Līdz ar gadu miju bezmaksas TV apraide paliek bez TV3 un LNT

1. janvārī tūlīt pēc pusnakts to iedzīvotāju TV ekrānos, kas lieto dekoderus, pārstās raidīt TV3 un LNT. Iedzīvotāji aicināti no rīta no jauna ieslēgt dekoderus, lai būtu iespējams skatīties bezmaksas pieejamos kanālus: LTV un LTV7, Otv un Re:TV un Rīga TV 24. Tikmēr TV3 un LNT vairākiem tūkstošiem cilvēku vairs nebūs pieejams, jo tie pamet bezmaksas apraidi. Tāpēc tos jaunajā gadā varēs skatīties vien tie, kas ir gatavi par televīziju maksāt.

Sākoties jaunajam gadam tūlīt pēc pusnakts virszemes bezmaksas apraidi pametīs TV3 un LNT, tātad tiem cilvēkiem, kuri nemaksā par kabeļa vai virszemes televīziju, šie kanāli nebūs redzami. To vietā parādīsies paziņojums ar paskaidrojumu un aicinājumu pēc plkst.6 pārstartēt savus dekoderus un atkārtoti veikt programmu meklēšanu, lai jau no agra rīta būtu pieejami kanāli LTV, LTV7, kā arī vēl trīs tādi jauni kanāli kā OTV, ReTV un Rīga TV 24.

„Tiem, kas skatās ar individuālo antenu TV programmas, tā saucamo virszemes bezmaksas apraidi, tiem būs izmaiņas. 2014.gada 1.janvārī 00:00 skatītājiem no piedāvājuma pazudīs LNT un TV3. Varēsiet tuvākās sešas stundas redzēt tikai LTV1 un LTV7," skaidro nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes loceklis (NEPLP) Ivars Zviedris.

Programmu meklēšana jāveic, izmantojot pogas uz pults vai televizorā, tad atrastās programmas ir jāapstiprina. Pārmaiņas televīzijas kanālos nodrošinās Valsts radio un televīzijas centrs. Tā vadītājs Jānis Bokta uzsver, ka darīts tiek viss, lai izmaiņas noritētu gludi: „Noskanot pulksten 12, nav jāuztraucas. LTV1 un LTV7 nekas nemainīsies. Tikai pulksten 6 no rīta jāsastopas ar niansi, kas agrāk jau darīta. Būs jāpārstartē uztvērēji jeb dekoderi, lai atjauninātu programmu meklēšanu."

Cik daudzus cilvēku šīs izmaiņas skars, nav skaidrs, tomēr zināms - tie ir tūkstošiem mājsaimniecību. Izmaiņas notiek tāpēc, ka vēl pirms gada konkurences padome atļāva zviedru mediju uzņēmuma MTG, kas jau pārvaldīja TV3, nopirkt televīziju LNT. Šogad vēl oktobrī MTG paziņoja, ka pamet bezmaksas apraidi no 2014.gada.

Labā ziņa, ka divu komerckanālu vietā bezmaksas apraidē parādīsies trīs jaunas programmas. NEPLP uzsver, ka izmaiņas nebija iespējas ietekmēt no padomes puses. „Sliktāk būtu, ja piecu programmu vietā būtu trīs melni caurumi. Kas tad ir labāk: trīs melni caurumi vai programmas, kurām dodam iespēju attīstīties?" saka Zviedris.

Pāreja varētu notikt vairākas dienas. Aicinājums ir arī atbalstīt vecāka gada gājuma cilvēkus kaimiņos vai radiniekus un palīdzēt tikt galā ar nelielajām, tomēr citiem varbūt sarežģītajām izmaiņām.

Latvijas Raidorganizāciju asociācijas vadītāja Gunta Līdaka gan uzskata, ka pārmaiņas nebūs ātras un vieglas: „Tehnoloģiskais process nebūs vienkāršs, un mājsaimniecībās pāreja būs sarežģītāka nekā tiek solīts. Arī kvalitatīvi daļa skatītāju zaudēs programmas. Laiks visu sakārtos, bet process būs ilgāks un garāks nekā tika solīts."

Līdaka vērtē, ka skatītāji zaudēs kvalitāti, jo MTG spēja nodrošināt pieprasītas un skatītas programmas savos kanālos TV3 un LNT.

Turklāt liela daļa auditorijas vēl nav izpratusi, kādas izmaiņas ir sagaidāmas, šo daļu varētu sagaidīt grūtības un neizpratne par notiekošo. Līdaka neizslēdz, ka attīstoties reklāmas tirgum, varētu parādīties arī jauni spēlētāji bezmaksas apraidē.

Tikmēr mediju uzraugs NEPLP norāda, ka līdzās trīs jauniem kanāliem lielākas iespējas raidīt būs arī reģionālajām televīzijām. Tāpat tiekot turpināts darbs pie plašākām pilnvarām, kas ļautu vairāk uzzināt par mediju īpašniekiem un patiesā labuma guvējiem, kā arī lielākas lomas piešķiršanas, izvērtējot mediju apvienošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt