Lidostā «Rīga» varētu liegt auto apstāšanos pie termināļa

Lidosta “Rīga” vērtēs iespēju pilnībā liegt transportlīdzekļu apstāšanos tiešā lidostas termināļa tuvumā, izņemot publisko sabiedrisko transportu. Šāda iecere saistīta ar to, ka šonedēļ pie lidostas notika agresīvs incidents starp taksometru vadītājiem, kas radīja reālu apdraudējumu pasažieriem.

ĪSUMĀ:

  • Pie lidostas samilzt taksometru konflikti; izmanto arī asaru gāzi un, iespējams, auksto ieroci.
  • Šonedēļ šādā konfliktā fiziski aizskarts kāds pasažieris.
  • Tāpēc lidosta aicina IeM un VID nekavējoties izstrādāt rīcības plānu situācijas risināšanai.
  • Pretējā gadījumā lidosta sola liegt auto apstāšanos pie termināļa.

Agresīvs konflikts un aizskarts pasažieris

Lidostas komunikācijas vienības vadītāja Laura Karnīte informēja, ka trešdienas, 14. novembra, vakarā taksometru rindā pie lidostas atlidošanas termināļa izejas izcēlās agresīvs konflikts starp taksometru šoferiem, kurā konfliktā iesaistītās personas pielietoja gan asaru gāzi, gan, iespējams, auksto ieroci.

Konfliktā tika fiziski aizskarts kāds lidostas pasažieris, kurš gan nav guvis miesas bojājumus.

Konflikts tika novērsts, iesaistoties lidostas Drošības dienestam un Valsts policijas lidostas iecirkņa darbiniekiem.

“Rūpējoties par pasažieru drošību un apzinoties lidostas kā Latvijas vizītkartes atbildību valsts un sabiedrības priekšā, lidosta ir spiesta apsvērt radikālu pasākumu pielietošanu, tostarp iespēju pilnībā liegt transportlīdzekļu apstāšanos tiešā pasažieru termināļa tuvumā, drošības vārdā upurējot pasažieru ērtības,” paziņojumā medijiem norādīja lidostas valdes priekšsēdētāja Ilona Līce.

Vēršas ministrijā un VID

Lidostā norāda, ka tās pašas iespējas nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību ir tiesiski ierobežotas, lidosta aicinās atbildīgās institūcijas – Iekšlietu ministriju (IeM) un Valsts ieņēmumu dienestu (VID) – nekavējoties izstrādāt konkrētu rīcības plānu situācijas risināšanai īstermiņā un ilgtermiņā. Lidosta uzskata, ka ministrijai būtu jānodrošina papildu resursi drošības situācijas kontrolei lidostas teritorijā, savukārt VID būtu pastiprināti jākontrolē taksometru pakalpojumu sniedzēju darbības atbilstība normatīvajiem aktiem, tostarp, vai tiek izsniegti čeki.

Lidostas komunikācijas vienības vadītāja Laura Karnīte
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

“Mēs nevaram ierobežot vienu transportlīdzekļu grupu, bet mums kā lidostai ir tiesības, ja mēs saskatām apdraudējumu aviācijas drošībai, pasažieru drošībai, kas šajā gadījumā neapšaubāmi ir, tad lidostai ir tiesības lemt par pilnīgas piebraukšanas un stāvēšanas liegšanu tiešā termināļa tuvumā. Tas, protams, ir pats radikālākais risinājums, kas

nozīmētu lielas neērtības pasažieriem, jo transportlīdzekļi būtu jāatstāj attālinātajās stāvvietās un pie paša termināļa nevarētu piebraukt.

Bet, ja jutīsim, ka nav pietiekams atbalsts no pārējām institūcijām un netiek piedāvāti konkrēti un saprotami risinājumi šai situācijai, tad diemžēl būsim spiesti šādus lēmumus pieņemt,” Latvijas Radio norādīja Karnīte.

Ar līdzīgu aicinājumu pie VID un Iekšlietu ministrijas jau šā gada jūlijā vērsās satiksmes ministrs Uldis Augulis (Zaļo un Zemnieku savienība). Saskaņā ar VID iepriekš vēstīto, dienests pastiprinātu uzmanību lidostā strādājošajiem taksometriem pievērš jau vairākus mēnešus.

