Lībiešu institūts cer: attālinātajām mācībām radīto saturu par lībiešu valodu izmantos arī nākotnē

TV kanālā un portālā “Tava klase” starp ierastākiem skolēnu ārpusklases mācību priekšmetiem iekļauta arī lībiešu valoda. Kursu sagatavojis Latvijas Universitātes Lībiešu institūts un sauc to par lielu soli, lai veicinātu sabiedrības zināšanas par Latvijas pirmiedzīvotājiem, to mantojumu un lomu Latvijā. Institūta pētnieki cer, ka, pateicoties tehnoloģijām, attālinātajām mācībām radīto saturu par izmirstošo valodu skolotāji varēs izmantot arī nākotnē izglītības programmu saturā.  

Latvijas Universitātes Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits vērtē, ka līdz šim Latvijas vispārizglītojošo skolu skolēniem nav bijusi iespēja iepazīt seno lībiešu valodu.

Viņš cer, ka nodarbības arī kopumā veicinās sabiedrības zināšanas par Latvijas pirmiedzīvotājiem un izmirstošo valodu.

Lībiešu institūts cer: attālinātajām mācībām radīto saturu par lībiešu valodu izmantos arī nākotnē
00:00 / 03:49
Lejuplādēt
“Braucot uz skolām, lai iepazīstinātu ar lībiešu valodu, tad tur bieži atklājas, ka viens no iemesliem, kāpēc zināšanas par lībiešiem netiek pietiekoši iekļautas skolu programmās, ir arī tas, ka nereti pašiem skolotājiem pietrūkst zināšanu par lībiešu kultūru un valodu.

Un šajā formātā mēs saskatījām iespēju uzrunāt plašu auditoriju, lai arī nākotnē skolotāji paši varētu iekļaut šo saturu skolu programmās,” norādīja Ernštreits.

Pirmā lībiešu valodas stunda jau noritējusi aizvadītajā nedēļā, un kopumā būs skatāmas septiņas 20 minūšu garas nodarbības.

Lībiešu institūta pētniece Gunta Kļava skaidroja, ka tik īsā laikā nevar apgūt visas valodas zināšanas, taču stundu saturā plānots iepazīstināt ar lībiešu valodas skanējumu, vienlaikus atspoguļot arī lībiešu kultūru un tās saikni ar valodu.

“Kā jau vienmēr, valodā mēs sākam ar dažādām standarta iepazīšanās frāzēm, tās būs arī krāsas, skaitļi utt. Arī kopumā mēģināsim runāt lībiešu valodā, lai cilvēki dzirdētu, kā tā valoda izklausās. Tāpat būtiski ir veidot saikni ar mūsdienām un to, kur ikdienā varam sastapties ar lībiešu mantojumu arī Latvijas kultūrā. Tāpēc plānojam arī nākamajās stundās vairāk iesaistīt reālus cilvēkus, kas prot lībiešu valodu un nodarbojas ar dziedāšanu, dzejas rakstīšanu un citu,” stāstīja Kļava.

Ernštreits papildināja, ka tomēr ejams vēl tāls ceļš, lai zināšanas par lībiešiem un lībiešu valodu tiktu pietiekamā apmērā iekļautas izglītības programmu saturā

“Šobrīd mēs paši lēšam, ka lībiešu valodā spējīgi sarunāties 20 līdz 30 cilvēku, valodas pamatus gan ir apguvuši vairāk cilvēku, bet precīzu datu par to trūkst. Taču te viena lieta ir pati lībiešu valodas prasmes un zināšanu saglabāšana, kam ir par maz tikai ar šādu projektu, lai cik tas nebūtu jauks. Taču otra lieta, uz ko mēs skatāmies, veidojot to saturu, - lai ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kas skatās šīs stundas,  tās ļautu izprast to, ka lībiešu valoda ir arī viņam svarīga.

Būtībā jebkurš, kas runā latviski, nedaudz prot arī lībiski runāt, bet, visticamāk, to nemaz neapzinās,” sacīja Ernštreits.

Lībiešu valodas stundas turpmāk “Tava klase” kanālā būs skatāmas katru piektdienu līdz 29. maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt