Lidostas «Rīga» zonā jūlijā ar dronu uztveršanas iekārtām konstatēti 602 lidojumi

No 1. jūlija līdz 1. augustam lidostas “Rīga” gaisa satiksmes vadības zonā ar dronu uztveršanas iekārtām tika konstatēti 602 lidojumi, no tiem 397 tika veikti pārāk tuvu lidostas teritorijai vai pārsniedzot maksimālo atļauto lidojuma augstumu, informēja Civilā aviācijas aģentūrā (CAA).

Lidlauka “Liepāja” satiksmes informācijas zonā no 182 reģistrētajiem lidojumiem 173 pārkāpa noteiktos ierobežojumus. 

CAA ar Kohēzijas fonda atbalstu izvietojusi dronu uztveršanas iekārtas ar mērķi uzlabot gaisa satiksmes drošumu un mazināt neautorizētus dronu lidojumus lidlauku tuvumā, kas var būt iemesls traucētiem komercaviācijas un vispārējās aviācijas gaisa kuģu lidojumiem. Ierīces jau šobrīd nodrošina gaisa telpas uzraudzību lidostu “Rīga” un “Liepāja” apkārtnē.

Uztveršanas iekārtas nosaka drona atrašanās vietu, lidojuma augstumu un ātrumu, kas ļauj atbildīgajām iestādēm, kam ir noteikta kompetence bezpilota gaisa kuģu jomā, iegūt detalizētu informāciju par dronu lidojumiem lidlauku tuvumā. Iegūtie dati tiek arī izmantoti gan stratēģiska līmeņa lēmumu pieņemšanā, gan operatīvām darbībām taktiskā līmenī. 

CAA direktors Māris Gorodcovs norādīja, ka nesaskaņoti un neatļauti bezpilota gaisa kuģu lidojumi var radīt nopietnus draudus aviosatiksmei, kā arī nodarīt kaitējumu trešajām personām vai tās īpašumam. "Piemēram, kontroli zaudējis vai krītošs bezpilota gaisa kuģis var savainot cilvēkus. CAA iegādātās ierīces ļauj monitorēt situāciju, savukārt tiesībsargājošās iestādes, balstoties uz saņemtajiem datiem, var kontrolēt dronu lidojumus un fiksēt pārkāpumus,” stāstīja Gorodcovs. 

CAA atgādināja, ka bezpilota gaisa kuģiem maksimālais atļautais lidojumu augstums atvērtās kategorijas ietvaros ir 120 metri, ko mēra no pārlidojamās zemes vai ūdens virsmas, nevis pacelšanās vietas. Vienlaikus jāņem vērā, ka atsevišķās vietās ir noteikti stingrāki ierobežojumi. Piemēram, lidlauka “Rīga” gaisa satiksmes vadības zonā un lidlauka “Liepāja” satiksmes informācijas zonā lidojumi ir atļauti augstumā līdz 50 metriem. Spēkā ir arī attāluma ierobežojumi, kas nosaka, ka lidojumus ar droniem ir aizliegts veikt tuvāk par pieciem kilometriem no lidostas teritorijas. Lidojumus, ko plānots veikt tālāk vai augstāk par norādītajiem ierobežojumiem, nepieciešams saskaņot ar VAS “Latvijas gaisa satiksme”, ievērojot papildu izvirzītos nosacījumus.  

Pašreiz Latvijā ir reģistrēti aptuveni 5700 tālvadības piloti, no kuriem vairāk nekā puse jeb 3100  ir ieguvuši kvalifikāciju apliecinošu dokumentu. Arī reģistrēto ekspluatantu skaits ir pieaudzis līdz 3068, kas ir par 63% vairāk nekā pērnā gada jūlijā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti