«Lībiešu valodai nepieciešama reanimācija». Aicina glābt Eiropā apdraudētāko valodu

Lībiešu valoda ir pati apdraudētākā valoda Eiropas Savienībā, tajā šobrīd var sazināties vien 20 cilvēku, kaut gan pēdējos gados ir tendence runātāju skaitam pieaugt.  Lībiešu kultūras centra vadītājs Valts Ernštreits situāciju salīdzina ar Covid-19 slimnieku – “šeit mums ir situācija, kad ir nepieciešama reanimācija, izpratne un ļoti daudz atbalsta”.

Pasaulē ir teju 7000 valodu, gandrīz puse no tām ir apdraudētas un pastāv iespēja, ka tuvāko 50 gadu laikā tās var izzust. Līdz ar tām arī to pārstāvētais kultūras mantojums. Uzskatot to par ļoti satraucošu nākotni, UNESCO (Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija) Starptautiskajā dzimtās valodas dienā – 21. februārī – šogad valstis aicina īpašu uzmanību pievērst tieši apdraudētajām valodām. Latvijā šai saistībā svētdien tiešsaistē notiks lībiešu valodai veltīts pasākums, kurā varēs apgūt dziesmas lībiešu valodā, kā arī plašāk uzzināt par šīs valodas situāciju un lomu mūsdienās.

«Lībiešu valodai nepieciešama reanimācija». Aicina glāb Eiropā apdraudētāko valodu
00:00 / 05:32
Lejuplādēt

“'Ir tā, ka mēs, pastāvīgi darbojoties lībiešu jomā, cīnāmies ar laiku, kura mums nav, jo lībiešu valoda ir apdraudētākā valoda Eiropā, un – ja mēs tā salīdzinām ar Covid-19 slimnieku,

tad šeit mums ir situācija, kad ir nepieciešama reanimācija, izpratne un ļoti daudz atbalsta,” tā situāciju ar lībiešu valodu raksturoja Lībiešu kultūras centra vadītājs Valts Ernštreits.

Nopietni apdraudēta jau skaitās valoda, kurā runā mazāk nekā 1000 cilvēku, bet lībiešu valodas pratēju šobrīd ir aptuveni 20 cilvēku Latvijā.

Priecējoši gan, ka interese pieaug, par ko liecina kaut vai tas, ka pērn konkursā par iespējām piedalīties lībiešu bērnu un jauniešu vasaras skolā piedalījās gandrīz 50 bērnu. Bet pēc oficiālās statistikas Latvijā ir kopumā 250 lībiešu, kas nozīmē, ka arī runātāju skaitam ir iespēja palielināties.

“Un tāpēc mēs meklējam, kādas vien iespējas ir atrodamas, lai šī valoda varētu dzīvot tālāk, attīstīties tālāk un lai to arī varētu apgūt,”  saka Valts Ernštreits.

Jau pērn Starptautiskajā dzimtās valodas dienā UNESCO Latvijas nacionālā komisija uzmanības centrā izvirzīja lībiešu valodu, kam pateicoties tiešsaistē pirmo reizi tika rādīta lībiešu valodas stunda.

Tas bija impulss, lai pēc tam izveidotu jau septiņas lībiešu valodas stundas, kas tagad ikvienam interesentam pieejamas Lībiešu institūta “You Tube” kanālā.

Bet tapis vēl viens ļoti interesants projekts – oriģināldziesmu cikls lībiešu valodas pamatu apguvei ''Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu".

Dziesmas speciāli šim projektam komponēja Julgī Stalte un Ulla Frasere, un tās palīdz uzzināt, kā lībiešu valodā skan dažādas krāsas, skaitļi un citi svarīgi vārdi, kā arī – ko lībiešu valodā saka dzīvnieki.

Arī šīs dziesmas pieejamas Lībiešu institūta “You Tube” kanālā, bet svētdien, Starptautiskajā dzimtās valodas dienā, tās būs dzirdamas dzīvajā izpildījumā “Zoom” platformā.  

Lībieši daudz dara paši, bet ir lietas, ko bez valstiska atbalsta paveikt nevar. Ilgus gadus valsts viņu aktivitātes plānoti neatbalstīja vispār, bet pēdējos trīs gados situācija ir nedaudz uzlabojusies, stāstīja Valts Ernštreits.

“Ir parādījies īpaši iezīmēts finansējums Kultūras ministrijā, un arī Izglītības ministrija šur un tur kaut ko ir devusi, pagājušogad, piemēram, tika piešķirts finansējums lībiešu bērnu nometnei. Es ceru, ka šogad arī šāds finansējums tiks atrasts. Bet vispār ir bijis ļoti švaki. Savā ziņā mēs esam tādā kā tukšumā, mums trūkst ļoti daudz kā, lai mēs varētu kaut vai pilnvērtīgi mācīt valodu. Šajā ziņā bez valsts atbalsta ir ļoti grūti. Bet savulaik Egils Levits lībiešu svētkos teica, ka lībiešiem pašiem jādara un valsts nāks palīgā noteikti.

Nu, es gribētu cerēt, ka tie viņa vārdi būs piepildīti ar saturu kādudien,” sacīja Valts Ernštreits.

UNESCO Starptautisko dzimtās valodas dienu iedibināja pirms vairāk nekā 20 gadiem. Tās mērķis – pievērst uzmanību tam, cik milzīga kultūras vērtība ir katra valoda.

Tā kā globalizācijas un citu faktoru ietekmē ievērojami palielinās tā saukto mazo valodu apdraudējums, tad UNESCO šo gadu un arī turpmāko desmitgadi aicina veltīt tieši šo valodu aktualizēšanai.

Pēc pēdējiem datiem iznīcības slieksnim tuvojas ap 3000 pasaules valodu, bet šis skaitlis ļoti ātri pieaug, stāsta UNESCO Latvijas nacionālās komisijas pārstāve Beāte Lielmane.

“'UNESCO ir izveidojusi tādu apdraudēto valodu atlantu, kuru drīzumā plāno arī atjaunot, jo valodas izmirst ļoti strauji un tie dati mainās ik pa gadam. Un lībiešu valoda šajā gadījumā ir viena no apdraudētākajām tieši tādēļ, ka ir tik maz runātaju tajā. Tādā ziņā latviešu valodas runātāju skaits ir pietiekoši liels uz pasaules fona, mums pašiem liekas, ka mēs esam ļoti mazi, bet kopējā pasaules skatījumā mēs esam vēl pietiekoši drošās pozīcijās, bet tas nenozīmē, ka mums nevajadzētu arī runāt par to, ka mums ir nepieciešams noturēt un vairot latviešu valodas runātāju skaitu,” sacīja Lielmane.

Bet šo svētdien Starptautiskā dzimtās valodas diena būs veltīta lībiešu valodai, kad plkst. 16.00 tiešsaistē ''Zoom'' platformā būs skatāms projekta "Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu" noslēguma koncerts, kurā varēs gan dzirdēt dziesmas, gan klausīties sarunā par projekta tapšanas gaitu, lībiešu valodas situāciju un lomu mūsdienās.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti