” skaidro DU mārketinga direktors Jānis Kudiņš.
Kā viens no apvienošanās mērķiem pagājušajā mācību gadā tika minēts izglītības prestižs topošajiem medicīnas koledžas studentiem. Lai gan šogad konkursos uz studiju vietām medicīnas koledžā uz vienu vietu pretendēja 2-3 cilvēki, studentu izvēli mācīties tur lielākoties neietekmēja koledžas pievienošana Daugavpils Universitātei.
“Es it kā zināju, ka apvienojas, bet tas mani neiespaidoja. Kad es taisījos stāties, es interesējos arī par Rīgas koledžām un uzzināju, ka tikai mūsu koledža dod Eiropas izglītību,” stāsta Darja, studiju programmas “Māszinības” 1. kursa studente.
“Es dzirdēju, ka tagad koledža būs ar Daugavpils Universitāti saistīta, bet tas nekādā veidā neiespaidoja to, vai es iešu uz šejieni mācīties, vai nē. Mums te ir laba izglītība, arī eiropeiska, tāpēc nolēmu mācīties šeit. Pie tam šeit ir mana ģimene un draugi, bet nu redzēs, trīs gadus nomācīšos un tad varbūt uz Rīgu braukšu,” saka Māszinību 1. kursa studente Karīna.
Vairāki koledžas studenti intervijās minēja, ka pēc studiju beigšanas viņi, visticamāk, dosies uz Rīgu, lai turpinātu studēt medicīnu, jo Latgalē šādas iespējas pagaidām nav.
Šis ir viens no virzieniem, kuros šobrīd strādā Daugavpils Universitāte ar mērķi uzlabot arī situāciju reģionā, kur trūkst medicīnas speciālistu.
“Tā vēlme ir tāda, ka mēs gribētu to attīstīt un strādāt pie jaunu studiju programmas izveides, kas jau arī notiek. Tad šie studenti varētu mācīties tālāk šeit, uz vietas Daugavpilī,” atklāj DU mārketinga direktors Jānis Kudiņš.
Daugavpils Universitātes pārstāvji sola, ka jaunās medicīnas programmas Daugavpils Universitātes studiju programmu piedāvājumā varētu parādīties jau nākamajā mācību gadā.