Tikmēr Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Evika Siliņa uzsver: „Tai kontrolei ir nepieciešams īpašs deleģējums lidostai pašai noteikt kādu īpašu kārtību, jo citur Rīgā šādu problēmu nav. Iekšlietu ministrija piedalījās Satiksmes ministrijas darba grupā par šo jautājumu, izteica savu viedokli. Ir tapuši arī grozījumi Autopārvadājumu likumā, kas dotu lidostai tiesības noteikt šādu īpašo kārtību.” Šie grozījumi patlaban ir iestrēguši.

Siliņa stāsta, ka starptautiskajā lidostā „Rīga” esošā Valsts policijas iecirkņa darbinieki, protams, iesaistās dažādu konfliktsituāciju risināšanā. Tā noticis arī trešdienas vakarā. Tomēr policistu iesaistīšana visu ar taksometriem saistīto konfliktu izšķiršanā neesot ilgtermiņa risinājums. „Man godīgi sakot nav saprotams šis lidostas aicinājums. Par taksometru licencēm, par autopārvadājumiem atbildīgā ir Satiksmes ministrija. Problēma ir sistēmā un, kamēr sistēmā nebūs atrisinājuma, papildu policists jau katrā taksometrā neiesēdīsies. Problēmas jau rodas taksometrā, uzņemot pasažieri. Tur rodas arī incidenti,” sacīja Siliņa.

Pašvaldības policija vairs nekontrolē

Atbilstoši normatīvo aktu prasībām, ikvienam taksometram, arī lidostā strādājošajiem, ir nepieciešama licence. Turklāt kopš šīs vasaras par taksistiem var strādāt tikai autovadītāji, kam ir atbilstoša licence. Tomēr pagājušā mēneša sākumā pie lidostas tehnisku iemeslu dēļ aizdedzies kāds taksometrs, kuram šādas licences nav bijis.

Mārupes pašvaldības policijā Latvijas Radio noskaidroja, ka kopš šā gada marta pašvaldības policija, kuras darbības teritorijā atrodas lidosta, vairs nepārbauda, vai tur esošo taksometru vadītāji vispār drīkst šādus pakalpojumus sniegt.

„Mums kā pašvaldības policijai bija pienākums pārbaudīt šos „takšus” saistībā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Tagad tie ir atcelti, un visas šīs darbības saistībā ar taksometriem veic plānošanas reģions. Un saskaņā ar likumu „Par policiju” autopārvadājumu kontrole ir viņu kompetencē,” norādīja Mārupes pašvaldības policijas priekšnieks Juris Jēkabsons, uzsverot, ka

šobrīd normatīvie akti nemaz neļauj pašvaldības policijai iesaistīties taksometru pakalpojumu sniedzēju kontrolē.

„Mēs neesam tam jautājumam pilnvaroti, un diemžēl uz savu galvu nevaram tur iesaistīties. Kamēr bija spēkā pašvaldības saistošie noteikumi, mēs tur aktīvi iesaistījāmies,” sacīja Jēkabsons.

KONTEKSTS:

Pērn septembra sākumā spēkā stājās spriedums, kurš lidostas "Rīga" taksometru joslu pie ielidošanas termināļiem lika atvērt jebkuram šī pakalpojuma sniedzējam. Vairākus mēnešus pēc tam lidosta "Rīga" atzina, ka nav apmierināta ar jauno kārtību, norādot gan uz iespējamiem drošības riskiem, gan kvalitātes kritumu. 

Savukārt no 1. jūnija pašvaldības vairs nevar noteikt maksimālos taksometru tarifu griestus un katrs uzņēmums cenas var noteikt brīvi pēc pašu ieskatiem.

Ar jauno kārtību neapmierināti pasažieri - gan ārvalstnieki, kuriem pieprasa nesamērīgu maksu par braucienu, gan vietējie, kuri piefiksējuši taksometru šoferu negodprātīgu rīcību. Turklāt pie lidostas stāvošie taksometri konkurencē savstarpēji izmanto pat dūres un asaru gāzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti