Līdz 2027. gadam cer pagarināt Latvijas iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto mūžu par 3–4 gadiem

Valdība apstiprinājusi Veselības ministrijas izstrādātās Sabiedrības veselības pamatnostādnes līdz 2027. gadam, kuru mērķis ir uzlabot Latvijas iedzīvotāju veselību un kurās kā viens no sasniedzamajiem uzdevumiem izvirzīts par 3 līdz 4 gadiem pagarināt veselīgi nodzīvoto mūžu. 

Sabiedrības veselības pamatnostādnes nosaka Latvijas sabiedrības veselības politiku 2021.– 2027. gadā. Sabiedrības veselības politikas mērķis ir uzlabot Latvijas iedzīvotāju veselību, pagarinot labā veselībā nodzīvoto mūžu, novēršot priekšlaicīgu mirstību un mazinot nevienlīdzību veselības jomā.

Līdz 2027.gadam sasniedzamais: 

  • par četriem gadiem vīriešiem un par trim gadiem sievietēm palielināt veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaitu (2027. gadā sasniegt 55 gadus vīriešiem un 57 gadus sievietēm);
  • par 15% samazināt potenciāli zaudēto mūža gadu rādītāju  (2027. gadā sasniegt 5700 uz 100 000 iedzīvotāju);
  • jaundzimušo vidējo paredzamo mūža ilgumu vīriešiem palielināt par 1,8 gadiem un sievietēm par 1,2 gadiem.

Dokumenti

Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027. gadam

Lejuplādēt

324.17 KB

Sabiedrības veselības pamatnostādnēs noteikti pieci rīcības virzieni izvirzītā sabiedrības veselības politikas mērķa sasniegšanai. Tostarp: veselīgs un aktīvs dzīvesveids, infekciju izplatības mazināšana, uz cilvēku centrēta un integrēta veselības aprūpe, kas ietver zāļu un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, veselības aprūpes pakalpojumu koordinēšanu un pēctecību, kā arī pacientu un viņu ģimenes iesaisti veselības aprūpē. Tāpat pamatnostādņu rīcības virzieni iekļauj cilvēkresursu nodrošinājumu un prasmju pilnveidi, kā arī veselības aprūpes ilgtspēju, pārvaldības stiprināšanu, efektīvu veselības aprūpes resursu izlietošanu.

Pamatnostādnes iezīmē arī galvenās prioritātes nākamajiem septiņiem gadiem, gan lai aizsargātu cilvēka veselību, gan arī palīdzētu cilvēkiem ilgāk dzīvot ar labu veselību.

Izvirzītas šādas prioritārās veselības jomas – sirds un asinsvadu slimības, onkoloģija, psihiskā veselība, mātes un bērna veselības (perinatālais un neonatālais periods) aprūpe, retās slimības, paliatīvā aprūpe, medicīniskā rehabilitācija.

Vienlaikus pamatnostādnes izstrādātas, lai turpinātu iepriekšējos gados īstenoto sabiedrības veselības politiku, nodrošinātu iepriekšējos plānošanas periodos veikto Eiropas Savienības fondu ieguldījumu pēctecību veselības nozarē, kā arī aktualizētu jaunus izaicinājumus. Tāpat pamatnostādnes nosaka sabiedrības veselības politikas mērķi, rīcības virzienus un uzdevumus, lai nodrošinātu Nacionālā attīstības plāna 2021.–2027. gadam noteikto mērķu sasniegšanu.

Noteiktā sabiedrības veselības politikas mērķa sasniegšanai un plānoto pasākumu īstenošanai papildus nepieciešamais finansējums 2022.–2027.gadā indikatīvi kopā veido vairāk nekā 2,77 miljardus eiro, tajā skaitā Eiropas Savienības fondu finansējums 632 331 550 eiro apmērā. 

Savukārt 2027. gadā Veselības ministrijai papildus valsts budžeta pamatfunkcijām nepieciešamais finansējums pamatnostādņu īstenošanai indikatīvi aprēķināts 950 451 808 eiro apmērā salīdzinājumā ar likumā "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2022., 2023. un 2024.gadam" paredzēto un 2027. gadā veidos 6% no iekšzemes kopprodukta.

Nepieciešamais finansējums mērķu sasniegšanai sākotnēji bija iemesls, kāpēc valdība atlika pamatnostādņu pieņemšanu. Finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”) vairākkārt norādīja, ka plānotais finansējuma pieaugums veselības jomā būtu nepieredzēti liels. Arī premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) atzina, ka nepieciešamais finansējums pamatnostādņu mērķu sasniegšanai būtu jāizvērtē vēlreiz, viņaprāt, apstiprinot iepriekšējo jeb 8,4 miljardus vērto plānu, tiktu apgrūtināts “nākotnes valdību un nākotnes ministru darbs”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt