Līdaku makšķerēšanas liegums neglābs no lieliem zivju resursu zaudējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ja citus gadus maija sākums aktīvajiem spiningotājiem asociējās ar lielo līdaku makšķerēšanas laiku, tad šogad ieilgušā pavasara un iekavētā nārsta dēļ līdaku makšķerēšanas liegums ir pagarināts līdz 10.maijam. Zivju inspektori makšķerniekus aicina sekot noteikumiem, bet zivju pētnieki prognozē, ka šis pavasaris, pat ar liegumu, var nest lielus zivju resursu zaudējumus.

Latgales koka laivu meistars un makšķernieks Vitālijs stāsta, ka šoreiz Luknas ezerā iemēģina jauno laivu. Izbrauciens notiek tikai prieka dēļ. „Ar spiningu asarus droši var vilkt ārā, bet ar līdakām būs problēma, pārāk gara ziema ir bijusi un ne visas līdakas paspēja iznārstot, tāpēc noteikts līdaku makšķerēšanas lieguma pagarinājums. Ja pavasaris būtu bijis agrāk, tad jau viss kā parasti ar 1. maiju sāktos,” secina Vitālijs.

Tomēr liegums ir pamatots, norāda zivju inspektors Valdis Zukulis. Lielākā daļa makšķernieku brauc tieši uz līdakām. Līdakas, īpaši lielās, visaktīvāk ķeras tieši maijā un jūnijā. Šogad makšķernieku aktivitāte nav liela, jo noteikti ierobežojumi. Šajā gadā aizliegums uz līdakām ir pagarināts līdz 10. maijam. Tas nozīmē, - ja līdaku makšķernieks līdaku ir izvilcis, tā nekavējoties ir jāatlaiž. Tas ir tāpēc, ka ziema šogad ir ievilkusies un līdakas nav paspējušas iznārstot. Turklāt ziema bija gara un auksta, ledus arī bija ļoti biezs. Daļa  līdaku, protams, zem ledus iznārstoja, tomēr ne visas, un līdakas šobrīd joprojām nārsto.

Taču, pat ja līdakas iznārsto, nav garantijas, ka šogad mazuļi izdzīvos un zivju krājumi papildināsies, saka Valdis Zukulis. „Godīgi sakot, šogad saskarsimies ar lielu problēmu. Ja palu ūdens strauji atkāpsies, tad to līdaku ikri, kas iznārstojušas, tā arī paliks pļavās. Var teikt, ka jaunās zivis vienkārši mirs. Vakar biju apbraucis apkārtni un redzu, cik strauji ūdens krītas. Tas nozīmē, ka visticamāk, jaunās līdakas, kas šogad dzimušas, neizdzīvos,” nosaka Zukulis.

Raugoties uz šo situāciju no otras puses, līdaka ir plēsoņa. Tas nozīmē, ja līdaku būs maz, tad vairāk varētu būt citas zivis. Tiesa, ja nav plēsoņu, tad var vairoties dažādas zivju slimības, jo līdakas, tāpat kā vilki mežos, ir ūdeņu sanitāri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti